Що таке директива про тимчасовий захист і чому вона застосовується?
4 березня 2022 року країни-члени Європейського Союзу вирішують активувати Директиву Ради ЄС 2001/55/EC про захист переміщених осіб для забезпечення негайного реагування на масове переміщення людей в результаті військового вторгнення Росії в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Директива дозволяє надання негайного тимчасового притулку в межах Європейського Союзу та сприяє розподілу відповідальності між державами-членами щодо осіб, які втікають з України.
Які права надаються в Іспанії та на який термін?
Тимчасовий захист, що надається Іспанією в цих випадках, автоматично дозволяє «переміщеним внаслідок Війни особам» проживати, працювати або навчатися в Європейському Союзі протягом одного року, з автоматичним подовженням терміну ще на один рік після його закінчення, і, як виняток, цей термін може бути подовжений на третій рік, без необхідності подавати прохання про притулок.
Тимчасовий захист передбачає такі права:
- дозвіл на проживання;
- дозвіл на роботу (самозайнятість і за наймом);
- доступ до соціального забезпечення (розміщення, юридична та психологічна допомога, соціальна підтримка, вивчення мови тощо);
- доступ до медичного обслуговування;
- доступ до освіти для дітей, молодших 18 років, на тих самих умовах, що й громадяни країни;
- чинність українського водійського посвідчення для водіння в Іспанії протягом одного року.
Хто може скористатися тимчасовим захистом?
В Іспанії зможуть скористатися тимчасовим захистом:
- громадяни України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;
- особи без громадянства та громадяни третіх країн, які проживали в Україні на законних підставах, маючи дійсний дозвіл на проживання (постійний чи будь-який інший, наприклад, студенти, особи зі статусом біженця тощо), та які не можуть повернутися до своєї країни чи регіону;
- громадяни України, які легально перебували в Іспанії до 24 лютого 2022 року та не можуть повернутися в Україну внаслідок Війни;
- члени сімей вищезгаданих осіб; та
- громадяни України, які перебували в Іспанії до 24 лютого 2022 року на нелегальному положенні та які внаслідок Війни не можуть повернутися в Україну.
Зверніть увагу, що Іспанія вирішила розширити суб’єктивну сферу дії Директиви про тимчасовий захист, тому надана інформація може відрізнятися в інших країнах ЄС.
Куди і як подати заяву на Тимчасовий захист?
Для того щоб отримати тимчасовий захист, зацікавлена особа має подати запит, бажано у Центрах приймання, допомоги та координування (CREADE), що розташовані у Мадриді, Барселоні, Малазі та Аліканте, а в разі відсутності такого центру — у відділках поліції у столиці провінції що ви можете знайти за цим посиланням.
Попередня зустріч необхідна: Інформаційний номер та запит на призначення, уповноважений урядом:
(+34) 91 047 44 44
Увага 24 години на добу (іспанською та українською мовами).
У Мадриді:
- Назва центру: Centro de Formación de la Seguridad Social
- Відповідальна організація: ACCEM
- Адреса: Carretera de Carabanchel a Aravaca, 91. 20223 Pozuelo de Alarcón
У Барселоні:
- Відповідальна організація: Червоний Хрест
- Назва центру: Pabellón 7 de la Fira de Montjuic
- Адреса: Avenida de la Reina María Cristina (Plaza España)
В Аліканте:
- Відповідальна організація: Червоний Хрест
- Назва центру: Ciudad de la Luz
- Адреса: Avenida Jean Claude Combaldieu s/n zona altillo
У Малазі:
- Відповідальна організація: CEAR
- Назва центру: Palacio de Ferias y Congresos
- Адреса: Avenida Ortega y Gasset 201, Málaga
Очікується, що перебування в цих центрах забиратиме мінімально необхідний час для проведення ідентифікаційних та документальних процедур, виявлення потреб та скеровування до ресурсів розміщення. У містах, де вони будуть розташовані, ці центри відповідатимуть за реєстрацію та обробку запитів на тимчасовий захист.
