English Serbian Latin
Naslovna Opšte Priče iz života Obuka mladih predavača u cilju unapređenja bezbednosti dece izbeglica bez pratnje i dece razdvojene u putu

Obuka mladih predavača u cilju unapređenja bezbednosti dece izbeglica bez pratnje i dece razdvojene u putu

Autor: Mirjana Milenkovski

Autor: Mirjana Milenkovski

„Ideja mi se dopala čim su nam rekli o kojim ćemo pitanjima učiti” kaže Mustafa* jedan od osmorice mladića – tražilaca azila u opštinama širom Srbije, koji su sada sertifikovani da drže predavanja o nizu složenih i važnih tema. „Kod kuće nas nisu ništa učili o trgovini ljudima, rodno zasnovanom nasilju i drugim opasnostima koje nas vrebaju. Obzirom da u Farsiju ne postoje čak ni reči za ove pojave, naš kulturni medijator ih nije mogao prevesti već ih nam je objašnjavao, i to dobro.”

Mustafi se očito dopao program obuke predavača koji je finansirala Agencija UN za izbeglice. Predavači su bili službenici Centra za kriznu politiku i reagovanje (CRPC), IDEAS-a i Danskog saveta za izbeglice (DRC). Oni su držali obuku o rodnim normama i njihovom značaju, zloupotrebi alkohola i droga, svim oblicima rodno zasnovanog nasilja, trgovini ljudima i pravima LGBTI osoba.

Mustafa je u Srbiju došao pre tri godine i u početku je nameravao da odmah nastavi put. Po dolasku je identifikovan kao maloletnik bez pratnje (dete koje putuje samo) i smešten u centar za azil. „Što sam duže boravio ovde, više mi se dopadalo” objašnjava. „Svi su bili prijateljski raspoloženi i spremni da mi pomognu da savladam nostalgiju.” Počeo je da uči Srpski i da pohađa osnovnu školu. 

Više od 3000 nepraćene dece izbeglica stiglo je ove godine u Srbiju, što je skoro dva puta više nego prošle godine. Većina su dečaci iz Avganistana. Državni organi i partneri UNHCR-a zajednički rade na njihovoj identifikaciji i upućuju ih na službe za brigu o deci, imenuju im staratelje (za 1022 dece u okviru projekta UNHCR/IDEAS), informišu ih o azilu i smeštaju u domove za nezbrinutu decu ili centre za azil.

Obzirom na povećan broj dece bez pratnje i dece odvojene u putu, od kojih su mnoga tokom puta preživela nasilje i zlostavljanje, ko bi ih bolje mogao učiti o rizicima od dečaka koji su i  sami izbegli iz svojih domovina? Opremljeni iPadovima, ponosno pokazujući svoje diplome i posebno osmišljene majce koje označavaju njihov novostečeni status predavača svojim vršnjacima, ovi mladi ljudi su sada spremni da podele svoje znanje i razgovaraju o ovim složenim temama u centrima za azil širom zemlje.

Maja, savetnica iz nevladinog sektora i socijalna radnica, ima samo reči hvale za osam novih predavača: „Imajući u vidu kulturne razlike, oduševljena sam brzinom kojom su upijali moja predavanja i njihovim entuzijazmom.” A novopečeni predavač dodao je da je uživao u predavanjima jer su mu pružila osećaj da ima cilj i da je koristan, te da se izbori sa ružnim iskustvima koje je preživeo dok čeka na ishod svog zahteva za izbeglički status u Srbiji,.

*Ime je promenjeno u cilju zaštite identiteta