Якщо ви біженець з України
Якщо ви є громадянином України, визнаним біженцем чи визнаною особою без громадянства з України та маєте право на отримання статусу тимчасового захисту, члени вашої родини також мають право на статус тимчасового захисту, навіть якщо вони не є громадянами України (або біженцями чи особами без громадянства, визнаними в Україні). Членами сім’ї, які мають право на тимчасовий захист, є: чоловік або дружина, сімейний партнер, дитина віком до 18 років, яка перебуває на утриманні, родич на утриманні, який проживає з ними в одному домогосподарстві.
Якщо ви біженець з іншої частини світу
Якщо ви є біженцем, ваш безпосередній член сім’ї може подати заявку на возз’єднання родини на більш простих умовах протягом 3 місяців після отримання вашого статусу.
Захист єдності сім’ї є важливим правом людини. Якщо ви були розлучені зі своєю сім’єю до або під час втечі з країни, ви можете подати заявку на те, щоб вони приєдналися до вас в Угорщині за певних умов. Чи зможе ваша сім’я приєднатися до вас, залежить від типу правового статусу, який вам надано, процедури, яку ви проходите, та характеру ваших стосунків.
Хто може допомогти вам у процесі возз’єднання сім’ї?
Щоб отримати безкоштовну юридичну консультацію та представництво при возз’єднанні сім’ї, зверніться на сайт Угорського Гельсінського комітету (інформація доступна англійською, арабською, фарсі, пушту, російською, іспанською, урду) або зателефонуйте їм за номером +36 1 321 4323 / +36 1 321 4327 / +36 1 321 4141.
Хто має право на возз’єднання сім’ї?
Якщо ви отримали захист (статус біженця або додатковий захист) і хочете привезти членів своєї сім’ї в Угорщину, або якщо ви хочете приєднатися до членів своєї сім’ї в іншій державі-члені ЄС, це можливо, але вам знадобиться юридична допомога та консультування.
Як біженець, ви можете взяти з собою наступних членів сім’ї:
- Дружина чи чоловік
- Неповнолітні діти (віком до 18 років), у тому числі усиновлені
- Батько, якщо біженець, який проживає в Угорщині, є неповнолітнім
- Батько, який не в змозі забезпечити себе, тобто його/її засоби до існування та добробут залежать від вас (якщо ви повнолітній біженець, який проживає в Угорщині), якщо ви підтримуєте батьків фінансово, соціально та емоційно
- Доросла дитина, яка не в змозі забезпечити себе і має серйозні проблеми зі здоров’ям
- Брат або сестра, які не в змозі забезпечити себе і мають серйозні проблеми зі здоров’ям
- Дідусь, бабуся чи онук, які не можуть самостійно забезпечити себе та мають серйозні проблеми зі здоров’ям.
Як особа, яка отримує додатковий захист, ви можете привести наступних членів сім’ї:
- Дружина чи чоловік
- Неповнолітні діти (віком до 18 років), у тому числі усиновлені.
Як шукач притулку:
Повторне об’єднання сім’ї також можливе в деяких особливих випадках, якщо ви шукаєте притулку в Угорщині і ваш близький член сім’ї (дитина віком до 18 років, чоловік/дружина або, якщо ви дитина без супроводу, ваш близький дорослий родич). в іншій державі-члені ЄС як шукач притулку або як біженець.
Як подати заявку на возз’єднання сім’ї?
Возз’єднання сімей для визнаних біженців та осіб, які отримують додатковий захист
Згідно з законодавством Угорщини, розпочати процедуру возз’єднання сім’ї можуть члени сімей біженців та осіб, які користуються додатковим захистом.
Якщо члени вашої родини бажають приїхати до Угорщини, їм необхідно звернутися до найближчого консульства Угорщини, щоб особисто подати заяву. Консульство не вирішує заяви про возз’єднання сім’ї, вони лише пересилають їх до імміграційної служби (NDGAP) у Будапешті, яка прийме рішення.
