Alates 2011. a on üle nelja miljoni süürlase põgenenud Liibanoni, Jordaaniasse, Iraaki ja kaugematesse riikidesse. Lisaks on miljonid süürlased ümberasustatud riigi sees ja koos sõja jätkumisega on lootus kiiresti kustumas.

 

UNHCR annab endast abistamisel kõik ja juhib koordineeritud abistamistegevusi terves piirkonnas. Partnerite, mittetulundusühingute ja võõrustajariikide abiga saame pakkuda abivajajatele päästenööri.

Miljonid süürlased põgenevad kodusid hävitavate pommide ja kuulide eest piiri taha.

Türgi on võtnud vastu üle 2,7 miljoni registreeritud süürlase. Neist suurem osa elab linnapiirkondades ning umbes 260 000 on majutatud 23 pagulaslaagrisse Hatay, Gaziantepi, Kilisi ja Sanliurfa provintsides.

Liibanonis on elu igapäevaseks võitluseks paljudele Süüria pagulastele, kel on rahalisi vahendeid vähe või pole neid üldse. Umbes 70% elab allpool vaesuspiiri olles sunnitud toime tulema vähem kui 3,84 USA dollariga päevas. Ametlikud pagulaslaagrid puuduvad ja selle tulemusel elab enam kui miljon registreeritud süürlast rohkem kui 1700 kogukonnas ja asupaigas üle riigi. Tihti jagab lihtsat ajutist peavarju mitu pagulasperet ja elatakse ülerahvastatud tingimustes.

“Nad andsid meile küpsiseid, datleid, kuivatatud liha – see on kõik neist väga kena… Lisaks andsid nad meile matte, tekke ja kööginõusid.”

– Fayzeh, kolme lapse ema Jordaania Zaatari pagulaslaagris

Jordaanias on lõksus rohkem kui 600 000 mees-, nais- ja lapspagulast. Neist umbes 80% elavad linnapiirkondades ja rohkem kui 100 000 on leidnud varjupaiga Za’atari ja Azraqi pagulaslaagrites. Paljudel polnud igapäevaste vajaduste katmiseks piisavalt vahendeid juba saabudes ning need, kes said alguses toetuda säästudele ja võõrustavate perede lahkusele, vajavad nüüd aina rohkem abi. Samuti on suurenemas süürlaste põgenemine Iraaki, mis võõrustab umbes 25 000 pagulast. Egiptuses kaitseb ja abistab UNHCR enam kui 100 000 abivajajat.

Kuigi elu pagenduses võib olla keeruline, oleks neile süürlastele see koduriigis veelgi raskem.

“Tunnetasime, et nüüd võib olla meie kord surra. Kuid me tahtsime elada. Seega otsustasime lahkuda.”

– Sahar, 25, Süüria pagulane Liibanonis

Mida teeb abistamiseks UNHCR?

Pakume Süüria pagulastele elupäästvat humanitaarabi, aidates rahaga kõige kaitsetumaid, et nad saaksid soetada ravimeid, sööki, pliite, küttematerjale, isoleermaterjale telkide jaoks, termotekke ja talveriideid.

2016. aasta alguses, kui Süüria sõda jõudis kuuendasse aastasse ilma, et selle lõppu veel näha oleks, ühendasime oma jõud teiste ÜRO humanitaar- ja arenguabi asutustega, et taotleda 7,73 miljardit USA dollarit hädavajalikku lisaraha eesmärgiga abistada 22,5 miljonit inimest Süürias ja selle naabruses.

Taotluse esimeseks aspektiks on UNHCR-i juhitav piirkondlik pagulas- ja vastupanuvõimekava (3RP), mis vajab 4,55 miljardit USA dollarit toetamaks 4,8 miljonit pagulast naaberriikides ja nelja miljonit kogukondades, mis neid võõrustavad. Teiseks aspektiks on 2016 Süüria humanitaarabi kava (SHARP), mis vajab ligi 3,2 miljardit USA dollarit, et pakkuda humanitaarabi ja kaitset 13,5 miljonile Süürias elavale inimesele.

Sina saad midagi ära teha.

“Süüria on meie aja suurim humanitaar- ja pagulaskriis, mis põhjustab jätkuvalt miljonitele kannatusi ning selle lahendamine peaks saama tähelepanu ning toetust üle terve maailma.”

– Filippo Grandi, UNHCR-i ülemkomissar