❗️ Якщо ви вимушені були покинути Україну ⬇️
Якщо Ви маєте тимчасовий захист в Угорщині, або якщо Ви є заявником на отримання тимчасового захисту, Ви маєте право на послуги, зазначені нижче, на підставі законодавства ЄС та національного законодавства. Будь ласка, зверніть увагу, що положення не містять жодних обмежень щодо строків, і що послуги, згадані нижче, є безоплатними.
Ви в екстреній ситуації?
Якщо Вам терміново потрібна медична допомога або Ви потрапили в надзвичайну ситуацію, зверніться за безкоштовними номерами екстреного виклику в Угорщині.
▸ Загальний номер служби невідкладної допомоги: 112
▸ Швидка медична допомога: 104
▸ Поліція: 107
▸ Пожежна служба: 105
На які медичні послуги та послуги з охорони здоров’я я маю право в Угорщині, якщо в мене є Тимчасовий Захист?
Можливо, Ви би хотіли знати, до яких медичних послуг Ви можете отримати доступ в Угорщині, якщо у Вас є Тимчасовий Захист. Для довідки, нижче наведено перелік Ваших прав.
Посилання на різні види медичних послуг, які доступні для заявників на статус Тимчасового Захисту, власників статусу Тимчасового Захисту та шукачів притулку:
а) догляд лікаря загальної практики;
б) обстеження, лікування, а також медикаменти й перев’язувальні засоби, що використовуються під час догляду як частина амбулаторної спеціальної допомоги, що надається у разі невідкладної необхідності;
в) стаціонарна допомога, що надається у разі невідкладної необхідності, а також лікування за призначенням лікаря – в тому числі хірургічні втручання, а також медичні матеріали та протези, що при цьому використовуються – медичне обслуговування, ліки, перев’язувальні матеріали та харчування, необхідні для лікування;
г) після амбулаторної спеціалізованої допомоги або стаціонарного лікування та до моменту одужання або стабілізації стану;
ґ) інші медичні засоби за призначенням лікаря, включно з їхнім ремонтуванням;
д) невідкладна стоматологічна допомога та лікування, направлене на збереження зубів, забезпечення лікування пацієнтів за найнижчою категорією відшкодування;
е) догляд за вагітністю та материнством, або забезпечення втручання, спрямованого на переривання вагітності, за умов, визначених Законом про охорону життя плоду;
є) обов’язкові вікові щеплення.
ж) Спеціалізована онкологічна допомога, інші обстеження та медичне лікування в межах догляду за пацієнтами з хронічними захворюваннями, а також з метою покращення стану, підтримки стану або забезпечення фармацевтичними засобами, які можуть бути використані для полегшення болю.
Закон: Council Directive 2001/55/EC of 20 July 2001
На які медичні послуги я маю право в Угорщині, якщо я є громадянином України без Тимчасового Захисту та соціального страхування?
Громадяни України без TAJ-карти (номера соціального страхування) та без ТЗ також мають право на медичне обслуговування
а) У разі гострого захворювання та нагальної потреби в медичній допомозі (необхідне медичне та спеціалізоване лікування, забезпечення ліками, лікарняна та реабілітаційна допомога, медичні засоби, їхня термінова заміна або ремонтування) у абсолютно необхідному обсязі можуть вимагати її від угорської державної служби охорони здоров’я або органу соціального захисту населення на підставі проїзного документа (паспорта тощо);
б) Мають право на ці переваги безкоштовно/субсидовано у тому ж обсязі, що й застрахований громадянин.
в) Громадянин України, який має право на безоплатну допомогу, має також право на необхідні для забезпечення цієї допомоги медикаменти, тобто на рецепт ліків. У цьому випадку ліки мають бути замовлені (виписані) з тією ж субсидією, що й у випадку застрахованого громадянина Угорщини (згідно з договором). В інших випадках (послуги, якими не можна скористатися безоплатно), рецепт на ліки може бути виписаний за повну вартість без субсидії.
г) Безкоштовна допомога може бути надана в усіх фінансованих державою установах, тобто державних, муніципальних та церковних медичних установах (хірургія, спеціалізована хірургія, лікарня, клініка, інститут тощо).
ґ) Спеціалізована онкологічна допомога, інші обстеження та медичне лікування в межах догляду за пацієнтами з хронічними захворюваннями, а також з метою покращення стану, підтримки стану або забезпечення фармацевтичними засобами, які можуть бути використані для полегшення болю.
