Testi oma teadmisi inimeste kohta, kes üle maailma on olnud sunnitud oma kodudest põgenema. Viktoriin põhineb viimasel statistikal ja andmetel meie 2020. aasta globaalsete trendide aruandest.
ÜRO pagulasameti iga-aastane globaalsete trendide aruanne näitab, et ligi 82,4 miljonit inimest on olnud sunnitud oma kodudest lahkuma tagakiusamise, konfliktide, vägivalla, inimõiguste rikkumise ja sündmuste tõttu, mis on tugevalt häirinud avalikku korda. See tähendab, et sundümberasujate arv on peaaegu kahekordistunud alates 2010. aastast, mil neid oli 41 miljonit. Sundümberasujate arv on rekordiliselt kõrgel tasemel.
Pagulaste päritoluriigid 2020. aasta lõpu seisuga: Süüria – 6,7 miljonit, Venezuela – 4,0 miljonit, Afganistan – 2,6 miljonit, Lõuna-Sudaan – 2,2 miljonit, Myanmar –1,1 miljonit pagulast.
Umbes 73% välismaale sundümberasunud pagulastest ja venezuelalastest elab oma päritolumaa naaberriigis.
Juba seitsmendat aastat järjest võtab Türgi vastu kõige rohkem pagulasi maailmas (3,7 miljonit pagulast). Järgnevad Colombia 1,7 miljoniga (kaasa arvatud sundümberasunud venezuelalased), Pakistan (1,4 miljonit), Uganda (1,4 miljonit) ja Saksamaa (1,2 miljonit pagulast).
Üks protsent maailma rahvastikust, see tähendab 1 inimene 95st, on konflikti või tagakiusamise tõttu sunniviisiliselt ümberasustatud. 2010. aastal oli see näitaja 1 inimene 159st.
Saksamaal elas 2020. aastal 1,2 miljonit pagulast, kellest 44% moodustasid Süüria pagulased ja varjupaigataotlejad.
2020. aasta lõpuks tõusis enda kodumaa piires vägivalla või konflikti tõttu ümberasuma pidanud inimeste arv hinnanguliselt 48 miljonini. See on läbi aegade kõige kõrgem näitaja ning 5,1 miljonit kõrgem kui aasta varem. Peamised sundümberasumisele tõukavad asjaolud olid eskaleeruvad konfliktid ja vägivald, kliimamuutus, mastaapsed inimõiguste rikkumised ning COVID-19 pandeemia.
Hinnanguliselt oli 2020. aasta lõpus 35 miljonit (42%) 82,4 miljonist sunniviisiliselt ümber asuma pidanud inimesest alla 18-aastased lapsed. Paljud neist on saatjata ja oma perekondadest eraldi.
UNHCR-i iga-aastane globaalsete trendide aruanne näitab, et arengumaades elab 86% maailma pagulastest ja välismaale ümberasunud venezuelalastest. Kõige vähem arenenud maad pakkusid varjupaika 27%-ile pagulastest.
2020. aastal jäi kinnitust ootavate varjupaigataotluste arv 2019. aastaga samale tasemele - 4,1 miljonit taotlust. Siiski, riigid ja UNHCR registreerisid 1,3 miljonit individuaalset varjupaigataotlust, mida on miljoni võrra vähem kui 2019. aastal.
Maailma toiduprogrammi hinnangul võis pandeemia tõttu 2020. aasta lõpuks 270 miljonit inimest vaevata tugev ebakindlus toidu osas. See on pea poole rohkem 2019. aasta hinnangulisest 135 miljonist - varasemast nälja rekordist. Hinnanguliselt 80% sundümberasunud inimestest paikneb aladel, kus alatoitumus ja ebakindlus toidu osas on väga kõrge. Pandeemia on meeleheitliku olukorra muutnud veel hullemaks.
Valitsuste andmete järgi asustati 2020. aasta jooksul ümberasustamiskohtade vähenemise ning COVID-19 tõttu ümber ainult 34 400 pagulast - see on viimase 20 aasta madalaim näitaja. Kolmandik 2020. aastal ümberasustatud pagulastest olid süürlased, neile järgnesid kongolased (12%). Ülejäänud ümberasustatud olid pärit 82 riigist, sealhulgas Iraagist, Myanmarist, Ukrainast, Sudaanist ja Afganistanist.
COVID-19 pandeemia pani nii nagu ei kunagi varem selle 70-aastase ajaloo jooksul proovile ÜRO pagulasameti ja partnerite võime kaitsta inimesi ja pakkuda tuge. Umbes 58,3 miljonit pagulast, sisepõgenikku ja migranti said COVID-19-alast tuge. ÜRO pagulasamet arendas välja konteksti-spetsiifilised juhised, et toetada riikide meetmeid peamiselt eriolukorra haiglate, karantiini-, isolatsiooni- ja testimisalade ülesseadmiseks, samuti olemasolevate meditsiiniruumide laiendamist, et luua lisaruumi triaaži ja testimise jaoks. Loe rohkem 2020. aasta globaalsest raportist:
Valitsuste ja teiste allikate käest 94 riigist kogutud andmete põhjal hindab ÜRO pagulasamet, et 2020. aasta lõpu seisuga oli maailmas umbes 4,2 miljonit kodakondsuseta inimest. Tegelik number on usutavasti märkimisväärselt kõrgem, kuna pagulasametil ei ole kodakondsuseta inimeste kohta infot enamikust maailma riikidest - neist mitmes võib kodakondsuseta inimeste olemasolu eeldada.
2020. aastal 3,4 miljonit sundümberasunud inimest naases oma kodumaale, sealhulgas 3,2 miljonit siseriiklikult ümberasustatud inimest ning 251 000 pagulast.
Share your Results:
Jaga Facebookis Jaga Twitteris