English Serbian Latin
Naslovna Opšte Priče iz života PONOVO SKUPA

PONOVO SKUPA

Autor: Mirjana Milenkovski

Autor: Mirjana Milenkovski

BEOGRAD, SRBIJA – Šafik je odlučio da pobegne iz Avganistana onog dana kada mu se čovek pojavio u radionici i zapretio mu smrću ukoliko mu njihova porodica ne da ruku svoje trinaestogodišnje ćerke, kao otplatu porodičnog duga. Porodica je otišla za Tursku, a zatim otplovila do Grčke, pa su pokušali da nastave put dalje. Potom su se susreli sa novom mukom – razdvojili su se dok su pokušavali da pređu granicu.

Ova petočlana porodica je bila deo grupe koju su krijumčari ugurali u dva kombija koja su noću putovala do severne granice Grčke i Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, jula ove godine. Policijska patrola je zaustavila njihove kombije nadomak granice i svi su se razbežali po obližnjoj šumi. U metežu koji je nastao, starija deca, Moždah, 13, i Mangal, 8 su mislila da prate roditelje, da bi tek kasnije shvatili da su ih izgubili iz vidokruga. Bili su uplašeni i dezorijentisani, te su se pridružili drugoj porodici iz Avganistana sa kojom su prešli granicu, a potom su nastavili put do Srbije.

Šafik i njegova žena, Gazal, skoro dve nedelje nisu znali gde su im deca. Terenski radnici UNHCR-a su pronašli Moždaha i Mangala iscrpljene i prestrašene u Subotici, gradu na severu Srbije blizu mađarske granice. Deci je dodeljen zakoniti staratelj i poslati su u jednu od četiri ustanove za smeštaj dece bez pratnje u Srbiji.

Nekoliko dana kasnije, Šafik, Gazal i najmlađe dete su stigli u prihvatni centar za izbeglice u Beogradu i ispričali jednom partneru UNHCR-a šta se dogodilo. „Kada smo pročitali njihove lične podatke i podatke o njihovoj deci, ubrzo smo shvatili da je reč o deci koju su drugi terenski radnici UNHCR-ove mreže pronašli u Subotici,” izjavio je Pomoćnik za zaštitu dece iz UNHCR-a. UNHCR i njegovi partneru su u saradnji sa srpskom Vladom preduzeli mere da spoje porodicu.

Za Gazal je to još uvek bolna uspomena. „Nismo znali ništa skoro dve nedelje,” priseća se, „Bila sam očajna.” „U redu je,” teši je Šafik, „Svi smo ponovo na okupu.”

Njihova porodica trenutno boravi u centru za azil blizu Beograda. Moždah i Mangal su počeli da se oporavljaju od šoka i sada pohađaju časove jezika i umetnosti.

 

* Imena su izmenjena iz bezbednosnih razloga