Закон: 7/1964. (VIII. 30.) MüM (Ministry of Labor) decree
Я громадянин/ка Угорщини, проживав/ла в Україні та переїхав/ла до Угорщини після 24 лютого 2022 року. На які медичні послуги та послуги з охорони здоров’я я маю право в Угорщині?
Якщо Ви є громадянином Угорщини з України (прибули до Угорщини після 24 лютого 2022 року), Ви маєте право на таке ж медичне обслуговування, що й особи, які мають Тимчасовий Захист.
Я громадянин/ка третьої країни, який проживав/ла в Україні до 24 лютого 2022 року. Чи маю я право на безкоштовне медичне обслуговування?
Так. Громадяни третіх країн, які легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року, будуть прирівняні до власників статусу тимчасового захисту.
Де і як знайти лікаря в Угорщині?
Якщо ви не перебуваєте в екстреній ситуації, але хочете отримати доступ до медичної допомоги, будь ласка, виконайте наведені нижче дії.
Особа, яка вимушено виїхала з України, може користуватися медичними послугами, що входять до обсягу первинної медичної допомоги, в тому числі первинної медичної допомоги за викликом, в рамках допомоги, що надається органом місцевого самоврядування за місцем проживання.
Першим кроком до угорської системи охорони здоров’я є запис на прийом до лікаря загальної практики, призначеного за місцем Вашого проживання. Для будь-якого подальшого спеціального лікування, окрім екстреної допомоги, Вам знадобиться призначення від лікаря загальної практики, який також може порадити Вам, де отримати відповідні медичні послуги.
Як знайти лікаря загальної практики за місцем проживання?
Ви можете знайти потрібного лікаря загальної практики на основі вашої адреси за наведеним нижче посиланням/інструментом, ви можете відфільтрувати на основі вашого округу/району (якщо ви перебуваєте в Будапешті), і ви побачите доступних лікарів загальної практики у вашому регіоні. Відшукавши потрібного лікаря, Ви можете знайти контактні дані та адресу у файлі. У деяких багатоквартирних будинках біля під’їзду є дошка оголошень, де Ви можете знайти ім’я, адресу та години прийому місцевого лікаря загальної практики.
Для отримання додаткової інформації ви можете звернутися до наступного веб-сайту, однак він доступний лише угорською мовою: http://neak.gov.hu/felso_menu/lakossagnak/szerzodott_szolgaltatok. На веб-сайті ви можете завантажити таблиці у форматі Excel. Ви можете відфільтрувати файл, шукаючи свій поштовий індекс (нижче наведені прямі посилання на таблиці, які можна завантажити):
- Перейдіть за посиланням, щоб ознайомитись з переліком лікарів загальної практики (угорською мовою: «Háziorvos szolgálatok»)
- Перейдіть за посиланням, щоб ознайомитись з переліком стаціонарних установ (угорською мовою: «Fekvőbeteg szakellátó intézmények»)
- Перейдіть за посиланням, щоб ознайомитись з переліком амбулаторних закладів (угорською мовою: «Járóbeteg szakellátó intézmények»)
Які травми/ситуації вважаються надзвичайними?
Загрозливі для життя стани та захворювання, які підпадають під визначення невідкладної допомоги, можуть включати, серед іншого, наступні:
- Кровотеча (зовнішня або внутрішня), яка загрожує життю або пов’язана з ризиком незворотної шкоди здоров’ю;
- Стани з тимчасовою зупинкою кровообігу та/або дихання (наприклад, емболія, непритомність, задуха, небезпечні для життя порушення серцевого ритму);
- Загрозливі для життя ендокринні та метаболічні стани;
- Захворювання, пов’язані з ризиком здавлення центральної нервової системи (наприклад, набряк мозку, головний біль, запаморочення, пухлина, запалення, порушення розвитку, травма);
- Непритомні стани;
- Епілепсія та інші симптоматичні напади;
- Раптові порушення зору, втрата зору, червоні очі, пошкодження очей;
- Сепсис (інфікування кровотоку);
- Судинні катастрофи з ризиком смертності або серйозних ускладнень;
- Акушерські стани/ускладнення (пологи, передчасні пологи, відшарування плаценти, тяжкий токсикоз вагітних, догляд за новонародженим після токсикозу вагітних, гостра гінекологічна кровотеча);
- Передшокові та шокові стани, небезпечні для життя алергічні та анафілактичні стани;
- Гостра дихальна недостатність, звуження дихальних шляхів;
- Отруєння;
- Гострі абдомінальні стани (наприклад, кишкова непрохідність, апендицит, перфорація, позаматкова вагітність, розрив кісти яєчника тощо);
- Тяжкі опіки;
- Первинна обробка ран;
- Гостра травма (наприклад, переломи, поранення);
- Відкриті переломи та травми, пов’язані з пораненнями;
- Ураження електричним струмом, електротравма;
- Тепло-холодові ураження;
- Тяжкі гострі променеві ураження та променева хвороба;
- Спроба і намір покінчити життя самогубством, стан безпосередньої небезпеки, пов’язаний з психічною кризою;
- Гострі психічні розлади, психози;
- Інфекційні захворювання, які самі по собі або через свої ускладнення викликають стан, що загрожує життю.
