Доступ до міжнародного захисту

Ця сторінка містить загальний огляд доступу до процедур міжнародного захисту в Польщі та інших форм законного перебування. По можливості завжди намагайтеся проконсультуватися з юристом по вашій справі. (Список доступних адвокатів)

Що таке міжнародний захист?

Людина може потребувати міжнародного захисту, якщо боїться повернутися в країну походження, оскільки їй загрожує переслідування або серйозна шкода через свою расу, релігію, національність, політичні переконання або приналежність до політичної соціальної групи. Відповідно до міжнародного та польського законодавства, для того, щоб мати право бути визнаним біженцем людина має відповідати певним критеріям.

Міжнародний захист дозволяє людині залишатися в Польщі, а не повертатися в країну, куди вона боїться їхати через переслідування.

Міжнародний захист не надається автоматично. Особи, які сподіваються отримати цей захист, повинні звернутись із заявою та показати уряду, що вони відповідають вимогам.

Не всі мають право на міжнародний захист.

У Європейському Союзі (ЄС) лише одна країна ЄС може розглядати заяву про міжнародний захист, як правило, це перша країна в’їзду. Це називається Дублінським регламентом.

Це означає, що якщо людина вперше в’їжджає до ЄС у Польщі:
• Польща є єдиною країною ЄС, яка може розглянути заяву про міжнародний захист.
• Ймовірно, їх відправлять назад до Польщі, якщо вони поїдуть до іншої країни ЄС та звернуться там за міжнародним захистом.

Існують обмежені винятки з цього правила (наприклад, наявність дійсної візи для іншої країни ЄС або возз’єднання сім’ї).

ПРИМІТКА: Міжнародний захист часто називають «притулком». У Польщі це не так.

У Польщі закон визначає різні види захисту:
Міжнародний захист – статус біженця та додатковий захист
Притулок – окрема, національна форма захисту
Гуманітарне або допустиме перебування – національна форма легалізації перебування у разі відсутності можливості депортації/повернення


Хто розглядає заяви про міжнародний захист?

У Польщі уряд, а не УВКБ ООН, відповідає за розгляд заяв про міжнародний захист та визнання когось біженцем.

Заяву про міжнародний захист необхідно подавати через польську прикордонну службу. Тоді за розгляд заяв про міжнародний захист та прийняття рішення про надання захисту відповідає Польське управління у справах іноземців (OFF).

Для отримання додаткової інформації щодо подання заяви про міжнародний захист у Польщі

(польська, російська, англійська): https://www.gov.pl/web/udsc-en/lodging-an-application-for-international-protection


Хто може подати заяву на міжнародний захист у Польщі?

Особа має право подати заяву на міжнародний захист у будь-який час, якщо вона:

  • Перебуває на території Польщі (у тому числі під вартою) або на кордоні Польщі
  • Має побоювання, що зазнає переслідувань в країні походження через расу, релігію, національність, приналежність до певної соціальної групи або політичні переконання або, що у разі повернення, опиниться під серйозною загрозою смертної кари та страти, катувань, нелюдського поводження або серйозної загрози життю через повсюдні прояви насильства чи збройний конфлікт.

Особа може включити інших членів сім’ї до своєї заяви (наприклад, неповнолітніх дітей або подружжя), лише якщо такий член сім’ї фізично присутній під час подання заяви.

Ви не можете подати заяву на міжнародний захист з-за кордону.


Як подати заяву на міжнародний захист у Польщі

Якщо ви вважаєте, що ви та будь-які ваші члени сім’ї відповідаєте критеріям для подання заяви на міжнародний захист, ви повинні чітко висловити свій намір при поданні заяви про міжнародний захист звернувшись до Офіцера прикордонної служби.

Подати заяву про міжнародний захист можна:

  • При в’їзді до Польщі на прикордонному пункті
  • У слідчому ізоляторі, приймальні чи іншому офіційному місці
  • У будь-який час на території Польщі в будь-якому підрозділі або пункті прикордонної служби

Для тих, хто не може звернутися безпосередньо до прикордонної служби (особи з інвалідністю, літні люди, вагітні жінки, одинокі батьки, прийомні діти, госпіталізовані або заарештовані): письмова заява про намір подати заяву про міжнародний захист може бути подана поштою або електронним листом. У таких випадках заява про міжнародний захист приймається та реєструється прикордонною службою за місцем проживання особи.


