66-річна Марія з Харкова, яке було одне з перших великих міст, що зазнало потужного бомбардування в перші дні російського повномасштабного вторгнення через близькість до російського кордону. Через 18 місяців після початку війни, Харків досі залишається під регулярними обстрілами, багато житлових будинків та цивільної інфраструктури пошкоджено та зруйновано.
Квартира Марії є однією з тисяч інших, які згоріли вщент або були повністю зруйновані.
«Коли поспіхом вибігали в підвал, чоловік схопив папку з документами, але вже потім, коли ми її відкрили, то побачили, що там лише непотрібний мотлох», згадує Марія зі сльозами на очах. «Дуже не вистачає свого житла. В мене згоріло все, не залишилось нічого. Тільки зробили ремонт, купили нові меблі, холодильник, пральну машину. Все згоріло, все пропало. Навіть колісний візок дочки згорів – залишився лише каркас. От в чому вибігла, те й в мене залишилось».
З чоловіком і двома дочками Марія переїхала до місця компактного проживання в Харкові, де сім’я змогла отримати допомогу.
55-річна Світлана була двічі переміщена: спочатку з Донецька в 2014 році, а потім з Куп’янська у Харківській області, де купила на накоплені гроші маленький будиночок. Сподіваючись, що війна швидко закінчиться, Світлана чекала до останнього, аж поки не стало дуже небезпечно, і мама почала просити вивезти туди, де не стріляють.
Їх будинок зазнав значних пошкоджень внаслідок обстрілів: вибиті вікна, двері, пробитий дах і стеля. 29 жовтня 2022 року вони нарешті змогли залишити Куп’янськ, розташований менш ніж за 10 кілометрів від лінії фронту на сході України. Разом з її матір’ю вони знайшли тимчасове проживання в санаторії під Харковом. Там її мати і померла за два місяці. Згодом Світлана знову переїхала і зараз живе в місці компактного проживання ВПО у Харкові.
Світлана втратила своє житло, а Марія втратила своє житло та юридичні документи через сильні обстріли, що стало серйозним випробуванням для багатьох людей. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну мільйони людей були переміщені, а сотні тисяч будинків зруйновані. Щоб допомогти людям отримати компенсацію за знищене чи пошкоджене майно, українська влада створила платформу «єВідновлення».
Партнерська організація УВКБ ООН «Право на захист» надала юридичну підтримку Марії та Світлані.
Юристи допомагають Марії відновити знищені правовстановлюючі документи на зруйноване житло, щоб подати заяву на компенсацію, а допоки, вона житиме в місці компактного проживання ВПО в Харкові зі своєю сім’єю.
Світлана отримала юридичну консультацію та практичну вторинну правову допомогу, за допомоги юриста БФ «Право на захист» була подана заява про компенсацію за пошкоджене майно, і вона вже отримала виплату. Тепер вона мріє про момент, коли їй буде безпечно повернутися додому. «Хоча я ніде себе вдома не відчуваю», сумно додає вона.
З початку 2023 року близько 450 000 осіб отримали юридичну підтримку від партнерів УВКБ ООН.
Поділитися на Facebook Поділитися на Twitter