2020 m. spalio 24 d. Jungtinės Tautos švenčia 75-metį.
Vaizdas: vaikai semia vandenį iš Saulės energija valdomo šulinio 21 policijos rajone, Tarachailio Dage, kuris buvo pastatytas remiant UNHCR. © UNHCR / Claire Thomas
2020 m. spalio 24 dieną Jungtinės Tautos švenčia 75 metų tarptautinės taikos palaikymo, žmogaus teisių propagavimo ir aktualiausių pasaulinių iššūkių sprendimo sukaktį. UNHCR – JT pabėgėlių agentūra – atlieka pagrindinį vaidmenį šiuose darbuose ir yra svarbesnė nei bet kada.
Po Antrojo pasaulinio karo įsteigta Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro pareigybė, siekiant padėti milijonams europiečių, priverstų palikti savo gyvenamas vietas dėl vyravusių konfliktų. Iš pradžių buvo numatyta, kad naujos JT agentūros veikla truks tik trejus metus. Praėjus beveik 70 metų, UNHCR išaugo į pasaulinę organizaciją, veikiančią 135 šalyse, turinčią įgaliojimus padėti, apsaugoti ir rasti sprendimus milijonams žmonių. Didžiausias dėmesys skiriamas ilgalaikiams iššūkiams, susijusiems su žmonėmis, priverstais palikti savo namus.
Per pastaruosius dešimtmečius UNHCR įgaliojimai išaugo ir dabar padeda sprendžiant klausimus susijusius su šalies viduje perkeltais žmonėmis, kurie palieka gyvenamą vietą valstybės viduje, ir asmenimis, neturinčiais jokios šalies pilietybės.
Pabėgėliai, šalies viduje perkelti asmenys ir asmenys be pilietybės yra žmonių grupė, labiausiai paveikta globalių problemų, kurias Jungtinės Tautos siekia įveikti: nuo klimato kaitos iki lyčių nelygybės. Šiandien žmogus yra priverstas palikti savo namus kas tris sekundes – greičiau nei reikia laiko perskaityti šį sakinį.
UNHCR visada siekia rasti naujų ir novatoriškų būdų, kaip padėti ir apsaugoti priverstinai perkeltus asmenis. JT skatinant imtis tvarių vystymosi veiksmų – priėmusi ambicingus darnaus vystymosi tikslus (DVT), kuriais siekiama išspręsti įvairius klausimus, pradedant skurdo ir bado panaikinimu, baigiant švietimo, darbo ir prieinamos bei švarios energijos užtikrinimu – JT pabėgėlių agentūra dirba siekdama užtikrinti, kad pabėgėliai būtų įtraukti į šias pastangas ir kad niekas neliktų nuošalyje.
Viena naujausių UNHCR iniciatyvų yra „Švarios energijos iššūkis“, kurio tikslas – suteikti švarią, saugią ir prieinamą energiją asmenims, kurie buvo priversti bėgti. UNHCR taip pat remia įvairias pabėgėlių inicijuojamas naujoves – nuo finansavimo skyrimo kurti internetinę prekybos programėlę pabėgėlių stovykloms Alžyre, iki pabėgėlių vadovaujamų organizacijų inovatyvių sprendimų apdovanojimus kovojant su COVID-19 krize.
Nuo 1992 m. veikia UNHCR Pabėgėlių stipendijų programa (DAFI), kuri suteikė galimybę daugiau nei 18 000 jaunų pabėgėlių vyrų ir moterų siekti aukštojo mokslo. Nors šiandien tik 3 proc. jaunų pabėgėlių turi galimybę siekti aukštojo išsilavinimo, UNHCR įsipareigojo iki 2030 m. padidinti šį procentą iki 15 proc.
75 metų JT gyvavimo sukaktis priverčia susimąstyti ir skatina imtis skubių veiksmų kuriant geresnį pasaulį. Kartu mes galime kurti taikesnę, tvaresnę ir vieningesnę ateitį, kurioje nei vienas žmogus nebus paliktas nuošaly.
UNHCR Šiaurės ir Baltijos šalyse dalyvauja įvairiose veiklose minint 75-ąją Jungtinių Tautų gyvavimo sukaktį.
Lietuvoje virtualią konferenciją „Ateitis, kurios norime, Jungtinės Tautos, kurių mums reikia. Lietuvos indėlis į daugiašališkumą‘‘ spalio 22 d. organizavo Lietuvos užsienio reikalų ministerija, bendradarbiaudama su UNHCR, Jungtinių Tautų vaikų fondu (UNICEF), Tarptautine migracijos organizacija (IOM) ir Pasaulio sveikatos organizacija (WHO). UNHCR atstovė Lietuvoje Renata Kuleš renginio metu kalbėjo apie UNHCR darbą Lietuvoje bei akcentavo svarbą, kad nei vienas žmogus neturi būti paliktas nuošaly nei Lietuvoje, nei pasaulyje. Renginio metu taip pat buvo rodomas UNHCR sukurtas video „Pabėgėlių balsai iš viso pasaulio“.
Danijoje, UNHCR atstovas Šiaurės ir Baltijos šalims, Henrikas M. Nordentoft kalbės apie pasaulinę pabėgėlių situaciją virtualios kelionės į JT metu , kurią organizuoja Danijos JT asociacija. Savaitės pradžioje UNHCR atstovė Danijai Elisabeth Arnsdorf Haslund kalbės apie UNHCR darbą ir pabėgėlių įsitraukimą skaitmeniniame seminare jaunimui, kurį organizuoja „UN City“ Kopenhagoje ir Danijos jaunimo taryba.
Lapkričio 4 d. UNHCR atstovas Estijoje Kari Käsper dalyvaus JT diskusijoje pavadinimu „Novatoriškos Estijos ir pasaulinės problemos – ką mes galime padaryti?“,kurią organizuoja Estijos užsienio reikalų ministerija. Diskusija vyks Juhano Kuuso dokumentinių nuotraukų centre, kur bus eksponuojama Vincento Tremeau paroda One day I will.
Švedijos JT asociacija, bendradarbiaudama su daugeliu kitų šalies JT atstovų, įskaitant UNHCR, sukūrė vaizdo įrašų kampaniją, kuri keturiais klipais padeda įamžinti Jungtinių Tautų 75-ąjį jubiliejų.
Pasidalinti Facebook Paisdalinti Twitter