Безпечний пошук роботи в інтернеті

Ці поради були підготовлені у співпраці з Угорською асоціацією допомоги мігрантам Menedék в рамках проєкту SAFEmployment.

Виникли питання або потрібна допомога у працевлаштуванні? Ви можете зв’язатися з Асоціацією Menedék за телефоном +36 20 450 7245 або написати листа на адресу електронної пошти [email protected].

Стикнулися з можливою трудовою експлуатацією? Телефонуйте за безкоштовним номером +36 80 625 025 або напишіть листа на адресу електронної пошти [email protected].

Можливо після переїзду до Угорщини ви розпочали пошуки роботи, щоб забезпечити себе і свою родину. Важливо знати про свої трудові права та остерігатися потенційно небезпечних вакансій. На цій сторінці ви зможете дізнатися про трудові права в Угорщині та про те, як розпізнати сумнівні пропозиції роботи.

Права працівників в Угорщині

Важливо знати, що Трудовий кодекс Угорщини регулює права та обов’язки всіх працівників і роботодавців в Угорщині, незалежно від громадянства. Відповідно до Трудового кодексу, ви маєте право на справедливі, здорові та безпечні умови праці.

Як і будь-який працівник в Угорщині ви маєте право на мінімальну заробітну плату. Якщо ви працюєте повний робочий день (більш ніж 36 годин на тиждень), ви не можете отримувати менш ніж 232 000 форинтів на місяць до вирахування податків. Це становить 53 340 форинтів на тиждень, 10 670 форинтів на день або 1 334 форинтів на годину (всі суми вказані до вирахування податків).

Мінімальна тривалість щорічної основної відпустки для всіх працівників – 20 днів. Крім того, ви можете мати право на додаткову відпустку залежно від вашого віку, кількості дітей та виду роботи, яку ви виконуєте.

Ваш роботодавець зобов’язаний забезпечити вам здорові та безпечні умови праці. Це включає в себе надання вам належних засобів захисту, часті достатні перерви для відпочинку, достатню кількість колег, які не перевантажені роботою, а також додержання правил і норм із техніки безпеки.

Якщо ви хочете розірвати трудовий договір, ви маєте право зробити це в будь-який час в один із трьох способів: за власним бажанням, шляхом негайного звільнення без відпрацювання або за угодою сторін. Важливо знати, що у випадку звільнення за власним бажанням, строк попередження про припинення трудового договору становить 30 днів, але він може бути довшим, якщо це передбачено трудовим договором.

Ви також маєте право на оплату праці в надурочний час. Надурочна робота – це робота понад нормальну тривалість робочого часу, яка може вимагатися роботодавцем лише в обґрунтованих випадках. Загальний обсяг надурочних робіт не може перевищувати 250 годин на рік. Загальна тривалість робочого часу включно з роботою в надурочний час не повинна перевищувати 48 годин на тиждень або 12 годин на день. Як правило, надурочна робота повинна оплачуватися за вищою ставкою, ніж плата за нормальний робочий час.

Ознаки трудової експлуатації

На жаль, деякі роботодавці намагаються експлуатувати своїх працівників, користуючись їхнім вразливим становищем. Що може бути ознакою того, що ви зазнали трудової експлуатації?

Роботодавець відібрав ваші документи, наприклад, посвідчення особи або паспорт. Роботодавець не має права забирати у вас документи, що посвідчують вашу особу.

Порушено право на приватне життя. Роботодавець не має права втручатися у ваше приватне життя і стежити за вами. Будь-які засоби або методи, що використовуються для спостереження за вами на робочому місці, не повинні порушувати вашу людську гідність.

Робота не оплачується або оплачується не в повному обсязі. Роботодавець зобов’язаний виплачувати вам заробітну плату, передбачену вашим договором, і не може ухилятися від виконання його умов.

Ви не маєте трудового договору в письмовій формі. Ваш трудовий договір повинен містити, як мінімум, інформацію про розмір оплати праці, місце роботи та опис посадових обов’язків. Роботодавець зобов’язаний працевлаштовувати вас відповідно до умов договору.

Вас змушують працювати надурочно без вашої згоди. Вас не можуть примусити працювати надурочно. Надурочні роботи застосовуються виключно в порядку, визначеному у вашому трудовому договорі.

Ви виконуєте роботу зі шкідливими й небезпечними умовами праці. Роботодавець зобов’язаний вжити всіх необхідних заходів, зокрема забезпечити наявність засобів захисту та достатні перерви для відпочинку, для створення безпечних умов праці.

