Csak a kihalt menekülttábor várta egy 25 évvel ezelőtti napon Szigeti Tamást Csillebércen. A keletnémetek a határnyitás hírére csapot-papot hátrahagyva indultak Nyugat felé.
Khulood iraki menekült volt Szíriában, majd a háború onnan is elűzte. Most a temesvári Vészhelyzeti Tranzit Központban várja, hogy új hazájába költözhessen.
Adi otthon, Szíriában számítástechnikát tanított egy középsikolában. Ma még egy telefonja sincs.
„Végül idén márciusban a feleségem és a lányom biztonságban megérkeztek szlovén földre. Ez volt életem egyik legboldogabb pillanata.”
Suleiman egy civil, kormányzati és nemzetközi szervezetek alkotta összefogásnak köszönheti, hogy miután Szíriából elmenkült, Szlovéniában ismét együtt lehet a családjával.
A fiatal belarusz pár, Hanna és Jauhen részt vett néhány tüntetésen Alekszandr Lukasenka elnök ellen. Röviddel később menekülniük kellett az országból.
Akkor készítettem ezt a felvételt, amikor a Zaatari menekülttáborban forgattuk a „Bábel” soron következő adását. Igencsak vegyes érzelmek kavarogtak bennem, amikor mindezt láttam.
Awad 78 éves. A szíriai háború kitöréséig, illetve amíg az el nem érte Al Mazerab városát, ahol élt, soha nem is gondolt arra, hogy elhagyja a hazáját.
A szíriai válság miatt Mohamed nem válthatta valóra az álmát, hogy tanár legyen. Ám ő nem adta fel a reményt. Mindent elkövet, hogy újrakezdje az életét.
A 4 éves Shahadot a házuk romjai alól mentették ki. Bátyja, kishúga és öt további rokona a romok alatt maradt. A család még aznap elmenekült Szíriából.
Bilal boldog volt, olyan életet élt, amilyenre mindig is vágyott. Remek állás, szerető család. Ám jött a szíriai háború…
Sahara Szomáliából menekült Jemenbe évekkel ezelőtt, ahol ismét bajba került, mígnem a közelmúltban felajánlották neki az áttelepítés lehetőségét.
A 102 éves Saada csak akkor menekült el Szíriából a bombázások elől, amikor az unokája megígérte, hogy ha meghal, hazaviszi a testét, és ott temeti el.
Szun Szil Li, miután 11 évet szolgált Kim Dzsong Il hadseregében, végül elmenekült Észak-Koreából. Elmondhatatlan szenvedéseket látott és élt át.
„Köztiszteletben álló családként éltünk Szarajevóban. Jó életünk volt. Volt egy házunk és egy lakásunk. A háború azonban nem válogat, és mindent elveszítettünk.”
Ez Radonja Radenka története. A bosznia-hercegovinai kormány 47 éves egykori magas rangú és jómódban élő hivatalnokáé, aki ma cigarettát árul ugyan az utcán, ám a lelkierejét nem veszítette el.
Amikor Adelin Petrisor három éve Tunéziában találkozott Ibóval, a szomáliai menekült kislány mindössze hét hónapos volt…
Ahmed a családja nyolc tagját vesztette el a tengeren, amikor Líbiából Máltára tartó hajójuk 2013 októberében több száz szíriai menekülttel a fedélzetén elsüllyedt.
Tizenöt gyilkosan kimerítő napon át cipelte a hátán Awad idős édesanyját és a lányát, Zainabot, amíg biztonságba jutottak.
Yasser az után menekült el Damaszkuszból, hogy egy bombázás megölt 400 embert a környékükön. Ma már egy bulgáriai táborban gyerekeket tanít.
A 78 esztendős Georgina 6 évesen végignézte a bátyja halálát, amikor a családját elűzték a földjéről. Majd 64 évesen a drogkartellek elől kellett újra menekülnie.
Kétszer menekült el Afganisztánból Muhammad. Először Pakisztánban élt, másodszor pedig Lengyelországban kötött ki. Ahol ma iskolába jár, és boldog.
Asia egy sikeres TV producer volt Afganisztánban. Öt gyermekével menekült el az országból.
Tíz éve menekült Philippe Elefántcsontpartról a Közép-afrikai Köztársaságba. Azóta nincs híre a családja felől.
Bár Sebastian Rich brit fotós már sokat megélt a világ válságövezeteiben, egy szudáni menekült kislány ártatlansága és jósága még őt is a lelke mélyéig meghatotta.
Malajziában sem könnyű a Myanmarból érkező menekültek sorsa. Ted Adnan fotós azonban nemcsak ezt vette észre az országban, hanem a vallási tolranciát is.
A szudáni Tagwa olyan tehetséges, hogy kapott egy hollandiai ösztöndíjat. Újságíró akar lenni. Csakhogy menekültként Dél-Szudánból Európába eljutni nem könnyű…
Tudjon meg többet a menekültekért végzett munkánkról UNHCR.hu