Присутність УВКБ ООН (ACNUR) в центрах приймання, допомоги та координування гарантує доступ до процедури отримання тимчасового захисту та надання технічної підтримки органам влади у координації та визначенні потреб у захисті, а також гарантує надання відповідної інформації та доступ до конфіденційних механізмів розгляду скарг і заяв у разі порушення фундаментальних прав. Аналогічним чином, УВКБ ООН працюватиме над тим, щоб зробити доступними для біженців механізми участі з метою фіксування та врахування досвіду й точки зору осіб, що тимчасово отримують притулок у цих центрах.
Існують також спеціалізовані неурядові організації, які є частиною Державної мережі притулків, розгорнуті по всій території та доступні 24 години на добу, щоб відреагувати на будь-яку потребу в інформації чи прийняття біженців. Перелік організацій та контактну інформацію можна знайти за цим посиланням.
Для оформлення тимчасового захисту необхідно:
- Надати документи, що підтверджують належність до однієї з груп, щодо яких застосовується режим тимчасового захисту: закордонний паспорт або, у разі його відсутності, внутрішній паспорт чи документ, що посвідчує особу, а також документи, що підтверджують родинні зв’язки з подружжям, партнером та/або дітьми віком до 18 років.
- Вказати адресу в Іспанії, яка вважатиметься постійним місцем проживання для надсилання повідомлень.
- Вказати, якщо це можливо, номер телефону та адресу електронної пошти для надсилання повідомлень.
Поліція знімає у заявників відбитки пальців та видає під час подання запиту корінець, що містить ідентифікаційний номер іноземця (NIE). Цей корінець дає право зацікавленій особі залишатися на території Іспанії та отримувати соціальну допомогу.
Протягом максимум 24 годин після запиту про тимчасовий захист іспанська влада погоджує надання або відмову в захисті. Якщо захист буде надано, зацікавлена особа матиме дозвіл на проживання та роботу в Іспанії терміном на 1 рік, який автоматично подовжується ще на один рік і, винятково, може бути подовжений на третій рік.
Запит про надання тимчасового захисту дітей віком до 18 років, які перебувають у супроводі дорослого, подається відповідальною особою (батьком, матір’ю чи опікуном).
Подання запиту про тимчасовий захист є безкоштовним?
Так, подання запиту про тимчасовий захист, а також доступ до Центрів приймання, допомоги та координування (CREADE) переміщених українців, так само як і до системи притулку і всіх ресурсів та послуг, що з нею пов’язані (юридичні, психологічні, соціальні, медичні, вивчення мов тощо) є безкоштовним.
Рівною мірою, послуги, які надає УВКБ ООН (ACNUR), є безкоштовними, незалежно від того, чи вони надаються безпосередньо УВКБ ООН або через його партнерів-виконавців. Якщо будь-яка особа, включаючи співробітника УВКБ ООН або іншої організації, стверджує, що може допомогти отримати послугу в обмін на гроші чи інші види послуг, будь ласка, негайно повідомте про це Представника УВКБ ООН в Іспанії за цим посиланням або надіславши електронного листа на адресу [email protected]. Скарги розглядатимуться конфіденційно.
Якщо я скористаюся тимчасовим захистом, чи можу я подати запит про надання притулку?
Надання тимчасового захисту не перешкоджає поданню запиту про надання притулку. Однак метою тимчасового захисту є надання негайного захисту людям, які тікають з України, мінімізуючи формальні процедури через надзвичайний характер ситуації без необхідності подавати запит про надання притулку.
А якщо я прибув до Іспанії до 24 лютого 2022 року?
Якщо ви перебували в Іспанії менше ніж 90 днів, ваша ситуація не змінюється. У Шенгенській зоні ви перебуваєте на законних підставах протягом 90 днів з моменту в’їзду.
Режим тимчасового захисту враховуватиме становище осіб, які перебували в Іспанії до 24 лютого і не мають змоги повернутися в Україну. На тимчасовий захист можуть претендувати:
- громадяни України, а також їхні родичі, які легально перебували в Іспанії до 24 лютого 2022 року та не можуть повернутися в Україну внаслідок Війни; та
- громадяни України, які перебували в Іспанії до 24 лютого 2022 року на нелегальному положенні та які внаслідок Війни не можуть повернутися в Україну.
Якщо ви мали міграційну заяву, яка розглядається або діє, і ситуація в Україні унеможливлює отримання якихось документів, необхідних для оформлення дозволу на проживання й роботу, зверніться до Управління у справах іноземців (Oficina de Extranjería) тієї провінції, де ви проживаєте.
