Що це означає
«Тимчасовий захист» – це процедура, що застосовується у виняткових ситуаціях і гарантує негайний і тимчасовий захист особам, які не належать до країн Європейського союзу, і які не можуть повернутися у країну їхнього походження. 4 березня 2022 року Рада ЄС вирішила активувати його для осіб, які рятуються від конфлікту в Україні.
Хто може подати на тимчасовий захист?
1) громадяни України (та члени їх сімей), які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року;
2) особи без громадянства та громадяни країн, що не входять до країн ЄС (та члени їх сімей), які користувалися міжнародним чи іншим еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;
3) особи без громадянства та громадяни країн, що не входять до ЄС, які перебували в Україні до 24 лютого 2022 року з посвідкою на постійне проживання, виданою Урядом України, та які не можуть повернутися до своєї країни на стабільних та безпечних умовах.
Що для цього потрібно зробити?
Ви повинні звернутися безпосередньо до Головного управління поліції та якомога швидше записатися на прийом. Коли ви зареєструєте свій запит на тимчасовий захист, вам буде видано довідку (ricevuta), яка містить також ваш італійський податковий номер (codice fiscale). Вам доведеться зачекати деякий час, щоб отримати дозвіл на проживання.
Чи потрібно мати паспорт?
Вас можуть попросити пред’явити паспорт або інший документ, що посвідчує особу у країні вашого походження. За відсутності документів необхідно звернутися до консульських установ України в Італії.
Є випадки, коли особи відмовляються звертатися до органів влади країни свого походження, щоб отримати документи, у тому числі і до консульських установ. У таких ситуаціях особа завжди може подати запит на міжнародний захист.
Перш, ніж звернутися у консульські установи вашої країни, добре подумайте, чи є у вас будь-яка причина для відчуття небезпеки і, можливо, ви не хочете, щоб влада вашої країни знала, де ви сьогодні знаходитеся.
Чи можливо подати на апеляцію після отримання першої відмови у суді ?
Так, на апеляцію необхідно подати, звернувшись до адвоката, але якщо у вас немає змоги оплатити його послуги самостійно, ви маєте право на безкоштовне адвокатське супроводження.
На який термін видається дозвіл на проживання
На 1 рік (до 4 березня 2023 року) з можливим продовженням за рішенням Європейської Ради на 6 місяців + 6 місяців
На що ви маєте право?
– право на освіту (зарахування у найближчу до вас школу або в університет, який ви обрали та вказали на момент подачі запиту)
– право на працевлаштування (відразу після подання заяви про тимчасовий захист)
– право на реєстрацію у Національній системі охорони здоров’я – SSN Sistema sanitario Nazionale – (відразу після подання заяви про тимчасовий запит ви зможете вільно вибрати сімейного лікаря та/або педіатра. Для цього необхідно звернутися у територіальну медичну службу (іт. ASL – Azienda Sanitaria Locale), у віконце, де проводять вибір і відмову від лікаря (іт. “scelta e revoca del medico” )
Чи можна подати запит на возз'єднання сім'ї?
Так.
Чи можна конвертувати дозвіл на проживання для тимчасового захисту у дозвіл для праці?
На сьогодні не існує положення про конвертацію дозволу для тимчасовго захисту у дозвіл для праці
Чи маєте ви право на проїзний документ?
Так, у випадках доведеної необхідності людина може запросити документ, еквівалентний Паспорту країни походження.
Чи маєте ви право на допомогу із житлом, якщо у вас відсутні засоби для проживання?
Так, в урядових чи приймальних центрах при префектурі або у структурах приймально-інтеграційної системи. Якщо ви маєте потребу у допомозі з житлом, зверніться у Головне управління поліції (іт. Questura) або у Префектуру за місцем вашого проживання, в офіс під назвою «Area IV»
Чи маєте ви право на грошову допомогу на проживання (300 евро), якщо ви самостійно знайшли житло ?
Так, якщо ви не проживаєте у приймальному центрі і не користуєтеся програмою фінансування, розробленою Департаментом Цивільної охорони. Заяву про грошову допомогу можна оформити, одноразово, відразу після подання запиту на дозвіл на проживання для тимчасового захисту. Тривалість виплати допомоги – 3 місяці. Для оформлення заяви про грошову допомогу потрібно мати довідку (ricevuta), що видається після подання запиту на тимчасовий захист, і що містить ваш італійський ідентифікаційний номер (codice fiscale), а також документ посвідчення особи країни вашого походження.
Чи можна подорожувати після отримання дозволу на проживання?
Так, до 90 днів поспіль в межах Шенгенської зони.
В очікуванні видачі дозволу на проживання можна подорожувати, користуючись біометричним паспортом протягом перших 90 днів після в’їзду у Шенгенську зону.
Чи можете ви повернутися до країни походження?
Так.
Додаткова інформація, допомога та підтримка:
телефоном гарячої лінії для біженців +39 800 905 570 або +39 3511376335 для користувачів Lycamobile users/Whatsapp, або за електронною адресою: [email protected].