ÜRO tähistab 24. oktoobril 2020 oma 75. aastapäeva.
Afganistanis Tarakhail Daagis võtavad lapsed vett päikeseenergial töötavast kaevust, mis ehitati UNHCRi toel. ©UNHCR/Claire Thomas
24. oktoobril tähistab ÜRO 75 aastat rahvusvahelise rahu säilitamist, inimõiguste edendamist ja kõige pakilisemate ülemaailmsete probleemide lahendamist. ÜRO pagulasamet UNHCR on mänginud neis jõupingutustes olulist rolli ja on olulisem kui eales varem.
Teise maailmasõja järel moodustati ÜRO Pagulaste Ülemvoliniku Amet, et vastata konfliktide tõttu põgenema sunnitud miljonite eurooplaste vajadustele. ÜRO uue ameti asutamine kestis umbes kolm aastat. Ligi 70 aastat hiljem on UNHCR kasvanud 135 riigis tegutsevaks ülemaailmseks organisatsiooniks, millel on mandaat aidata, kaitsta ja leida lahendusi miljonitele inimestele, kes on sunnitud kodust lahkuma.
Viimaste aastakümnete jooksul on UNHCRi mandaat laienenud nii riigisiseselt ümberasunud inimestele, kes põgenevad oma riigi piires, kui ka kodakondsuseta inimestele.
Pagulased, riigisiseselt ümber asuma pidanud ja kodakondsuseta inimesed on enim puudutatud ülemaailmsetest probleemidest, millega ÜRO püüab toime tulla – alates kliimamuutustest kuni soolise ebavõrdsuseni. Tänapäeval on iga kolme sekundi järel sunnitud üks inimene oma kodust lahkuma – see on lühem aeg kui teil kulus selle lause lugemiseks.
UNHCR püüab alati leida uusi ja innovaatilisi viise sundümberasustatud inimeste aitamiseks ja kaitsmiseks. Kuna ÜRO kiirendab tegevust säästva arengu vallas – võttes vastu ambitsioonikad kestliku arengu eesmärgid, mis püüavad lahendada mitmesuguseid probleeme, alates vaesuse ja nälja kaotamisest kuni hariduse, töökohtade ning taskukohase ja puhta energia kättesaadavuse tagamiseni – töötab UNHCR selle nimel, et pagulased kaasataks nendesse jõupingutustesse ja et keegi ei jääks maha.
Üks hiljutine UNHCRi algatus on puhta energia väljakutse, mille eesmärk on pakkuda põgenema sunnitud inimestele puhast, ohutut ja taskukohast energiat. UNHCR toetab ka pagulaste juhitud innovatsiooni – alates Alžeeria pagulaslaagrites turu rakenduse loomise rahastamisest kuni pagulaste juhitud organisatsioonide COVID-19 kriisi innovaatiliste lahenduste loomise autasustamiseni.
Alates 1992. aastast juhib UNHCR pagulaste stipendiumiprogrammi (DAFI), mis on võimaldanud enam kui 18 000 noorel pagulasel jätkata kõrgharidust. Ehkki vaid kolmel protsendil pagulasnoorest on täna juurdepääs kõrgharidusele, on UNHCR pühendunud eesmärgile tõsta see osakaal 2030. aastaks 15 protsendini.
ÜRO 75. aastapäev on sobiv hetk järgi mõtlemiseks ja kutsumaks üles ehitama koos paremat maailma. Koos suudame ja kujundame rahulikuma, jätkusuutlikuma ja kaasavama tuleviku, kus keegi ei jää maha.
UNHCRi Põhja- ja Baltimaade esindus osaleb mitmel ÜRO 75. aastapäeva tähistamise üritusel.
Taanis räägib UNHCRi esindaja Põhja- ja Baltimaades Henrik M. Nordentoft globaalsest pagulaste olukorrast Taani ÜRO Ühenduse korraldatud virtuaalsel õppereisil ÜROs. Nädala alguses räägib UNHCRi Taani kõneisik Elisabeth Arnsdorf Haslund UNHCRi tööst ja pagulaste kaasamisest digitaalsel noorte seminaril, mida korraldavad ÜRO Linn Kopenhaagenis ja Taani Noortekogu.
4. novembril osaleb UNHCRi tegevust Eestis koordineeriv Kari Käsper Eesti välisministeeriumi korraldatud arutelul „Innovatiivne Eesti ja globaalsed probleemid – mida saame meie ära teha?“ Arutelu toimub Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses, kus on väljas Vincent Tremeau näitus „Kui ma ükskord suureks saan“.
Leedus toimub virtuaalne konverents „Tulevik, mida soovime, ÜRO, mida vajame: Leedu panus mitmepoolsusse“, mida korraldab Leedu välisministeerium koostöös UNHCRi, ÜRO lastefondi (UNICEF), Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooniga (IOM) ja Maailma Terviseorganisatsiooniga (WHO).
Rootsis on Rootsi ÜRO Ühendus koostöös paljude teiste riigis esindatud ÜRO asutustega – sealhulgas UNHCRiga – loonud videokampaania, mis tähistab neljas klipis ÜRO 75. aastapäeva.
Jaga Facebookis Jaga Twitteris