В Угорщині з 15 листопада до 30 квітня діє зимовий мораторій на виселення. Це означає, що ніхто не може бути виселений з квартири, в якій він проживає. Виселення, як правило, відбувається через заборгованість за оренду або комунальні послуги (електроенергія/опалення/вода).
Зимовий мораторій на виселення поширюється лише на орендарів, які проживають в об’єктах, що класифікуються як “житлові” (наприклад, квартира, багатоквартирний будинок). Він не поширюється на осіб, які проживають у робітничих гуртожитках, інших житлових приміщеннях, готелях, хостелах, пансіонатах, тому вони можуть бути виселені орендодавцем протягом цього періоду, якщо вони не сплачують необхідних платежів або якщо вони створюють загрозу для оточуючих.
Більше про винятки та деталі можна дізнатися на сайті Utcajogász або, якщо у вас виникнуть юридичні питання, пов’язані з житлом, ви можете звернутися до колег з Utcajogász:
– за телефоном у вівторок та четвер з 17 до 19 години за номером +36 20 282 3616
– електронною поштою: [email protected]
– Особисто щоп’ятниці з 15 до 17 години на площі Ракоці (біля виходу з метро).
Вищезазначена консультація доступна угорською мовою. На особисту консультацію рекомендується взяти з собою всі документи, що стосуються справи. Усний переклад на українську мову забезпечуватимуть співробітники та волонтери Інформаційно-громадського центру (1052 Budapest, Bárczi István u. 1-3), яким спільно керують УВКБ ООН та Міжнародна організація з міграції (МОМ). Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 20.00 з понеділка по суботу та з 12.00 до 19.00 у неділю (крім державних свят в Угорщині).
Зокрема, співробітники нашої безкоштовної гарячої лінії, які володіють українською, угорською та англійською мовами, доступні за телефоном +36 80 984 583 (з понеділка по п’ятницю, 8.00-17.00), допоможуть вам також із питаннями щодо мораторію на виселення.
Деталі:
В Угорщині з 15 листопада по 30 квітня діє зимовий мораторій на виселення. Це означає, що ніхто не може бути виселений з квартири, в якій він проживає. Виселення, як правило, пов’язане з несплатою орендної плати або боргів за комунальні послуги (електроенергія/опалення/вода).
Важливо зазначити, що виселення може відбуватися лише на законних підставах, в рамках виконавчого провадження державним виконавцем. Якщо спроба виселення здійснюється без виконавчого провадження та без участі державного виконавця (наприклад, шляхом погрози насильством або зняття вхідних дверей), то виселення є незаконним. (Джерело: Utcajogász)
Заборона на примусове виконання стосується лише виселення державними виконавцями. Після закінчення строку дії заборони на примусове виконання ці виконавчі провадження можуть бути продовжені.
Зимовий мораторій на виселення стосується лише фізичних осіб, які проживають у житлових приміщеннях.
Відповідно до законодавства Угорщини , житловим об’єктом є об’єкт нерухомості, зареєстрований у земельному кадастрі як житловий будинок або квартира, або житлова чи господарська будівля, зареєстрована як садиба.
Таким чином, зимовий мораторій на виселення не поширюється на притулки, гуртожитки, готелі та інші подібні об’єкти розміщення, оскільки вони не вважаються житловими будівлями. У цих місцях регулювати заселення, проживання та його припинення можуть внутрішні правила проживання закладу або загальні умови договору, а не правила Закону про виконавче провадження.
Виселення з житла, навіть під час дії зимового мораторію на виселення, можливе у наступних випадках:
- наймач зайняв житлове приміщення сампоправно (без договору),
- на орендаря вже накладено штраф у рамках виконавчого провадження,
- у орендаря є інша нерухомість, в яку він може вселитися,
- власник житла надає інше жиле приміщення на час дії мораторію,
- орендодавець, припускає, що не зможе зільнити своє житло без виселення. Звичайно, на це не можуть посилатися компанії, тільки фізичні особи.
Всупереч поширеній помилковій думці, сім’ї з дітьми можуть бути виселені поза межами дії мораторію на виселення так само, як і сім’ї без дітей.
Інформаційний матеріал створений за участю співробітника організації Utcajogász.
Якщо ви вимушені були покинути Україну через війну, Будь ласка, зверніться до наступних сторінок для отримання додаткової інформації:
▸ Ласкаво просимо
▸ Інформація для новоприбулих з України
▸ Тимчасовий захист
▸ Вам менше 18 років?
▸ Інформація для батьків та сімей щодо зарахування дитини до дитячого садка та школи на 2022/2023 навчальний рік
Як біженець або особа, що потребує додаткового захисту, а також як особа зі статусом з забороною на видворення (гуманітарний захист), ви можете провести до 30 днів у центрі притулку після отримання рішення про статус. Після закінчення 30 днів імміграційний орган (Національне управління поліції з питань іноземців, яке угорською називається “OIF”) надає вам письмову заяву про те, що ви повинні залишити центр.
Протягом цих 30 днів, серед інших завдань – таких як отримання необхідного посвідчення особи, медичного страхування та податкових документів – вам потрібно буде знайти житло. У цьому мають допомогти соціальні працівники центру.
Наведені нижче організації можуть надати підтримку або пораду щодо пошуку житла або притулку, однак не гарантується, що вони зможуть допомогти у всіх випадках:
- Угорський Червоний Хрест – ви можете надіслати їм листа на електронну пошту [email protected] і зателефонувати за номером: +36 1 374 1374, або відвідайте цей сайт для отримання контактної інформації про місцеві відділення
- Організація Migration Aid – з питань проживання в Будапешті можна писати на електронну адресу [email protected] або зателефонувати за номером: + 36 30 146 6508, з питань розміщення в Дьйорі можна писати на електронну адресу: [email protected] або зателефонувати за номером: + 36 30 592 8066
- Центр підтримки угорської міжцерковної допомоги – ви можете дзвонити їм за номером: +36 70 504 3154
- Католицький Карітас Угорщини – ви можете надіслати їм листа на електронну пошту [email protected] або зателефонувати за номером: +36 1 372 0910
- Угорська благодійна організація Мальтійського ордену – ви можете надіслати їм листа на електронну пошту [email protected]
- Угорська асоціація Next Step – ви можете надіслати їм листа на електронну пошту [email protected] or call: +36 70 323 7552
- Асоціація From Streets to Homes – ви можете надіслати їм листа на електронну пошту [email protected]
- МОМ в Угорщині– ви можете надіслати їм листа на електронну пошту [email protected] або зателефонувати за номером: +36 80 984 544
- Асоціація Менедек – Ви можете зв’язатися з ними за адресою Contact | Menedék (menedek.hu)
- Лютеранська діаконія – ви можете надіслати листа на електронну пошту соціального працівника Андраші Юлії [email protected]
- Центр баптистської інтеграції – ви можете надіслати листа на електронну пошту [email protected] або зателефонувати за номером: +36 1 4665978
- Фундація Oltalom – ви можете надіслати листа на електронну пошту [email protected] або зателефонувати за номером: +36 1 210 5400 (тоді введіть або попросіть розширення 201) або відвідайте цей веб-сайт англійською мовою
- Єзуїтська служба біженців – ви можете надіслати листа на електронну пошту [email protected], або зателефонувати за номером: +36 30 198 8929 (понеділок-п’ятниця з 9.00 до 17.00)
- Благодійна організація Kalunba – ви можете надіслати листа на електронну пошту [email protected]