Дівчата й хлопці з України, ласкаво просимо до Словаччини!
Ось кілька запитань, які є у багатьох дітей, і кілька відповідей, які допоможуть вам залишатися в безпеці й знати свої права.
Чи маю я право перебувати у Словаччині?
Ти й твоя сім’я перебуваєте тут на законних підставах. Ніхто не має права змушувати вас їхати кудись, куди ви не бажаєте.
Діти та їхні сім’ї, які втікають з України, вітаються всіма країнами регіону й можуть перебувати в Словаччині 90 днів без візи. Ти й твоя сім’я також можете отримати документи під назвою «Тимчасовий захист»). Вони дозволять вам перебувати в Словаччині щонайменше до 4 березня 2023 року. Ви можете повернутися на цю сторінку до березня 2023 року, щоб дізнатися, як довго ви можете залишатися в Словаччині.
Як дитина, ти також маєш особливі права залишатися зі своєю сім’єю, ходити до школи, гратися та отримувати допомогу та отримати допомогу, якщо тобі завдано шкоди. Твої ідеї та почуття мають значення!
Що мені важливо знати?
- Зберігай документи в безпечному місці. Дуже важливо зберігати усі документи, що посвідчують особу (наприклад, посвідчення особи або паспорт), у безпечному місці. Спробуй зробити їх копії, якщо можеш. Не дозволяй нікому забирати твої документи, навіть якщо ці люди пропонують допомогти знайти житло або транспорт.
- Допомога є безкоштовною. Нікому не дозволяється змушувати тебе працювати або мати стосунки з тобою або надавати будь-яку іншу послугу (речі або гроші) в обмін на допомогу. Якщо хтось це робить, ти можеш повідомити про це поліції або УВКБ ООН і попросити про допомогу.
- Гаряча лінія поліції (безкоштовно): 158 або 112
- Телефон допомоги для дітей (безкоштовно): 116 111
- Безкоштовна лінія УВКБ ООН: 0800 221 230 (дзвінок зі словацького телефону) або платний дзвінок на стаціонарний номер: +421 222 11 56 50 (дзвінок з несловацького номера телефону), з понеділка по п’ятницю, з 8:00 до 20:00.
- Попроси дорослих, яким ти довіряєш, допомогти тобі захистити себе: Якщо незнайомець пропонує тобі відійти від сім’ї, щоб дати щось, скажи «ні» і повідом дорослого, якому довіряєш. Ніколи не погоджуйся на зустріч із незнайомцем, не поговоривши спочатку з дорослим, якому ти довіряєш. Якщо ти потрапив у ситуацію, яка змушує тебе почуватися некомфортно або небезпечно, скажи комусь, кому ти довіряєш, і попроси про допомогу. ПАМ’ЯТАЙ: це не твоя провина, ти не винен.
Мені потрібна допомога — до кого слід звернутися?
Багато людей хочуть допомогти, але важливо знати, кому довіряти. Уряд Словаччини й багато груп можуть допомогти тобі із житлом, харчуванням, транспортом, охороною здоров’я та навчанням. Ти можеш звернутися до органів влади Словаччини, організацій та осіб, таких як прикордонна поліція, соціальні працівники, психологи, лікарі та вчителі. Шукай дорослих, які працюють в організації: зазвичай вони носять жилет, куртку, капелюх або мають посвідчення особи з логотипом. Якщо ти не впевнений, ти можеш попросити показати їх посвідчення особи!
Якщо ти почуваєшся некомфортно, ти можеш сказати «ні». ПАМ’ЯТАЙ! Не дозволяй нікому забирати твої документи (наприклад, посвідчення особи або паспорт). Якщо вони забирають документи або кажуть щось, що завдає тобі незручності, повідом про це своїй сім’ї або іншій дорослій людині, якій ти довіряєш. Пам’ятай, ти також можеш повідомити поліцію.
Якщо тобі потрібно зв’язатися з УВКБ ООН, будь ласка, зателефонуй на безкоштовну лінію: 0800 221 230 (дзвінок зі словацького телефону) або платний дзвінок на стаціонарний номер: +421 222 11 56 50 (дзвінок із несловацького номера телефону), з понеділка по п’ятницю, з 8:00 до 20:00.
