Притулок у Словаччині

Ви маєте право подати заяву про надання притулку. Для того, щоб вас визнали біженцем, у вас мають бути конкретні причини боятися переслідування у вашій рідній країні. Ці причини можуть бути пов’язані, наприклад, з вашою расою, релігією, національністю/громадянством, політичними переконаннями або приналежністю до певної соціальної групи. 

При зверненні по міжнародний захист у Словаччині вас можуть запитати, чи покинули ви свою рідну країну, тому що вашому життю або свободі загрожує небезпека, чи ви стикаєтеся з серйозними порушеннями ваших прав людини. 

➡ Якщо у вас є інші гуманітарні або переконливі підстави не повертатися до своєї рідної країни, ви можете претендувати на додатковий захист. 

Якщо ви покинули свою країну лише з економічних або особистих причин, тоді немає достатніх підстав для визнання вас біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Тоді вам не буде надано притулок. 

Процедура надання притулку 


Як я можу подати заяву про надання притулку? ⬇

Є різні способи подання заяви про надання притулку у Словаччині. Ви можете подати заяву про надання притулку відразу на кордоні при в’їзді на територію Словаччини або в транзитній зоні аеропорту. 

Якщо ви вже перебуваєте на території Словаччини і бажаєте попросити притулку, вам треба якомога швидше звернутися до найближчого відділку поліції, який уповноважений приймати заяви про надання притулку. Якщо ви перебуваєте у центрі утримання під вартою іноземців або в тюремній установі, ви можете там звернутися по надання міжнародного захисту. 

Ви можете просто сказати, що хочете попросити притулку. Поясніть, що боїтеся повертатися на батьківщину. 


Що відбувається, якщо я подаю заяву про надання притулку?⬇

Вас попросять підписати форму під назвою «Декларація іноземця», в якій вам потрібно зазначити, що ви бажаєте звернутися за міжнародним захистом, а також причини, з яких ви шукаєте міжнародного захисту.  

Якщо вам більше 14 років, у поліцейському відомстві у вас візьмуть відбитки пальців. Якщо у вас є проїзні документи та/або посвідчення особи, їх у вас тимчасово заберуть, а копії разом з вашою декларацією та іншими документами надішлють до  Управління з питань міграції Міністерства внутрішніх справ для здійснення перевірки. Ваші проїзні документи та/або посвідчення особи будуть повернуті вам після завершення процедури надання притулку. 


Якщо вам не виповнилося 18 років ⬇

Якщо ви не досягли 18-річного віку і подорожуєте без батьків чи інших членів сім’ї, вам буде призначено опікуна. Ця людина допоможе вам визначити найкращі для вас варіанти. Якщо заява про надання притулку відповідає вашим найкращим інтересам, ваш опікун подає її від вашого імені. 


Що відбуватиметься далі? ⬇

Після того, як ви заявите, що хочете попросити притулку, у вас буде 24 години, щоб самостійно вирушити до центру прийому, або поліція доставить вас туди. 

У центрі прийому необхідно виконати перші кроки процедури надання притулку – це початкова співбесіда та медичний огляд. Центр прийому мігрантів є закладом закритого типу, а це означає, що до отримання результатів медичного огляду ви не можете покинути центр. Згодом ви можете попросити дозволу тимчасово покинути заклад. 

Під час перебування в центрі прийому ви отримаєте реєстраційну картку шукача притулку. Вас також буде проінформовано про ваші права та обов’язки в рамках процедури надання притулку, а також про внутрішні правила закладу, яких вам необхідно дотримуватися. Вас попросять підписати офіційний протокол про те, що вас проінструктовано щодо ваших прав. 

Наступним етапом процедури є початкова співбесіда. 


Що собою являє співбесіда при реєстрації? ⬇

Співробітники управління з питань міграції проведуть з вами початкову співбесіду та заповнять форму під назвою «Анкета для шукача притулку». Вас попросять надати деяку інформацію про себе та пояснити причини, з яких ви шукаєте міжнародного захисту. Вам також треба буде зазначити подробиці вашої подорожі до Словаччини. Ви маєте право на послуги перекладача з вашої рідної мови або будь-якої іншої мови, якою ви можете спілкуватися. Управління з питань міграції надасть перекладача. 