Як я можу поговорити з лікарем, якщо я не розмовляю жодною мовою, окрім української/російської?
У разі виникнення мовного бар’єру під час отримання медичної допомоги можна скористатися послугами перекладача за телефоном 1812. Перекладачі працюють з 8:00 до 18:00 з понеділка по п’ятницю. Будь ласка, зверніть увагу, що вони допомагають лише в перекладі і не можуть/не надають консультацій з питань охорони здоров’я.
Як я можу поговорити з україномовним/російськомовним лікарем? Чи існує українська лінія охорони здоров’я? Як знайти спеціалізованого лікаря?
Страхова компанія “NN” у співпраці з Teladoc Hungary Tanácsadó és Szolgáltató Kft. запустила гарячу лінію. На дзвінки відповідає україномовний оператор, який надає інформацію про те, як ті, хто цього потребує, можуть отримати доступ до медичної допомоги в Угорщині.
По телефону пацієнти можуть назвати своє ім’я, номер телефону та запитання/симптоми оператору, який передасть інформацію відповідному спеціалізованому лікарю, що володіє українською/російською мовами. Лікар передзвонить пацієнту.
З яких питань можна отримати інформацію?
– Про медичні послуги, доступні в Угорщині, умови користування ними,
– Про питання, пов’язані з хворобою, лікуванням та збереженням здоров’я,
– про застосування, побічні ефекти та замінність ліків,
– про невідкладну медичну, педіатричну та стоматологічну допомогу,
– про роботу аптек за викликом,
– про доступність закладів охорони здоров’я.
Години роботи: з 8.00 до 20.00 з понеділка по неділю
+36 80 44 20 20
+36 1 998 0558
https://www.nn.hu/ua-healthline
Чи надається стоматологічна допомога безкоштовно?
Також покривається невідкладна стоматологічна допомога, а наведені нижче види лікування вважаються невідкладними і покриваються для осіб, які втікають з України (заявники на отримання статусу Тимчасового Захисту, власники статусу Тимчасового Захисту, громадяни третіх країн та українсько-угорські громадяни з подвійним громадянством).
Втручання в рамках невідкладної стоматологічної допомоги:
- Первинне лікування нещодавніх випадкових травм зубів (реплантація, шинування, медикаментозне бондингування, видалення);
- Гострі одонтогенні запалення (трепанація, видалення);
- Розтин одонтогенного абсцесу;
- Видалення стороннього тіла, що перешкоджає ковтанню та/або диханню;
- Медикаментозне лікування гострих запальних захворювань слизової оболонки порожнини рота і губ;
- Вправлення гострого вивиху нижньої щелепи;
- Заспокоєння свіжого перелому щелепної кістки;
- Зняття невралгічного нападу трійчастого нерва за допомогою місцевої анестезії;
- Зупинка кровотечі в ротовій порожнині або навколо порожнини рота будь-якого походження (тампон, закриваюча пов’язка, місцеве застосування препаратів, що підвищують згортання крові, накладання швів).
Де знайти допоміжну інформацію про діабет?
Diabhelp був створений як частина фонду Diabryň, щоб допомогти людям з діабетом 1 типу з України отримати інсулін та догляд в Угорщині. Інша мета сайту – полегшити роботу лікарів з виписування рецептів, а аптекам – з видачі призначеного інсуліну та діабетичних пристроїв.
Сайт доступний угорською та українською мовами. https://diabhelp.hu/
Чи покривається і чи є безкоштовним лікування онкології та інших хронічних захворювань?