Щоб отримати додаткову інформацію про інші послуги, перейди за посиланням:
- https://ua.gov.sk/
- https://www.ukraineslovakia.sk/
- https://helpukraine.sk/
- https://pomocpreukrajinu.sk/
Чи можу я зателефонувати в УВКБ ООН?
Так! 😊 УВКБ ООН є організацією Організації Об’єднаних Націй, відповідальною за надання допомоги біженцям.
Якщо тобі потрібна інформація або допомога від УВКБ ООН, ти можеш надіслати нам електронного листа на адресу [email protected] або зателефонувати на нашу безкоштовну телефонну лінію: 0800 221 230 (дзвінок зі словацького телефону) або платний дзвінок на стаціонарний номер: +421 222 11 56 50 (дзвінок із несловацького номера). Спочатку варто поговорити зі своїми батьками або з дорослим, якому ти довіряєш, але ти також можеш зв’язатися з нами самостійно. Надай своє ім’я, вік, номер телефону/WhatsApp або адресу електронної пошти, або будь-який інший спосіб зв’язатися з тобою. Якщо ти перебуваєш у Словаччині зі своїми батьками, рекомендується повідомити нам їхні імена. Якщо ти не з батьками, будь ласка, зазнач це.
Якщо ти використовуєш спільний комп’ютер для надсилання електронного листа, не забудь вийти зі свого облікового запису після завершення.
Я у Словаччині зі своєю родиною. Як я можу переконатися, що ми житимемо разом?
Після всього, через що ви пройшли, ще важливіше зробити все можливе, щоб перебувати разом з батьками або сім’єю. Прості речі можуть дуже допомогти.
Подорожуйте разом і шукайте житло разом
- Якщо ти перебуваєш на новому місці: спочатку досліди його разом зі своєю сім’єю та іншими людьми, яким ти довіряєш.
- Завжди повідомляй батькам або особі, якій ти довіряєш, куди ти йдеш й коли повернешся.
- Завжди носи із собою номери телефонів батьків або сім’ї, але будь ласка, будь обережним, щоб незнайомці не скопіювали їх або не забрали в тебе.
- Знай адресу, де ти й твоя сім’я зупинилися, і повідом її тому, кому довіряєш.
- Сплануйте разом, що робити, якщо тебе розлучать із сім’єю.
Мені потрібна допомога для пошуку батьків. Яку допомогу я можу отримати?
Знайти батьків чи родичів, які зараз все ще перебувають в Україні, може бути складно, але важливо повідомити якомога більше інформації про них, щоб допомогти знайти їх за першої можливості. Твої батьки, можливо, також шукають тебе й передали свої дані іншим організаціям, які працюють над возз’єднанням сімей. Якщо ти повідомиш про свою ситуацію, це допоможе встановити зв’язок, коли це можливо.
Зв’яжися з УВКБ ООН за допомогою електронної пошти [email protected] або зі Словацьким Червоним Хрестом по електронній пошті [email protected], які також можуть допомогти через службу відновлення сімейних зв’язків.
Докладніше про це можна дізнатися тут:
Коли член сім’ї стає зниклим безвісти.
Якщо ти перебуваєш у Словаччині без будь-якого дорослого члена сім’ї, ти маєш право отримати допомогу й безпечне місце для проживання.
Будь ласка, звернися до державних органів — поліції, Управління з праці, соціальних питань та сім’ї — УВКБ ООН або місцевої організації. Вони допоможуть тобі бути в безпеці.
Ти можеш зателефонувати за будь-яким із наведених нижче номерів телефону:
- Гаряча лінія поліції (безкоштовно): 158 або 112
- Лінія безпеки для дітей (безкоштовно): 116 111
- Безкоштовна лінія УВКБ ООН: 0800 221 230 (дзвінок зі словацького телефону) або платний дзвінок на стаціонарний номер: +421 222 11 56 50 (дзвінок із несловацького номера телефону), з понеділка по п’ятницю, з 8:00 до 20:00.
Якщо ти перебуваєш з іншими членами сім’ї, ви можете проживати разом.
Усе ще важливо поговорити з державними органами, УВКБ ООН або іншими організаціями й повідомити їм, хто твої батьки, де, на твою думку, вони знаходяться, та будь-яку контактну інформацію, яку ти маєш.