Початкова співбесіда є дуже важливою складовою процедури надання притулку, тому підготуйтеся, щоб надати всі деталі, які ви пам’ятаєте про втечу з вашої рідної країни. Надайте всю важливу інформацію, яка стосується вашої справи, а також причини, з яких ви покинули свою країну. Не забудьте показати всі підтверджуючі документи або дані (включаючи, наприклад, фотографії), які у вас є, що можуть підтвердити вашу заяву про надання притулку. 


Якими мовами заповнюються форми? ⬇

Державні органи Словаччини заповнюють «Анкету для шукача притулку» та «Декларацію іноземця» словацькою мовою. Зміст цих документів буде перекладено для вас, і ви можете попросити внести будь-які корективи чи доповнення. Вам буде запропоновано поставити свій підпис на підтвердження своєї згоди з письмовим змістом. 


Скільки часу вам доведеться перебувати у центрі прийому? ⬇

Під час перших етапів процедури надання притулку вам необхідно буде перебувати в центрі прийому. Середня тривалість перебування в центрі прийому становить близько 3-4 тижнів. 


Що відбувається після того, як ви покинете центр прийому? ⬇

Після завершення процедур в центрі прийому у вас є два варіанти. Ви можете або зупинитися в приватному житлі, яке вам потрібно буде знайти і оплатити самостійно, або ви можете вибрати варіант переведення до центру тимчасового розміщення. 

Центри тимчасового розміщення є відкритими закладами і призначені для шукачів притулку, які не можуть самостійно оплачувати своє житло та витрати на проживання. Ви можете проживати в центрі тимчасового розміщення, поки не буде винесено рішення щодо вашої заяви про надання притулку. 


Що відбувається після того, як ви подали заяву про надання притулку? ⬇

Після реєстрації вашої заяви про надання притулку та проведення початкової співбесіди вас можуть запросити на другу співбесіду під назвою «співбесіда з питань надання притулку». Співбесіда про надання притулку – це можливість надати більш детальну інформацію та факти щодо вашої справи. 

Ця співбесіда також проводиться працівниками управління з питань міграції у центрі прийому, в центрі тимчасового розміщення, у закладі тримання під вартою чи тюремній установі, якщо ваше пересування обмежено. 

Співробітники управління з питань міграції перевіряють, що відбувається у вашій країні, і можуть задати вам більш детальні запитання щодо наданої вами інформації. 

Якщо ви ще цього не зробили, покажіть всі підтверджуючі документи або дані (включаючи, наприклад, фотографії), які у вас є, що можуть підтвердити вашу заяву про надання притулку. 

Вас все-таки можуть запросити на ще одну співбесіду, якщо треба будуть додаткові роз’яснення. Якщо ви не можете прийти на співбесіду, вам слід повідомити про це службу з питань міграції з поясненням причин. 


Чи варто вам боятися надавати інформацію? ⬇

Ви можете говорити не боячись, тому що все, що ви говорите, включаючи ваші особисті дані, вважається суворо конфіденційною інформацією. Співробітникам управління з питань міграції заборонено передавати будь-яку інформацію, яку ви надаєте, людям у вашій країні походження або іншим особам без вашого дозволу. 

Важливо, щоб ви говорили правду і уточнювали можливі невідповідності у вашій заяві. Спробуйте якомога детальніше пояснити, чому ви залишили рідну країну. 


Чи можу я говорити рідною мовою на співбесіді? ⬇

Ви маєте право на послуги перекладача з вашої рідної мови або іншої мови, якою ви можете спілкуватися. 


Хто приймає рішення щодо моєї заяви та коли я отримаю рішення? ⬇

Усі заяви про надання міжнародного захисту у Словаччині розглядаються та рішення за ними приймаються Управлінням з питань міграції Міністерства внутрішніх справ.  

Термін, протягом якого має бути прийняте рішення, становить 6 місяців. Цей термін може бути продовжений, і якщо термін розгляду подовжується, вам буде про це повідомлено у письмовій формі. 


