English Serbian Latin
Naslovna Dokumenti Saopštenja za medije Agencija UN za izbeglice podiže stepen pripravnosti, prevencije i reagovanja

Agencija UN za izbeglice podiže stepen pripravnosti, prevencije i reagovanja

Ženeva, 10. mart 2020.

Reagovanje sveta na krizu izazvanu virusom COVID-19 mora se odnositi i usmeriti na sve osobe, uključujući i na osobe primorane da beže iz svojih domova. Među prisilno raseljenim stanovništvom, posebno su ugroženi stari, upozorio je danas UNHCR - Agencija UN za izbeglice – objavljujući svoj inicijalni COVID-19 apel.

UNHCR hitno traži početnih USD 33 miliona da bi podigao stepen pripravnosti, prevencije i reagovanja i odgovorio na hitne zdravstvene potrebe izbeglica izazvane virusom COVID-19.

„Na osnovu raspoloživih podataka, do danas nismo primili izveštaje o prisustvu infekcije virusom COVID-19 među izbeglicama i tražiocima azila. Međutim, svako može biti inficiran, a naša je kolektivna odgovornost da obezbedimo da svi budu obuhvaćeni globalnim reagovanjem,” rekao je Filipo Grandi, Visoki komesar UN za izbeglice. „ Najbolji način da se svi zaštitimo je da se omogući pristup zdravstvenim uslugama svih, uključujući i najmarginalizovanijih članova zajednice. Svi na ovoj planeti – uključujući izbeglice, tražioce azila i interno raseljene osobe – moraju imati pristup zdravstvenim ustanovama i uslugama.”

Više od 70 miliona ljudi u svetu prisiljeno je da napusti svoje domove usled progona, sukoba, nasilja i kršenja ljudskih prava. Više od 20 miliona među njima su izbeglice, a 84 odsto su našle utočište u zemljama sa niskim ili srednjim prihodima, čiji su zdravstveni, vodovodni i kanalizacioni sistemi slabiji.

UNHCR trenutno radi na jačanju mera pripravnosti, prevencije i reagovanja na virus COVID-19 širom sveta. U centru naših napora su zdravlje i dobrobit izbeglica i humanitarnih radnika koji rade za njih u više od 130 zemalja u svetu.

Širenje virusa predstavlja globalni izazov koji je potrebno rešiti putem međunarodne solidarnosti i saradnje. Pored drugih agencija UN i partnerskih organizacija, UNHCR budno prati razvoj situacije i radi na globalnom i nacionalnom nivou u skladu sa smernicama koje je izdala Svetska zdravstvena organizacija u vezi virusa COVID-19.

Reagovanje UNHCR-a na virus COVID-19 zasniva se na iskustvu stečenom sa epidemijama SARS-a, Ebole i gripa. Ove mere pripravnosti štite izbeglice pre, tokom i nakon globalnih zdravstvenih kriza.

U tom smislu, UNHCR se zalaže za uključivanje izbeglica, tražilaca azila i interno raseljenih lica u nacionalne planove za praćenje, pripremu, reagovanje te u aktivnosti. UNHCR posebno apeluje na države da obezbede da njihova prava budu jednako poštovana u slučaju uvođenja zabrane ulaska, putovanja i slobode kretanja.

Do danas je više od 100 država izvestilo o prisustvu virusa COVID-19. Od toga, u 34 zemlje borave populacije od više od 20.000 izbeglica, a koje trenutno nisu ugrožene virusom. U tom kontekstu, od vitalnog su značaja prevencija, spremnost i komunikacija. Obzirom da se izbeglice i interno raseljena lica često nalaze na mestima čiji su kapaciteti već prevaziđeni ili su zdravstvene i druge službe pod velikim opterećenjem ili nedovoljnih kapaciteta, svim operacijama UNHCR-a je savetovano da naprave planove za interventno reagovanje i uspostave mehanizme u saradnji sa vladama i partnerima. Pomoću tih planova vršiće se nadzor, izveštavanje, ublažavanje i reagovanje na rizike u domenu pravne i zdravstvene zaštite prisilno raseljenih osoba.

Tamo gde je to moguće i u slučaju potrebe dopune nacionalnog reagovanja, UNHCR doprinosi epidemiološkom nadzoru, izveštavanju, praćenju kontakata i istragama o upozorenjima u saradnji sa ministarstvima zdravlja, SZO i partnerima, uključujući i na tačkama ulaza i u centrima za izbeglice. Uz to, operacije UNHCR-a aktivno doprinose ukupnim naporima UN-a i proveravaju kapacitet partnera u javnom zdravstvu za reagovanje u slučaju epidemije u centrima ili naseljima za izbeglice/interno raseljena lica.

Operacijama se takođe savetuje da provere svoje zalihe medicinskih i drugih higijenskih artikala, opreme i kompleta za ličnu zaštitu.

Budući svesni vrednosti pravovremenog, tačnogh i relevantnog informisanja, UNHCR jača komunikaciju sa zajednicama izbeglica i interno raseljenih, posebno u domenu higijenskih i sanitarnih mera. Ovi materijali prilagođeni su lokalnim lingvističkim i kulturološkim potrebama.

U Srbiji, UNHCR i partneri sprovode smernice Svetske zdravstvene organizacije i Ministarstva zdravlja. U svih 17 azilinih ili prihvatno-tranzitnih centara svakodnevno su prisutni državni medicinski timovi i medicinske sestre koji su u stalnom kontaktu sa institucijama nadležnim za brigu o zdravlju. U Srbiji nema izveštaja o infekciji virusom COVID-19 kod izbeglica i tražilaca azila. Mi jačamo svoju pomoć državnim organima da bismo sprečili da izbeglice i tražioci azila budu inficirani virusom.