Я хочу повернутися до школи якомога швидше. Що мені робити?
Якщо тобі ще не виповнилося 16 років, ти маєш право відвідувати школу в Словаччині. Державні школи є безкоштовними. Якщо ти зараз не ходиш до школи, потрібно буде підійти до найближчої до вас школи й попросити зареєструватися. Залежно від рівня володіння словацькою мовою, тобі, можливо, доведеться взяти участь у мовних курсах, організованих школою, щоб допомогти тобі в навчанні.
Я відчуваю смуток, злість, занепокоєння, страх чи розгубленість. Це нормально? ☹️ 😠😕😰😧
Відчувати себе засмученим після того, як ти був змушений (змушена) залишити свою країну й побачити або почути про багато жахливих речей, — це нормально. Можливо, важко перестати думати про те, що ти бачив або пережив. Ти можеш бути розлучений з людьми, яких любиш, і хвилюєшся за них або за те, що буде далі. Ти можеш відчувати, що нічого не знайоме. Ось прості способи, які допоможуть впоратися із цією складною ситуацією:
- Спробуй дотримуватися щоденної рутини. Іди спати й прокидайся в один і той самий час щодня.
- Спробуй регулярно їсти здорову їжу
- Проводь час із сім’єю та друзями, роблячи те, що тобі подобається
- Рухайся: гуляй чи займайся спортом, якщо є можливість.
- Підтримуй зв’язок із родиною та друзями. Якщо ти не можеш зв’язатися з ними зараз, пиши листи.
- Допомагай іншим у вашій спільноті.
- Роби перерви в перегляді новин і уникай фотографій або відео, які тебе засмучують.
Якщо ти відчуваєш гнів або пригніченість:
- Зроби перерву й зосередься на повільному диханні протягом декількох хвилин
- Шукай цікаві речі навколо себе, наприклад квіти, дерева, або слухай спів птахів.
- Поговори про те, що відчуваєш, з людиною, якій ти довіряєш.
- Попроси допомоги у психолога або консультанта — багато з них надають безкоштовні консультації.
Якщо тобі потрібно поговорити з кимось, IPčko надає онлайн-консультування молоді тут.
Також можна зателефонувати на лінію допомоги в кризових ситуаціях за номером 0800 500 333, вони надають анонімну, безкоштовну й цілодобову телефонну психологічну допомогу людям, які знаходяться в кризових ситуаціях у зв’язку з COVID-19 і війною в Україні.
Деякі корисні відео можна знайти тут: https://www.youtube.com/playlist?list=PL8TioFHubWFtb3SmM8D4ApXtktrzC36c8
Хтось завдав мені болю, або я боюся, що хтось це зробить. Що мені робити?
Ніхто не має права ображати, нехтувати чи погано поводитися з дитиною чи вашою родиною — ані сторонні люди, ані батьки, ані родичі, ані вчителі. Кожного, хто завдасть вам шкоди, буде покарано після того, як про це буде повідомлено.
Якщо хтось завдав тобі болю, торкався тебе або ставився до тебе так, що ти відчував дискомфорт або страх, або якщо ти боїшся, що хтось це зробить: є дорослі й організації, які можуть допомогти.
Якщо якась людина завдала болю твоїм знайомим, запропонуй другу звернутися по допомогу.
Ви також можете разом вибрати секретне слово або фразу для використання із сім’єю та друзями. Ти можеш повторити це їм, коли відчуваєш небезпеку, щоб вони знали, що ти в біді.
ПАМ’ЯТАЙ: це ні в якому разі не твоя провина, і ти не винен. Тобі не варто соромитися або боятися просити про допомогу. Якщо в тебе є особа, якій ти довіряєш, будь ласка, поговори з нею про це.
Щоб отримати допомогу, зателефонуй на будь-яку з наведених нижче гарячих ліній:
- Гаряча лінія поліції (безкоштовно): 158 або 112
- Лінія безпеки для дітей (безкоштовно): 116 111
- Безкоштовна лінія УВКБ ООН: 0800 221 230 (дзвінок зі словацького телефону) або платний дзвінок на стаціонарний номер: +421 222 11 56 50 (дзвінок із несловацького номера телефону), з понеділка по п’ятницю, з 8:00 до 20:00.