Що робити, якщо ви отримаєте негативне рішення? ⬇

Якщо ви отримали негативне рішення щодо вашої заяви про надання міжнародного захисту, ви можете подати запит на перегляд рішення шляхом так званого «адміністративного позову». Інструкції щодо оскарження рішення ви знайдете в документі, який ви отримаєте від Управління з питань міграції. 

Якщо ви вирішите не звертатися з клопотанням щодо перегляду негативного рішення за вашою справою, вам потрібно буде виїхати за межі території Словаччини. 


Чи маєте ви право на отримання правової допомоги? ⬇

Так. Співробітники управління з питань міграції зобов’язані поінформувати вас про ваше право в будь-який час звернутися по правову допомогу до юрисконсульта або іншої особи, яка може надати юридичну консультацію. Ви також можете звернутися по допомогу до Управління Верховного Комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців (УВКБ ООН). 

Юридичні консультації у першій інстанції зазвичай надають співробітники ГО Словацька гуманітарна рада. Ви також можете вибрати іншого адвоката, який представлятиме вас у провадженні про надання притулку. Якщо вам у справі допомагатиме Словацька гуманітарна рада, вам не треба буде нічого платити. Якщо ви вибираєте власного адвоката, вам треба буде оплачувати адвокатські послуги самостійно.  

Якщо ви отримаєте негативне рішення щодо вашої заяви про надання притулку і хочете оскаржити це рішення, ви маєте право на безкоштовну правову допомогу Центру надання правової допомоги. 


Чи задоволено вашу заяву та чи надано вам міжнародний захист? ⬇

Якщо вам надано притулок або додатковий захист, ви можете скористатися послугами інтеграції, які надає Словацька гуманітарна рада, підписавши договір про інтеграцію. Словацька гуманітарна рада допоможе вам знайти доступне житло та допоможе знайти роботу (доступ до освіти, перекваліфікації), надасть фінансову допомогу на перші 6 місяців, а також соціальні, культурні, юридичні та психологічні консультації. Ви також можете записатися на безкоштовні курси словацької мови. 

Управління з питань міграції також має своїх спеціалістів з інтеграції, які, наприклад, організовують для вас контакти з різними установами та можуть допомогти вам у вирішенні практичних питань. 

Якщо вам буде надано притулок, Управління з питань міграції надасть вам одноразову фінансову виплату у розмірі 1,5 прожиткового мінімуму для повнолітньої особи. Крім того, якщо вам буде надано притулок, ви отримаєте дозвіл на постійне проживання в Словаччині і матимете права та обов’язки, аналогічні тим, які мають громадяни Словаччини, хоча й за деякими винятками. 

Якщо вам буде надано додатковий захист, ви отримаєте дозвіл на тимчасове проживання у Словаччині на один рік. Якщо причини для додаткового захисту все ще зберігаються, ви можете подати заяву на продовження додаткового захисту щоразу на два роки (ваш дозвіл на тимчасове проживання також буде продовжуватися щоразу на два роки). Цей запит має бути поданий протягом останніх 90 днів, протягом яких надається додатковий захист. 

 Пам’ятайте, що ви повинні будете дотримуватися і виконувати всі юридичні зобов’язання, яких також мають дотримуватися громадяни Словаччини, наприклад, сплачувати податки, отримувати медичну страховку та нести відповідальність за будь-які протиправні дії. 


Більше інформації про процедуру надання притулку – додаткова інформація ⬇

Отримати більш докладну інформацію про процедуру надання притулку  можна у розділі 

  • «Часті питання», створеному Лігою  за права людини, де міститься додаткова інформація про процедуру надання притулку за посиланням: https://www.hrl.sk/en/frequently-asked-questions. Відповідна інформація доступна шістьма мовами: арабська, англійська, фарсі, французька, словацька, російська. 
  • Закон № 480/2002 Coll. «Про притулок» та зміни до деяких законів є на сайті Міністерства внутрішніх справ https://www.minv.sk/?azyl-migracia&subor=392190 (англомовна версія), чинний станом на 6 березня 2019 р. 

Супутня інформація 

<< Назад на домашню сторінку «Словаччина» 
>> Виберіть іншу країну на сторінці «Допомога»