Чи застосовується Директива про тимчасовий захист однаково в усіх країнах ЄС?
Директива встановлює мінімальні межі захисту, які повинні гарантувати держави-члени. Проте країни Європейського Союзу можуть запроваджувати різні режими на більш сприятливих умовах. Держава Іспанія погодилася розширити сферу застосування Директиви.
Що мені потрібно для в'їзду в Іспанію?
Громадянам України не потрібно подавати документи на візу для в’їзду в Іспанію, і вони мають право на вільне пересування в межах ЄС протягом 90 днів будь-якого 180-денного періоду. Це дозволяє їм вибрати державу-член, у якій вони хочуть скористатися правами, пов’язаними з тимчасовим захистом, і возз’єднатися зі своїми родичами й друзями, що проживають в Європейському Союзі.
Якщо ви українець і хочете в’їхати в Іспанію, але у вас немає біометричного паспорта чи проїзних документів, ви можете звернутися до консульської установи в будь-якій країні, що межує з Україною (наприклад, Польща, Румунія, Угорщина тощо), де зможуть вивчити вашу ситуацію.
Чи можу я попросити тимчасовий захист в Іспанії, якщо у мене немає документів?
Ті, хто бажає скористатися тимчасовим захистом, повинні мати змогу довести, що вони відповідають вимогам, надавши відповідні документи до компетентних органів.
Якщо у вас немає паспорта чи будь-яких проїзних документів, будь ласка, надайте свідоцтво про народження чи будь-який документ, що посвідчує вашу особу, а також, якщо є, будь-який документ, що підтверджує ваше проживання в Україні до 24 лютого 2022 року.
Щодо дітей віком до 18 років, підійде свідоцтво про народження неповнолітнього або довідка, що підтверджує родинні зв’язки чи стосунки з опікунами чи особами, які супроводжують неповнолітнього та відповідають за нього.
Якщо мені надано тимчасовий захист, чи можу я подорожувати в інші країни?
Дозвіл на тимчасове проживання не є проїзним документом, а винятково документом на проживання в Іспанії, однак ви можете продовжувати подорожувати зі своїм паспортом, відповідно до вимог країни призначення.
У будь-якому випадку дозвіл на тимчасове проживання дійсно є дозволом на проживання в Іспанії з усіма юридичними наслідками, і це означає, що він дозволить вам повернутися в Іспанію в будь-який час протягом його чинності, а також дозволить вам переміщатися (не проживати) до інших країн Європейського Союзу на короткий термін.
Громадяни України, які перебувають в Іспанії та хочуть переїхати в третю країну.
Українці або громадяни інших країн без візи можуть продовжувати подорожувати в інші країни ЄС/Шенгенської зони.
Однак, якщо ви бажаєте переїхати до третьої країни, вам слід звернутися до консульського представництва або посольства відповідної країни, безпосередньо або через законного представника, із запитом щодо вимог, передбачених цією країною у вашій конкретній ситуації.
Ідентифікаційна картка іноземця (TIE)
Ідентифікаційна картка іноземця (TIE) — це документ, що посвідчує особу та підтверджує правовий та адміністративний статус іноземців на території Іспанії.
Подати заявку на картку необхідно після отримання дозволу на проживання в Іспанії, незалежно від виду (тимчасовий або міжнародний захист, дозвіл на працевлаштування, через виняткові обставини, якщо особа є членом сім’ї громадянина ЄС тощо). Щоб подати заявку на TIE, ви повинні записатися на прийом до одного з відділів поліції за цим посиланням. Ви можете переглянути детальну інструкцію щодо подачі клопотання на отримання TIE, натиснувши тут.
TIE слугує для підтвердження вашого дозволу на проживання в органах влади або приватних установах, таких як банки, магазини тощо. Однак TIE сама по собі не являється дозволом на проживання або дозволом на проживання та роботу, а лише є документом, який це підтверджує.
Картка не є проїзним документом та не замінює національний паспорт або проїзний документ, який у деяких випадках може бути виданий офіційними органами Іспанії. Однак, цей документ підтверджує право в’їзду іноземної особи на територію Іспанії.
Автоматичний процес для попереднього запису на прийом
Веб-портал, на якому громадяни можуть записатися онлайн на прийом в одне з управлінь в справах іноземців.