Ziemeļvalstis un Baltijas valstis ātri reaģēja, sniedzot atbalstu, kas ļāva UNHCR sniegt gan tūlītēju, gan ilgtermiņa palīdzību cilvēkiem, kuri bēg no kara Ukrainā.
Kopš kara sākuma Ukrainā vairāk nekā 7,1 miljons bēgļu no Ukrainas ir šķērsojuši robežu uz kaimiņvalstīm, un daļa no viņiem devušies meklēt patvērumu uz citām Eiropas valstīm. Tikmēr vairāk nekā 6,9 miljoni cilvēku Ukrainā ir piespiedu pārvietoti iekšzemē un saskaras ar daudzām problēmām, tostarp patvēruma, pārtikas unapmešanās vietu trūkumu, pamata infrastruktūras bojājumiem un ierobežotu piekļuvi nodarbinātībai un izglītībai.
Latvijas un citu Ziemeļvalstu un Baltijas reģiona valstu ātrā reakcija, sniedzot atbalstu un finansiālu ieguldījumu, ļāva ANO Bēgļu aģentūrai (UNHCR) ātri un nepārtraukti reaģēt uz ārkārtas humanitāro situāciju Ukrainā un tās kaimiņvalstīs.
Tomēr, strauji tuvojoties ziemai, daudziem būs nepieciešams steidzams un ilgstošs atbalsts, lai pārvarētu temperatūras pazemināšanos, tostarp drošas uzturēšanās vietas, bojāto mājokļu remonts, silts apģērbs un psihosociāls atbalsts.
Ar 241 humānās palīdzības konvoja starpniecību UNHCR kopā ar citām ANO organizācijām ir spējis sniegt būtisku atbalstu un ārkārtas palīdzību vairāk nekā 140 000 ukraiņu vissmagāk skartajās valsts teritorijās. Drošības situācijas dēļ šis darbs joprojām ir ļoti izaicinošs.
UNHCR atbalsta uzņemšanas un kolektīvos centrus Ukrainā, kuros patvērumu un atbalstu meklē iekšzemē piespiedu pārvietotie ukraiņi. Mēs esam izveidojuši vai uzlabojuši gandrīz 100 000 guļvietu vairāk nekā 300 centros.
Vairāk nekā 535 000 Ukrainas iekšzemē piespiedu pārvietotās personas ir saņēmušas finansiālu palīdzību no UNHCR. Tā ļauj bēgļiem noteikt prioritātes un apmierināt savas vajadzības cieņpilnā veidā, kā arī veicina vietējo ekonomiku. UNHCR ir arī sniedzis finansiālu palīdzību aptuveni 397 000 bēgļu no Ukrainas kaimiņvalstīs Moldovā, Rumānijā, Slovākijā un Polijā. Tā kalpo kā pagaidu drošības tīkls, pirms cilvēki atrod darbu vai tiek iekļauti valsts sociālās aizsardzības shēmās.
UNHCR kopā ar UNICEF ir izveidojis 34 “Zilā punkta” (Blue Dot) drošās vietas Moldovā, Rumānijā, Ungārijā, Slovākijā, Polijā, Bulgārijā un Itālijā. “Zilā punkta” centri nodrošina drošu vietu neaizsargātiem bēgļiem, piemēram, vientuļajām mātēm, bērniem bez pavadības un bēgļiem no LGBTQI+ kopienas. Tajos piedāvā specializētus pakalpojumus, tostarp informāciju, padomus, bērniem draudzīgas telpas, ģimenes atkalapvienošanās pakalpojumus, konsultācijas, psihosociālo atbalstu, drošas guļvietas, neatliekamās palīdzības preces un nosūtījumus uz specializētiem pakalpojumiem.
Ukrainas iekšienē līdz augusta beigām UNHCR ir sniedzis palīdzību gandrīz 1,8 miljoniem cilvēku. Tas ietver vairāk nekā 723 000 pārtikas un nepārtikas preču, piemēram, segu, virtuves piederumu, matraču, metāla kannu un saules bateriju lampu piegādi valsts iekšzemē piespiedu pārvietotajām personām daudzās vietās Ukrainā.
Apšaudes rezultātā ir bojātas daudzas mājas smagi skartajās Ukrainas teritorijās, un UNHCR palīdz cilvēkiem, sagādājot materiālus, jumtu, logu, durvju un sienu remontam. Doneckas un Luhanskas apgabalā, kā arī Kijivas apkārtnē UNHCR ir nodrošinājis arī tūkstošiem mājsaimniecību ar ārkārtas patvēruma komplektiem.
Jau pašā sākumā UNHCR uzsāka izpratnes veicināšanas kampaņu “Stay Safe” ukraiņu, angļu un krievu valodā, lai informētu Ukrainas bēgļus par riskiem un sniegtu ieteikumus, kā saglabāt drošību. Turklāt UNHCR ir izvietojis speciālistus Ungārijā, Moldovā, Polijā un Rumānijā, kā arī apmāca brīvprātīgos par aizsardzību pret ekspluatāciju un ļaunprātīgu izmantošanu, cilvēku tirdzniecību un ar dzimumu saistītu vardarbību.
Informācija, juridiskās konsultācijas un nosūtīšana uz pareizajiem dienestiem ir būtiska grūtā situācijā. UNHCR ir sniedzis informāciju un aizsardzības pakalpojumus, tostarp psihosociālo atbalstu, simtiem tūkstošu bēgošu ukraiņu. Mēs to darām, nodrošinot savu klātbūtni robežšķērsošanas punktos, tranzīta un uzņemšanas centros, kā arī izmantojot uzticības tālruņus vai mūsu digitālās: https://help.unhcr.org/.
Latvija kā donorvalsts
Līdz šim 2022. gadā Latvija UNHCR ir piešķīrusi 131 435 ASV dolārus, lai reaģētu uz situāciju Ukrainā. 2021. gadā Latvija UNHCR piešķīra 11 933 ASV dolārus.
Dalīties Facebook Dalīties Twitter