ВКБООН, Агенцията на ООН за бежанците, обяви, че д-р Ангела Меркел, бивш федерален канцлер на Германия, ще получи наградата „Нансен” на ВКБООН за 2022 г.
Всяка година наградата – кръстена на норвежкия изследовател, учен, дипломат и хуманитарен деец Фритьоф Нансен – се присъжда на индивид, група или организация, които са надхвърлили задължението си да защитават бежанци, вътрешно разселени лица или лица без гражданство.
Под ръководството на тогавашния федерален канцлер Меркел, Германия прие повече от 1,2 милиона бежанци и търсещи убежище през 2015 г. и 2016 г. – в разгара на конфликта в Сирия и на фона на смъртоносно насилие на други места по света.
По това време тогавашният канцлер заяви: „Това беше ситуация, която подложи на изпитание нашите европейски ценности както рядко досега. Беше ни повече, ни по-малко хуманитарен императив.” Тя призова сънародниците си германци да отхвърлят разделящия национализъм и вместо това ги призова да бъдат „самоуверени и свободни, състрадателни и отворени”.
Филипо Гранди, Върховният комисар на ООН за бежанците, похвали решимостта на бившия федерален канцлер Меркел да защитава търсещите убежище и да отстоява правата на човека, хуманитарните принципи и международното право. „Помагайки на повече от един милион бежанци да оцелеят и да се възстановят, Ангела Меркел показа голяма морална и политическа смелост“, каза Гранди.
“Това беше израз на истинско лидерство, апелиращо към общата ни човечност, застанало твърдо срещу онези, които проповядваха страх и дискриминация. Тя показа какво може да се постигне, когато политиците предприемат правилния курс на действие и работят за намиране на решения на предизвикателствата пред света, вместо просто да прехвърлят отговорността на другите.”
Комисията за подбор заяви, че признава „лидерството, смелостта и състраданието на бившия федерален канцлер Меркел в осигуряването на защита на стотици хиляди отчаяни хора“, както и нейните усилия да намери „жизнеспособни дългосрочни решения“ за тези, които търсят безопасност.
Освен че защитава хора, принудени да бягат от война, преследване и нарушения на човешките права, бившият канцлер беше движещата сила зад колективните усилия на Германия да ги приеме и да им помогне да се интегрират в обществото чрез програми за образование и обучение, схеми за заетост и интеграция на пазара на труда. Тя също така изигра ключова роля в разширяването на германската програма за презаселване, която помогна за защитата на десетки хиляди уязвими бежанци.
Освен това тя допринесе за растежа на Германия като съществен, надежден и активен хуманитарен партньор, включително в операции за бежанци по целия свят. Както нейните политики, така и публичните й изявления бяха положителни сили в европейските и световните дебати по въпросите за убежището и управлението на кризи от принудително разселване.
Изборната Комисия за Наградата „Нансен” на ВКБООН за бежанци отличи също и четирима регионални победители за 2022 г.:
Наградата ще бъде връчена на бившия германски канцлер в Женева на 10 октомври на церемония заедно с регионалните победители.
Тъй като броят на принудително разселените хора по света за първи път надхвърля 100 милиона, Гранди каза, че е наложително обществото да запази чувството си на състрадание към онези, които са принудени да напуснат домовете си – и всички страни да продължат да поддържат древната традиция на предоставяне на убежище, както повечето от тях вече правят, включително дългогодишни и щедри домакини като Турция, Пакистан, Уганда и други.
Тази година се навършва един век, откакто Фритьоф Нансен – първият върховен комисар за бежанците – е удостоен с Нобелова награда за мир през 1922 г. за усилията му да репатрира военнопленници и да защити милиони бежанци, разселени от конфликти, революция и краха на Романови, Османската и Австро-Унгарската империя.
Навършват се и 100 години от създаването на Нансеновия паспорт, документ за самоличност на бежанци, много от които без гражданство, който позволява на притежателите му да се движат през границите в търсене на работа.
Медийна страница: https://www.unhcr.org/media-nansen-refugee-award-2022
За повече информация по тази тема, моля свържете се с:
Матю Солтмарш
Женева
+41 79 967 99 36
Олга Сарадо
Женева
+41 79 740 23 07
Крис Мелцер
Берлин
+49 151 706 660 13
Катрин Махони
Ню Йорк
+1 (347) 574-6552
Бележки:
Сподели във Файсбук Сподели в Туитър