Щоб розпочати процедуру возз’єднання сім’ї, члени вашої сім’ї повинні подати до консульства такі документи:
- Заповнена стандартизована анкета на дозвіл на проживання;
- Дійсний паспорт члена вашої родини (на момент подачі він дійсний ще не менше шести місяців);
- Одна паспортна фотографія на кожного члена сім’ї (зроблено не більше трьох місяців);
- Доказ про сплату процесуального збору в розмірі 60 євро за кожного члена сім’ї;
- Документи, що підтверджують родинні зв’язки між та членом Вашої сім’ї (свідоцтво про народження та шлюб);
- Інші підтверджуючі документи (що підтверджують проблеми зі здоров’ям, утримання).
Якщо член вашої сім’ї розпочинає процедуру возз’єднання сім’ї протягом трьох місяців після отримання вами статусу біженця, то застосовується спрощена/спрощена процедура, що означає, що їм потрібно лише підтвердити наявність родинних зв’язків або залежність членів сім’ї. Якщо ви отримали додатковий захисту, у вас немає такої можливості.
Якщо ви є біженцем і члени вашої сім’ї не можуть розпочати процедуру возз’єднання сім’ї протягом перших трьох місяців з моменту отримання вами статусу, то до них застосовуються ті самі правила, що й до членів сім’ї осіб, які отримують додатковий захист (див. нижче).
Одержувачі додаткового захисту та біженці, члени яких не могли подати заяву про возз’єднання сім’ї протягом перших трьох місяців, повинні відповідати наступним вимогам:
- Показати підтвердження проживання в Угорщині;
- Показати докази існування для себе в Угорщині;
- Показати підтвердження медичного страхування для себе в Угорщині.
Крім того, якщо ви є повнолітнім біженцем, ваші батьки можуть возз’єднатися з вами, лише якщо вони залежать від вашої підтримки в Угорщині, включаючи вашу фінансову, емоційну, соціальну та психологічну підтримку. Якщо ви є біженцем, ваші брати і сестри (брат чи сестра) можуть возз’єднатися з вами лише в тому випадку, якщо вони не в змозі забезпечити себе, мають серйозні проблеми зі здоров’ям і їм потрібна ваша підтримка, проживаючи в Угорщині.
Якщо імміграційні органи винесуть позитивне рішення, вони повідомлять консульство Угорщини, куди члени вашої родини подали заяву про возз’єднання сім’ї. Потім консул надасть членам вашої сім’ї одноразову візу (віза D), з якою члени вашої сім’ї можуть подорожувати до Угорщини та протягом 30 днів після прибуття вони зможуть отримати дозвіл на проживання в імміграційних органах (1117 Budapest, Budafoki út 60.).
Возз’єднання сімей для шукачів притулку (за так званою Дублінською процедурою)
Якщо члени вашої сім’ї були розлучені під час втечі, і вони подають заяву про надання притулку в різних країнах-членах Європейського Союзу, може відбутися возз’єднання сім’ї, а заяви членів сім’ї про надання притулку розглядатимуться разом. Крім того, якщо процедура надання притулку для вашого найближчого члена сім’ї вже триває в державі, або член сім’ї на законних підставах проживає або отримав статус біженця в такій державі, ця держава буде відповідальною за розгляд заяв.
Якщо у вас є члени сім’ї в інших державах-членах Європейського Союзу, ви повинні повідомити про це орган з питань притулку під час першої співбесіди. Для того, щоб ваша заява про надання притулку була об’єднана разом із заявами, поданими членами вашої родини, родичами в інших країнах-членах, вам потрібно буде надати письмову згоду.
Додаткова інформація про возз’єднання сім’ї
Для отримання додаткової практичної інформації, пов’язаної з процедурою возз’єднання сім’ї, ви можете ознайомитися з короткою інформаційною брошурою Угорського Гельсінського комітету про возз’єднання сім’ї в Угорщині (англійською мовою).