Загальна інформація

УВКБ ООН працює в Україні з 1994 року, коли Агентство підтримало репатріацію кримських татар, а в 1996 році уклало Угоду з урядом України. Згідно зі своїм мандатом, УВКБ ООН надає послуги захисту та підтримку, щоб допомогти біженцям, внутрішньо переміщеним особам (ВПО), постраждалим від війни та особам без громадянства отримати доступ до своїх прав та основних послуг і знайти стійкі рішення. У 2014 році УВКБ ООН збільшило свою присутність на сході України, щоб надавати гуманітарні послуги та допомогу людям, які постраждали від війни.  Після повномасштабного вторгнення Російської Федерації в лютому 2022 року УВКБ ООН ще більше розширило свою діяльність і тепер присутнє в Чернівцях, Дніпрі, Києві, Львові, Полтаві, Одесі, Ужгороді, Вінниці, а також у Донецьку та Луганську – на територіях, що перебувають під тимчасовим військовим контролем Російської Федерації.

Повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року призвело до загибелі людей, роз’єднання членів сімей, втрати будинків, майна, заощаджень і роботи. Інфляція та спад економіки ставлять сім’ї та громади, чиї життя були зруйновані через переміщення, у дедалі небезпечніше становище. Цивільна інфраструктура була пошкоджена або зруйнована, що порушило постачання газу та електроенергії, доступ до палива. Ракетні атаки та атаки безпілотників продовжують становити загрозу безпеці та захисту мільйонів українців.

Приблизно одна третина українців була вимушена залишити свої домівки, а близько 5,5 мільйонів наразі переміщені всередині країни, 8 мільйонів є біженцями за кордоном. Наразі це найбільша криза переміщення людей у світі та найшвидше зрозтаюча ситуація з переміщенням з часів Другої світової війни. 

Гуманітарні потреби в Україні продовжують збільшуватись, оскільки війна триває, і, згідно з даними, 17,6 мільйонів людей потребують гуманітарної допомоги згідно даних Огляду гуманітарних потреб та плану реагування на 2023 рік. ВПО, люди похилого віку та люди з інвалідністю є одними з найбільш уразливих груп, які сильно постраждали від війни. УВКБ ООН є одним з понад 650 організацій і партнерів, які діють в Україні в рамках міжвідомчої гуманітарної допомоги, і воно розширило масштаби та охоплення програм для надання допомоги та послуг якомога ближче до лінії фронту та у відвойованих районах, де проживають люди з високим ступенем вразливості, а також переміщені особи та ті, хто повернувся.

Загальні фінансові потреби УВКБ ООН на 2023 рік становлять 602,5 мільйона доларів. Більш детальна інформація доступна в Ситуація в Україні: Додаткове звернення УВКБ ООН 2023 р., і План гуманітарного реагування на 2023 рік.

УВКБ ООН підтримує та доповнює заходи реагування української влади за трьома основними напрямами:

(1) надання послуг у сфері соціально-правового захисту,  діяльність у сфері захисту на рівні громад, та проведення адвокаційної роботи,

(2) допомога з наданням прихистку та житла в надзвичайних ситуаціях, та сприяння отриманню доступу до гідних умов проживання в коротко – та середньостроковій перспективі, та

(3) підтримка в задоволенні базових потреб постраждалого населення через надання грошової допомоги та предметів першої необхідності (непродовольчих товарів).

Напередодні зими УВКБ ООН розпочало реалізацію заходів із підготовки до зими в рамках колективних зусиль, спрямованих на те, щоб допомогти постраждалим від війни людям залишатися в безпеці й теплі, та отримувати захист. Ці заходи також спрямовані на забезпечення гідних умов проживання протягом суворих зимових місяців. УВКБ ООН поставило собі за мету охопити майже 1 мільйон людей та надати допомогу у вигляді предметів для проходження зими, а саме: теплі ковдри, спальні мішки, термоси та твердопаливні обігрівачі; грошову допомогу для компенсації додаткових витрат, пов’язаних з опаленням взимку. Ця допомога також буде включати діяльність зі збільшення кількості місць та покращенням умов проживання в місцях колективного проживання (МКП), проведення ремонтів та утеплення будинків, щоб люди могли залишатися у власних домівках.  Станом на 7 лютого 2023 року в рамках програми УВКБ ООН із підготовки до зими допомогу отримали 1,565,204 осіб. Крім того, УВКБ ООН надало 106 генераторів для обігріву «Пунктів незламності» та МКП, щоб люди могли зігрітися та поспілкуватися зі своїми близькими.

У глобальному та українському контексті УВКБ ООН надає пріоритет підтримці спроможності переміщених осіб знайти знаходити довгострокові рішення щодо їхньої ситуації. Ця діяльність включає надання підтримки ВПО, які не мають перспектив повернутися до своїх домівок у найближчому майбутньому,  для їхньої інтеграції та побудови нового життя в приймаючих громадах. Підтримка також надається біженцям і ВПО, які хотіли б повернутися до своїх домівок, у безпечний, гідний і сталий спосіб. З метою отримання інформації для планування довгострокових рішень і програм УВКБ ООН регулярно проводить опитування щодо намірів ВПО та біженців з України, які проживають у європейських країнах. Останні опитування  були опубліковані 23 лютого 2023 року. Згідно із цими опитуваннями абсолютна більшість ВПО та біженців з України бажають і, зрештою, мають намір повернутися додому, а головною перешкодою до цього на цей час є ситуація з безпекою та захищеністю. Іншими ключовими перешкодами або факторами, що сприяють гідному та сталому поверненню, є доступ до належного житла, базових послуг та можливостей працевлаштування.

УВКБ ООН співпрацює з місцевими організаціями та з такими партнерами, як МОМ, ПРООН і УКГС ООН, а також з Урядом України, в рамках Національного плану відновлення, для сприяння створенню програм, спрямованих на людей і громади. Ця діяльність допоможе переміщеним особам отримати доступ до послуг із ремонту житла та підтримки, програм допомоги та надання засобів до існування, а також до базових послуг та іншої відповідної підтримки в місцях їхнього повернення.

УВКБ ООН прагне до того, щоб його заходи реагування узгоджувалися з національною системою соціального захисту та житловими програмами й доповнювали їх.  Місцеві гуманітарні організації мають значний і багаторічний досвід роботи в громадах, глибоке розуміння потреб, викликів і можливостей.  Використання цього досвіду в роботі та навчання на цьому досвіді є критично важливим для реалізації УВКБ ООН ефективних і сталих програм.