Власники статусу тимчасового захисту та особи, які подали заяву про надання статусу Тимчасового Захисту, мають право на онкологічну допомогу, інші обстеження та лікування в рамках догляду за іншими хронічними пацієнтами, а також на поліпшення стану, підтримання стану або фармацевтичні препарати, які можуть бути використані для полегшення больових відчуттів.
Чи маю я право на безкоштовну медичну допомогу як вагітна жінка?
Так, якщо Ви є заявником про надання тимчасового захисту або особою, якій надано тимчасовий захист, або громадянином Угорщини, який раніше проживав в Україні, Ви маєте доступ до широкого спектру безкоштовних медичних послуг, в тому числі до послуг акушера-гінеколога.
Відповідальний медичний працівник призначається на основі вашого місця проживання/адреси і пропонує наступні послуги:
- обстеження вагітних жінок на інфекційні захворювання,
- догляд за вагітними жінками з гострими захворюваннями,
- забезпечення медичної допомоги хронічно хворим вагітним жінкам,
- надання консультацій/планів для вагітних жінок, які потребують особливого догляду,
- базове забезпечення догляду за вагітними,
- надання направлення до пологового відділення,
- консультування у разі виникнення інших критичних проблем зі здоров’ям.
Щоб скористатися підтримкою патронажної медсестри для вагітних “védőnő”, зверніться до окружного куратора патронажної медсестри за своєю адресою або знайдіть фахівця за цим посиланням.
Будь ласка, подбайте про те, щоб знайти акушера-гінеколога в перші місяці вашої вагітності, щоб забезпечити вам належний догляд в цей період і провести всі необхідні медичні обстеження. Залежно від ваших уподобань та бюджету, ви можете обрати пологи в державному або приватному пологовому будинку. Будь ласка, проконсультуйтеся зі своїм акушером-гінекологом щодо ваших можливостей. Більше інформації про пологи ви можете знайти на сайті Асоціації “Емма” (веб-сайт Асоціації “Емма”).
Яка підтримка надається під час пологів?
Вагітні жінки, які втікають з України, мають право на безкоштовні пологові послуги з таким же обсягом підтримки, як і угорці. Безкоштовна допомога надається у всіх закладах, що фінансуються державою, тобто в державних, комунальних та церковних медичних установах. Вибір закладу зазвичай здійснюється на основі вашої адреси.
Перелік державних пологових будинків в Угорщині:
Будапешт:
- Лікарня та клініка ім. Байчи-Жілінського (Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézet) 1106 Будапешт, Maglódi út 89-91.
- Лікарня та клініка Південного Пешту ім. Яна Ференца (Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintéze) 1204 Будапешт, Köves út 1.
- Лікарня-клініка ім. Петерфі (Péterfy Kórház-Rendelőintézet) 1076 Будапешт, Péterfy Sándor utca 8-20.
- Навчальна лікарня при Університеті святого Імре Центральної лікарні Південної Буди (Dél-Budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi OktatóKórház) 1115 Будапешт, Tétényi út 12-16.
- Північно-Центральний Будайський центр «Нова лікарня та клініка святого Іоанна» (Észak-Közép-budai Centrum Új Szent János Kórház és Szakrendelő) 1125 Budapest, Diós Trench 1-3.
- Лікарня святої Маргіт (Szent Margit Kórház) 1032 Будапешт, Bécsi út 132.
- Лікарня Усокі (Uzsoki utcai Kórház) 1145 Будапешт, Uzsoki u. 29-41.
Забезпечення грудним молоком та молочними сумішами
В рамках медичного страхування немовля/дитина може мати право на забезпечення грудним молоком/сумішами, якщо мати не може годувати власним молоком, а дитина є недоношеною або має низьку вагу при народженні (менше 2 500 г маси тіла).
Доросліші новонароджені та немовлята також можуть мати право на дотаційне грудне молоко, якщо вони страждають на важку харчову алергію, розлади всмоктування або порушення розвитку, пов’язані з хірургічним втручанням на черевній порожнині, і мати не може годувати їх власним молоком.
Дитина, мати якої страждає від одного з перелічених нижче захворювань, також може мати право на дотаційне грудне молоко
- фізично не здатна годувати грудьми,
- страждає на інфекційне захворювання або отруєння, яке загрожує здоров’ю дитини,
- приймає ліки, які протипоказані під час грудного вигодовування,
- перебуває у стані важкої, частої втрати свідомості,
- її психологічний стан унеможливлює грудне вигодовування,
- померла в період грудного вигодовування або
- відмовилася від дитини.
