Autor: Mirjana Milenkovski
Autor: Mirjana Milenkovski
Stiglo je proleće i šuma kojoj se približavamo je olistala. Tek kad stanemo – s jedne strane puta jezero i park, a sa druge šuma – vidimo da se u njoj nalazi mnoštvo kućica od kartona i iverice, svud naokolo ljudi. Stigli smo u Čukaricku šumu, jedno od više od 100 neformalnih naselja na široj teritoriji Beograda u kome stanuju Romi, mnogi od njih interno raseljeni sa Kosova i Metohije.
Dok volonteri A11 – Inicijative za ekonomska i socijalna prava, partnera UNHCR-a silaze sa kamiona u kojima se nalazi pomoć, okruže ih deca praćena iznenađenim roditeljima. „Žena i ja imamo troje dece. Dvoje idu u školu,a treće je tek prohodalo. Pre nego što je uvedena zabrana kretanja izdržavali smo se skupljanjem sekundarnih sirovina i novina na beogradskim ulicama. Sada je to nemoguće zbog policijskog časa i opasnosti po zdravlje. Jedva da imamo šta deci da damo da jedu. Hvala vam za pomoć koju ste nam doneli“ kaže Ramiz gledajući u kutiju u kojoj se nalaze brašno, zejtin, testenina, pirinač, krompir i higijenski artikli poput tečnog sapuna, šampona, praška i toalet papira.
„Situacija u Čukarickoj šumi i brojnim sličnim naseljima je kritična“ smatra Danilo Čurčić, direktor A 11 – Inicijative za ekonomska i socijalna prava. „Polovina njih nema pristup tekućoj vodi, pa jedva da mogu da održavaju ličnu higijenu i druge uslove potrebne da se spreči inficiranje virusom Covid-19. Prenaseljenost dodatno pogoršava situaciju. Romska deca ne mogu da se prate školske časove preko televizije jer 47% domaćinstava u ovim naseljima nema struju. U takvoj situaciji, znali smo da moramo hitno da reagujemo“.
Svesni rizika od ekonomskih i socijalnih posledica krize izazvane virusom Covid-19 i vanrednog stanja po egzistenciju najsiromašnijih interno raseljenih lica, A 11 je obezbedio pakete higijenskih sredstava i hrane. Od 8-13. aprila, ova NVO vršila je distribuciju pomoći za 230 najugroženijih porodica u devet naselja na široj teritoriji Beograda.
„Kriza izazvana virusom COVID-19 širom sveta najteže pogađa najobespravljenije kategorije stanovništva,, dodaje Hans Fridrih Šoder, šef Predstavništva UNHCR-a u Srbiji. „Velikom riziku su izložena interno raseljena lica koja žive u neformalnim naseljima ili nezvaničnim kolektivnim centrima. U koordinaciji sa vlastima na centralnom i lokalnom nivou, UNHCR i A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava počeli su distribuciju humanitarne pomoći od životnog značaja. U teškim vremenima poput ovih, od presudnog značaja je brza, proaktivna solidarnost. Društvo je jako tek onoliko koliko su jaki njegovi najslabiji članovi.“
Agencija UN za izbeglice podržava poboljšanje položaja interno raseljenih Roma u Srbiji od 2005. Pored toga što im pomaže da ispune složenim zahteve i prođu kroz postupke pribavljanja ličnih dokumenata, UNHCR i njegovi partneri nastavljaju da zagovaraju njihov nediskriminatorni pristup socijalnim i ekonomskim pravima uključujući zdravstvu, obrazovanju, socijalnoj zaštiti i humanitarnoj pomoći. Potrebno je još više učiniti da bi se osigurala puna integracija interno raseljenih lica u države i njihove mreže socijalne pomoći.