English Serbian Latin
Naslovna Dokumenti Saopštenja za medije UNHCR i partneri podrzavaju implementaciju obaveza Srbije na Globalnom forumu za izbeglice

UNHCR i partneri podrzavaju implementaciju obaveza Srbije na Globalnom forumu za izbeglice

Beograd, 18. decembar 2019. godine

Beograd, 18. decembar 2019. godine –Deklaracijom iz Njujorka iz septembra 2016. godine, države članice Ujedinjenih nacija obavezale su se na izradu dva različita globalna dogovora: Globalnog kompakta za izbeglice i Globalnog kompakta za bezbedne, uređene i regularne migracije. Godinu dana nakon što je 181 država potpisala je Globalni kompakt za izbeglice, okupile su se na prvom Globalnom forumu za izbeglice u Ženevi. U protekla dva dana, šefovi drzava i vlada i više od 100 kompanija i fondacija obavezalo se na veću podelu ogovornosti, povećane mogućnosti za obrazovanje, zaposlenje i obezbeđenje egzistencije, poboljšanje infrastrukture i snabdevanja energijom, rešenja i podizanje kapaciteta za zaštitu više od 25 miliona izbeglica širom sveta.

Nakon govora Generalnog sekretara UN-a Antonija Gutereša, Visokog komesara UN za izbeglice Filipa Grandija, Kancelarke Merkel, Predsednika Erdogana i drugih, Republika Srbija je – kao potpisnica Konvencije o izbeglicama iz 1951. godine i Globalnog kompakta za izbeglice – predstavila na Globalnom forumu za izbeglice pet oblasti u kojima će ostvariti napredak: pristup izbeglica srednjem i visokom obrazovanju, pristup stručnim obukama, stanovanju i radnim dozvolama.

„Globalni forum za izbeglice je još jednom naglasio značaj odgovora na različite potrebe, prava i obaveze izbeglica i migranata,” izjavio je šef Predstavništva Visokog komesarijata UN za izbeglice u Srbiji, Hans Fridrih Šoder „Agencija UN za izbeglice pozdravlja doprinose koje je Srbija objavila na Forumu. Spremni smo da pomognemo Vladi da olakša pristup izbeglica dokumentima, zdravstvenom osiguranju, državljanstvu i drugim pravima i uslugama i da podrži – zajedno sa drugim akterima –napore Srbije da implementira Konvenciju za izbeglice i Globalni kompakt. Od toga će imati koristi i primajuće zajednice i izbeglice.”

Bosna i Hercegovina je na Forumu, u svoje i u ime Hrvatske, Crne Gore i Srbije predstavila Regionalni stambeni program kao model dobre prakse u domenu pomirenja i izgradnje poverenja, te obezbeđenja stambenih rešenja za izbeglice. U protekle tri godine više od 15.000 najugroženijih izbeglica dobilo je stambena rešenja u okviru Regionalnog stambenog programa u partnerskim zemljama. Od toga je u Republici Srbiji stambena rešenja dobilo oko 12.000 izbeglica. Od 2008, nadlezni organi u Srbiji dodelili su azil ili supsidijarnu zaštitu za 162 nove izbeglice. UNHCR tesno sarađuje sa Komesarijatom za izbeglice i migracije Republike Srbije i u izradi individualnih planova integracije za svaku novu izbeglicu.

Za fotografije i video material sa Foruma vidi Refugees Media