У вищезазначених випадках, незалежно від ваги дитини, немовля має право на безкоштовне грудне молоко під час стаціонарного лікування в стаціонарі та амбулаторного лікування за призначенням педіатра або сімейного (дільничного) лікаря.
Як я можу скористатися соціальною допомогою на грудне молоко?
Грудне молоко можна отримати за рахунок коштів соціального страхування, якщо воно призначене уповноваженим лікарем. На рецепті має бути вказана юридична назва замовлення як “Eü priority”. За одним рецептом можна замовити постачання грудного молока на місяць (на який був виписаний рецепт).
Щоб замовити грудне молоко, проконсультуйтеся з сімейним лікарем або педіатром вашої дитини, який входить до системи медичного страхування і має право видавати такі рецепти.
Юридичні питання, пов’язані з народженням дитини, можна знайти на сторінці найпоширеніших запитань та відповідей.
Якщо у вас є статус біженця або особи, що потребує додаткового захисту в Угорщині (не Тимчасовий Захист):
Перші шість місяців після отримання статусу
Ви маєте право на отримання безкоштовних медичних послуг протягом шести місяців після отримання статусу. Безкоштовні медичні послуги включають медичні скрінінги та огляди, загальну медицину, та спеціалізовану допомогу в екстрених випадках. Соціальні працівники притулку, де ви перебуваєте, зазвичай оформляють для вас медичну картку (TAJ kártya угорською), проте деколи карту не встигають виготовити до моменту, коли ви повинні залишити центр. В цьому випадку ви отримаєте документ формату А4 під назвою «Hatósági Bizonyítvány» (угорською). За допомогою цієї довідки ви зможете отримати саму картку, після переїзду до Будапешта чи інших міст. Якщо соціальні працівники закладу не оформлять вам медичну картку, вам необхідно зробити це самостійно в органі місцевого самоврядування (за місцем постійної реєстрації). Перелік установ місцевого самоврядування можна знайти на цьому веб-сайті угорською мовою. Зверніть увагу, що прийом ведеться за момереднім записом.
Якщо вам потрібна допомога, ви можете зв’язатися з асоціацією Менедек на їхньому веб-сайті англійською мовою.
Після закінчення перших 6 місяців
Після закінчення початкового 6-місячного періоду ви можете отримати страховку (що покриває всі медичні витрати) через працевлаштування, або оплачуючи її щомісяця, або, якщо ви не можете оплатити її, будучи «соціально потребуючим». Це буде доступно вам, якщо ваш місячний дохід не перевищує певну суму, а саме:
§ для сімей: місячний дохід на людину не перевищує 34 200 форинтів (близько 94 євро)
§ для одиноких осіб: місячний дохід не перевищує 42 750 форинтів (близько 118 євро)
§ і ви та ваша родина не маєте жодного майна.
У цьому вам можуть допомогти соціальні працівники Асоціації Менедек. Ви можете зв’язатися з ними на їхньому веб-сайті англійською мовою.
Якщо у вас є трудовий договір, роботодавець повинен сплатити необхідний внесок на соціальне страхування. Роботодавці зобов’язані вимагати номер соціального страхування для біженців. Ви повинні переконатися, що роботодавець зареєстрував вас у податкових органах, але у вас немає іншого завдання щодо цього.
Якщо у Вас немає соціальної потреби, і ви не працюєте на законних підставах, ви повинні будете сплачувати щомісячний медичний внесок у розмірі 8 000 форинтів (близько 22 євро). Для цього вам потрібно мати зареєстровану постійну адресу не менше одного року.
Система медичного страхування
Лікарі загальної практики / Лікарі
У кожному районі/селі/селі є свій лікар загальної практики (лікар). Будь ласка, відвідайте цей веб-сайт, щоб знайти свого місцевого лікаря (угорською).
Спеціалізована допомога
Якщо у вас є направлення від лікаря загальної практики, поговоріть з ним безпосередньо про рекомендації щодо того, до якого спеціаліста звернутися, а також ви можете знайти інформацію про доступну спеціалізовану допомогу угорською мовою на цьому веб-сайті.
Щоб отримати інформацію про національну службу охорони здоров’я в Угорщині англійською мовою, перегляньте цей сайт.
Лікарняне обслуговування
На цьому сайті є огляд лікарень у Будапешті відповідно до їх району та розташування угорською мовою.
Стаціонарне лікування
Для отримання додаткової інформації про стаціонарне лікування угорською мовою, будь ласка, перейдіть на цей сайт (угорською).