Біженці та шукачі притулку

Україна є країною призначення і транзитною країною для осіб, які потребують міжнародного захисту, а також економічних мігрантів, які намагаються потрапити до країн Європейського Союзу. Кількість позитивних рішень про надання статусу біженця в Україні залишається малою. Біженці та шукачі притулку мають небагато шансів стати економічно самостійними. В них є обмежені перспективи сталої інтеграції в Україні. Багато хто з них вирішують переміщуватися далі до третіх країн у пошуках ефективного міжнародного захисту та кращих перспектив інтеграції.

Згідно до статистичних даних Державної міграційної служби України та УВКБ ООН, станом на 1 січня 2018 року в Україні проживало 3257 біженців. Велика кількість біженців сконцентровані в Києві та Одесі.

За оцінками УВКБ ООН, на даний час в Україні перебуває 5500 шукачів притулку. Нові шукачі притулку в 2017 році, в основному, прибували з Афганістану, Російської Федерації, Бангладеш, Сирії та Іраку. В 2016 та 2017 роках кількість новоприбулих шукачів притулку в Україні зменшилася наполовину.

 

Статус біженця та статус особи, яка потребує додаткового захисту

Державна міграційна служба України може надати два види статусу: статус біженця та статус особи, яка потребує додаткового захисту. Шукачі притулку та особи, які потребують додаткового захисту повинні дотримуватися певних державних норм та процедур. Детальну інформацію можна знайти за посиланнями нижче.

Як подати заяву на отримання захисту в Україні

Для того, щоб подати заяву на отримання статусу біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту в Україні, Вам необхідно заповнити заяву-анкету про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а також додаткову анкету, які можна завантажити наступними мовами:

У своїй заяві Ви повинні пояснити, чому Ви побоюєтеся повертатися до країни свого походження чи постійного проживання.

Кожен член родини, якому виповнилося 18 років, повинен подати окрему заяву. Інформація про дітей віком до 18 років повинна бути вказана у заяві одного з батьків чи іншого законного представника дитини.

Окрім того, наполегливо радимо Вам зробити фотокопію Вашої заяви-анкети про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а також додаткової анкети для довідок у майбутньому.

Индивидуальная помощь для признанных беженцев, искателей убежища и лиц без гражданства в Украине (РУС); Приложение 1_Критерии уязвимости для получения ежемесячной материальной помощи (РУС); Приложение_2_Размеры различных видов помощи (РУС)

Допомога

Шукачі притулку та біженці, зареєстровані організаціями-партнерами УВКБ ООН, які надають правову допомогу, можуть звертатися до інших партнерів УВКБ ООН по соціальну та медичну допомогу.

Стандартні операційні процедури з надання матеріальної та соціальної допомоги особам під опікою УВКБ ООН в Україні, вересень 2016 р. (нова редакція англійською мовою)

 

Прийом у головному офісі УВКБ ООН у Києві

Одним із обов’язків Представництва УВКБ ООН в Україні є надання безоплатних правових та соціальних послуг особам, які бажають подати заяву на отримання захисту в Україні. Тільки Уряд України може надавати статус біженця чи статус особи, яка потребує додаткового захисту, і, таким чином, надати законні права в Україні.

УВКБ ООН може лише допомогти подати заяву та підтримати її через ці юридичні процедури. З цієї причини дуже важливо подати на статус біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, саме до Уряду України.

Прийом осіб під опікою УВКБ ООН зазвичай відбувається в офісах неурядових партнерів УВКБ ООН. У головному офісі УВКБ ООН у Києві є прийомні години для надання консультацій з індивідуальних питань. Більш детальну інформацію можна знайти тут.

Контакти інших партнерів з юридичних та соціальних питань можна знайти тут.