English Serbian Latin
Naslovna Dokumenti Saopštenja za medije UNHCR poziva EU da osigura novo poglavlje u zaštiti izbeglica

UNHCR poziva EU da osigura novo poglavlje u zaštiti izbeglica

Ženeva, 12. januar 2021. godine

Ženeva, 12. januar 2021. godine

Na početku nove godine UNHCR, Agencija UN za izbjeglice, poziva Portugal i Sloveniju da iskoriste svoja predsedanja Evropskom unijom (EU) u 2021. godini i pregovore o EU paktu o migracijama i azilu i preuzmu vođdstvo radi bolje zaštite izbeglica u Evropi i šire.

Preporuke UNHCR-a za predsjedavanje EU u 2021. godini predlažu predvidljive i principijelne mere utemeljene u solidarnosti za delotvoran, održiv sistem azila EU zasnovan na pravu. Takođe naglašavaju značaj revitalizirane političke i finansijske podrške zemljama i regijama u kojima živi najveći broj prisilno raseljenih ljudi, te potrebu za rešavanjem temeljnih uzroka prisilnog raseljavanja i neregularnih migracija.

"U krhkom globalnom okruženju, EU koja spašava živote, štiti izbjeglice u Evropi i na globalnom nivou i pronalazi rešenja za okončanje prisilnog raseljavanja i izgradnju otpornih društava potrebna je više nego ikad", rekao je Gonzalo Vargas Ljosa, predstavnik UNHCR-a za poslove EU. „Nadamo se da će 2021. biti novo poglavlje za zaštitu izbeglica, pri čemu će EU biti predvodnica u Evropi i na globalnom nivou."

UNHCR pozdravlja pravac predloženog Pakta EU, njegov sveobuhvatan pristup i naglasak na solidarnosti i rešavanju osnovnih uzroka prisilnog raseljenja. Takođe je važno opredeljenje za poboljšanje aktivnosti traganja i spašavanja i osiguranje predvidljivog iskrcavanja, za koje se UNHCR nada da će biti brzo usvojeno.

„Kako se pregovori o Paktu EU nastavljaju, uvereni smo da će zemlje članice EU iskoristiti priliku da daju primer i bolje zaštite ljude koji traže azil u Europi", rekao je Vargas Ljosa. „Predsedništva EU u 2021. imaju ključnu ulogu u organizovanju razgovora koji utiru put zajedničkom i funkcionalnom sistemu azila Evropske unije koji štiti ljude koji beže od rata i progona."

UNHCR poziva predsedništva EU da istraže načine da se ostvari napredak u ključnim pitanjima poput solidarnosti i postupaka na granicama. UNHCR podržava pravične i brze postupke za azil kako bi se brzo utvrdilo kojim osobama je potrebna međunarodna zaštita. Dostojanstveni povratak za ljude koji žele da se vrate u svoje zemlje porekla ili za koje se utvrdi da im međunarodna zaštita nije potrebna podjednako su važni za funkcionalan sistem kojim se dobro upravlja. Istinski zajednički i efikasan sistem azila Evropske unije takođe zahteva predvidljiv mehanizam solidarnosti sa državama u kojima se podnosi nesrazmerno veliki broj zahtjeva za azil.

EU može ojačati svoju ulogu globalnog lidera u oblasti azila osiguravajući da se uvek poštuju prava izbjeglica. UNHCR je, međutim, i dalje duboko zabrinut zbog verodostojnih i stalnih navoda o prisilnom vraćanju izbeglica (tzv. push-backovima) i apeluje na predsedništva da daju prioritet razvoju nezavisnih nacionalnih mehanizama praćenja, kako je predloženo u Paktu EU, sa ciljem da se takve prakse zaustave.

Obzirom da se 85 posto izbjeglica u svetu nalazi u zemljama u razvoju, UNHCR takođe poziva predsedništva EU da osiguraju predvidljivu i fleksibilnu finansijsku pomoć (razvojnu i humanitarnu) i ukupnu podršku državama prijema, uključujući jačanje njihovih sistema azila. Manje ljudi bi verovatno krenulo na opasna putovanja ako bi zemlje EU pokazale veću privrženost solidarnosti kroz (mehanizme) preseljenja, komplementarne puteve i spajanje porodica. U tom smislu, UNHCR pozdravlja obnovljeni Akcioni plan za integraciju i uključivanje za period 2021-2027, koji je usledio nakon opsežnih javnih konsultacija sa predstavnicima civilnog društva i izbeglicama širom Evrope.

UNHCR stoji na raspolaganju predsjedavajućima EU i zemljama članicama da pomogne u jačanju solidarnosti sa izbeglicama i zemljama prijema - unutar EU i na globalnom nivou.