У сфері житла діяльність УВКБ ООН зосереджена на двох головних напрямах. З одного боку – це знаходження довгострокових рішень для переміщених осіб та тих, хто повернувся, а з іншого – реагування на нові невідкладні потреби у зоні поблизу лінії розмежування на сході України.
УВКБ ООН зосередило свою увагу на ремонті будинків, пошкоджених внаслідок конфлікту, охоплюючи всі види ремонту, від тих, що класифікуються як “легкі”, до повністю зруйнованих. УВКБ ООН також завжди підтримувало запас аварійних наборів – матеріалів для укриття для самостійного ремонту та непродовольча допомога – для надання першої екстреної допомоги.
Першочерговою метою допомоги УВКБ ООН у допомозі з ремонтом житла завжди було запобігання непотрібному переміщенню та надання гідного житла найбільш вразливим сім’ям серед постраждалого від конфлікту населення та тим, хто добровільно вирішив повернутися до своїх домівок.
2020 рік стане останнім роком надання ремонту житла на підконтрольних уряду територіях (ПУТ), оскільки гуманітарні потреби були в основному покриті, а перехідна фаза, розроблена Кластером з питань житла, буде завершена в кінці цього року з передачею галузевих обов’язків українському уряду.
Натомість на непідконтрольних уряду територіях (НПУТ) УВКБ ООН продовжуватиме надавати той самий вид притулку тим самим цільовим групам, оскільки потреби все ще високі, а присутність гуманітарних укриттів як і раніше недостатня.
З 2015 року до середини 2020 року УВКБ ООН надало допомогу 21 891 домогосподарствам в довгостроковому ремонті; приблизно одна третина з них на НПУТ. 16 448 домогосподарств отримали допомогу в наборах для надзвичайних ситуацій. Кількість домогосподарств, що постраждали від конфлікту, які все ще потребують гуманітарної допомоги у ремонті, за оцінками, складає від 8200 до 10200 домогосподарств, більшість із них на НПУТ; відсутність точності в оцінці цього показника залежить виключно від неможливості провести належну оцінку на непідконтрольних уряду територіях.
Дізнатися більше про Кластер з питань житла можна тут