Якщо ви відчули на собі будь-які ознаки трудової експлуатації, важливо звернутися за допомогою до профспілки, організації, що надає правову допомогу, або до інспекції охорони праці. Не бійтеся відстоювати свої права працівника.

Як розпізнати фейкові або неправдиві оголошення про вакансії

Фейкові або неправдиві оголошення про вакансії буває важко виявити, але є деякі ознаки, на які ви можете звернути увагу, щоб захистити себе. Ось деякі з ознак того, що оголошення про вакансію може бути фейковим або неправдивим.

Присутність орфографічних або граматичних помилок: Справжні оголошення про вакансії повинні бути грамотно складені й не містити орфографічних і граматичних помилок. Якщо оголошення містить численні помилки, це може бути ознакою того, що воно несправжнє.

Нечіткий опис вакансії: У фейковій вакансії може бути нечіткий або заплутаний опис трудових функцій, або ж в ній може бути відсутні подробиці щодо посадових обов’язків чи відповідальності.

Занадто гнучкий графік: Якщо в пропозиції про роботу вказано дуже гнучкий графік або взагалі не має чітко визначеного графіка, це може бути тривожним сигналом.

Відсутня контактна інформація рекрутера або компанії: Справжня вакансія повинна містити ім’я та контактну інформацію рекрутера або компанії. Якщо ця інформація відсутня, це може бути ознакою того, що оголошення несправжнє.

Робота передбачає переміщення через кордон: Остерігайтеся оголошень про вакансії, які вимагають від вас переміщення через кордон.

Занадто гарна пропозиція роботи: Занадто гарна пропозиція роботи, з високою заробітною платою або щедрими бонусами може бути шахрайською схемою.

Неофіційна поштова скринька: У фейковому оголошенні про вакансію може бути вказана типова адреса електронної пошти, а не персоналізована корпоративна електронна адреса.

Тактика істотного тиску та/або емоційного впливу: Якщо рекрутер використовує тактику істотного тиску або намагається апелювати до ваших емоцій, це може бути ознакою того, що пропозиція роботи не є законною.

Запит про надання особистої інформації: Справжній роботодавець не повинен запитувати вашу особисту інформацію, наприклад, номер соціального страхування або дані банківського рахунку, до офіційного влаштування вас на роботу.

Миттєва пропозиція роботи: З обережністю ставтеся до пропозицій роботи без проведення співбесіди або будь-якої іншої форми перевірки.

Будьте особливо обережні з пропозиціями роботи особистим помічником або моделлю, оскільки ці види роботи часто використовуються як прикриття для торгівлі людьми та інших форм експлуатації. Обов’язково вивчіть інформацію про компанію та зверніться за порадою до перевірених організацій, перш ніж приймати будь-яку пропозицію про роботу на таких посадах.

Безпечний пошук роботи в інтернеті

Пошук роботи в інтернеті може бути зручним та ефективним способом пошуку можливостей працевлаштування. Однак важливо бути обережним і дотримуватися певних правил, щоб не стати жертвою шахрайства або зловживань. Ми зібрали для вас кілька порад про те, як шукати роботу в інтернеті безпечно.

Проведіть власне дослідження перед тим, як подавати заявку на роботу. Пошукайте відгуки або попросіть рекомендації від інших працівників, щоб отримати уявлення про те, як це – працювати в цій компанії.

Перегляньте сайт компанії та її сторінки у соціальних мережах, щоб переконатися, що компанія дійсно присутня на ринку і має надійну репутацію.

Якщо ви не впевнені в правдивості оголошення про вакансію, зверніться за допомогою до перевірених організацій або місцевих мешканців.

Один із способів захиститися від фейкових оголошень про роботу – уникати пропозицій про роботу в Facebook або Telegram і використовувати для пошуку роботи офіційні, перевірені сайти. Ось деякі з найвідоміших сайтів пошуку роботи в Угорщині та сусідніх країнах.

Запитуючи інформацію за оголошенням про роботу, не вказуйте свій номер телефону – краще використовувати адресу електронної пошти. Не повідомляйте особисту інформацію, таку як домашня адреса або номер паспорта.

Також важливо завжди звертати увагу на свою фізичну безпеку: якщо рекрутер пропонує зустрітися у віддаленому або усамітненому місці, не приходьте на зустріч.

Не соромтеся зателефонувати за номером +36 80 625 025 або напишіть листа на адресу електронної пошти [email protected].


Пов’язана інформація

<< Повернутися на домашню сторінку Угорщини

>> Виберіть іншу країну на нашій сторінці довідки