Які документи потрібні?

Під час подачі заяви ви повинні надати всі офіційні документи (в тому числі документи, що посвідчують особу та проїзні документи) та інші форми доказів, які можуть підтвердити ваше право на отримання міжнародного захисту, та дані, надані в заяві.

Це стосується заявника та всіх членів сім’ї, на яких поширюється дія заяви.


Що станеться після подачі заяви в Польщі?

  • По-перше, прикордонник реєструє вашу заяву, що включає в себе коротку співбесіду, фотографування та взяття відбитків пальців, а також дані медичного огляду. Заява повинна бути подана польською мовою прикордоннику на спеціальному бланку в ході короткої співбесіди.
  • **Під час подачі заяви ви маєте право на перекладача на мову, яку розумієте
  • Далі прикордонник передає вашу заяву до Польського управління у справах іноземців (керівник Управління у справах іноземців).
    **Якщо прикордонники не можуть зареєструвати вашу заяву негайно, вони повинні зареєструвати ваше звернення та повідомити про дату реєстрації.
  • Управління у справах іноземців ініціює розгляд вашої заяви.
  • Кожен повнолітній заявник отримує документ (тимчасове посвідчення особи іноземця), що підтверджує їх особу та дозволяє їм (та неповнолітнім дітям, зазначеним у заяві) проживати в Польщі.
  • Управління у справах іноземців проводить з вами співбесіду щодо вашого звернення.
  • Управління у справах іноземців видає рішення (протягом 6 місяців, хоча іноді це займає більше часу)

На час вище зазначених процедур суд може прийняти рішення про тримання вас під вартою.

Це може статися, якщо польському уряду потрібно підтвердити вашу особу або зібрати інформацію, щодо вашої справи, або з інших причин, пов’язаних із вашим в’їздом та легальним перебуванням у Польщі.

Вас можуть тримати під вартою максимум 6 місяців. Однак суд може вирішити продовжити термін вашого тримання під вартою, у тому числі якщо щодо вас прийнято рішення про повернення (процедура, ініційована прикордонною службою для полегшення повернення до країни походження/проживання).

Під час судових засідань:

  • Ви маєте право бути заслуханим судом (дистанційно або особисто).
  • Ви маєте право на допомогу перекладача на мову, яку ви розумієте.
  • Ви маєте право на адвоката

Потрапивши під варту, у вас є право оскаржити рішення суду про затримання або продовження тримання під вартою протягом 7 днів з дня отримання рішення про затримання в усній або письмовій формі в суді. За додатковою інформацією звертайтеся до юриста.
Якщо ви подасте скаргу після 7 днів, вона не буде прийнята.

Ви маєте право та зобов’язання залишатися в Польщі, на час розгляду вашої заяви.


Я чоловік/дружина основного заявника. Як для мене буде виглядати процедура?

Ви не зобов’язані приєднуватися до тієї самої заяви про міжнародний захист, що й ваш чоловік/дружина (якщо ви подаєте заяву з різних причин). Ви можете подати окрему заяву.

Якщо ви приєднаєтеся до заяви свого чоловіка/дружини, а ваш чоловік/дружина є основним заявником:

  • Ви повинні надати письмову згоду на приєднання до заяви (входить до форми заяви про міжнародний захист).
  • Ваш чоловік/дружина має право («довіреність») представляти ваші інтереси в судовому розгляді.
  • Ваш чоловік/дружина отримає всі винесені рішення щодо подання заяви про міжнародний захист.
  • Управління у справах іноземців може вирішити не проводити з вами окрему співбесіду за вашою заявою, але ви маєте право подати запит на окрему співбесіду.

Чи можу я працювати, поки моя заява на розгляді?

Після того, як ви подасте заяву, ви не маєте права працювати протягом 6 місяців з дати подання. Це правило діє навіть якщо ви жили в Польщі до подачі заяви.

Якщо через 6 місяців по вашій справі немає рішення, ви можете подати заяву на отримання дозволу на роботу до Управління у справах іноземців. Управління у справах іноземців видасть документ, що підтверджує ваше право на роботу в Польщі, поки ви очікуєте на рішення.


Чи можу я оскаржити негативне рішення?

Якщо Управління у справах іноземців відхиляє вашу заяву про міжнародний захист у Польщі, у вас є кілька варіантів подати апеляцію:

  • Ви маєте право звернутися до Ради у справах біженців (Rada do Spraw Uchodźców). Ви можете подати апеляцію своєю мовою. Час апеляції обмежений (зазвичай 1–2 тижні). Кінцевий термін вказано в нижній частині бланку вашого рішення. Ви маєте право отримати фінансовану державою юридичну допомогу для подання оскарження. (Список доступних юристів див. на веб-сторінці: https://www.gov.pl/web/udsc/bezplatna-pomoc-prawna).
  • Якщо рішення Ради у справах біженців також негативне: ви маєте право знову подати оскарження до Воєводського адміністративного суду у Варшаві протягом 30 днів з дати отримання рішення.

Для отримання додаткової інформації відвідайте веб-сайт Управління у справах іноземців (польська, російська, англійська): https://www.gov.pl/web/udsc-en/procedure-for-granting-international-protection


Інші варіанти легального перебування в Польщі

Міжнародний захист – не єдиний варіант легального перебування в Польщі. Інші можливості можуть бути доступні для громадян певних країн і за певних обставин, в тому числі (серед іншого):

Додатковий захист

Під час розгляду вашої заяви про міжнародний захист польський уряд може натомість прийняти рішення про надання додаткового захисту якщо повернення в країну походження може поставити вас під загрозу серйозної шкоди від смертного вироку або майбутньої страти, катувань, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання, серйозної та індивідуальної небезпеки для життя або здоров’я в результаті загального повсюдного насильства щодо цивільних осіб у ситуації міжнародного чи внутрішнього військового конфлікту, і через цей ризик ви не можете або не бажаєте повертатися до країни походження.

Притулок

Окрім подання клопотання про міжнародний захист, ви також можете подати заяву про надання притулку в Польщі відповідно до національного законодавства, якщо це необхідно для забезпечення вашого захисту та коли це виправдовується важливими інтересами Республіки Польща.

  • Подача заяви на території Польщі: ви зобов’язані пройти фотографування та залишити відбитки пальців
  • Надсилання з-за кордону (поштою): ви зобов’язані додати фотографію до заяви та після прибуття на територію Польщі залишити відбитки пальців

Додаткова інформація (польська, російська, англійська):

https://www.gov.pl/web/udsc-en/procedure-for-granting-asylum

Візовий режим (тимчасове перебування)

Громадяни певних країн, які мають біометричні паспорти, можуть подорожувати до країн Шенгену без візи протягом 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду. Безвізовий режим не дає права навчатися, працювати чи жити в ЄС.

Дозволи на роботу та програми

  • Дозвіл на роботу: видається воєводою на вимогу роботодавця; 5 типів (A–E):
  • Дозвіл на сезонну роботу: тип S – дозволяє іноземцю виконувати роботу протягом 9 місяців у календарному році за підкласами діяльності, які вважаються сезонними.
  • Заява роботодавця про доручення роботи іноземцю: зареєстрована у місцевому бюро праці роботодавцем для громадян Вірменії, Білорусі, Грузії, Молдови, Росії та України. Надає право на несезонну роботу без дозволу на роботу протягом 6 місяців протягом 12 місяців поспіль.
  • Дозвіл на тимчасове проживання та роботу: видається воєводою на прохання іноземця. Дозволяє як перебування, так і роботу.
  • Програма Poland Business Harbor: комплексний пакет для полегшення переїзду до Польщі, призначений для підприємців та IT-спеціалістів певних країн

Дивись також: