Особи без громадянства

Офіційне міжнародне визначення особи без громадянства: «особа, яка не вважається громадянином жодної держави в рамках її законодавства». Деякі люди народжуються без громадянства, але інші стають апатридами пізніше. 

Люди без громадянства є у всіх регіонах світу. Часто проблема безгромадянства виникає через недоліки законодавчих систем: дискримінацію,  довільні закони та практику. Осіб без громадянства нерідко ізолюють від суспільства та позбавляють базових прав, таких як реєстрація народження, освіта, охорона здоров’я, реєстрація шлюбу та працевлаштування; у разі смерті такої особи не видається свідоцтво про смерть і не відбувається офіційне поховання.

Точна кількість осіб без громадянства невідома, але за підрахунками УВКБ ООН, у всьому світі є декілька мільйонів – з них приблизно третина – діти.

На фото зображений мурал “Маленький громадянин”, який УВКБ ООН відкрило у Києві у рамках відзначення 5-річчя глобальної кампанії з викорінення безгромадянства.

Мурал можна знайти за адресою: вул. Ярославська, 11.

У листопаді ми відзначаємо 6-ту річницю кампанії припинення безгромадянства #IBelong під час глобальної пандемії. Люди без громадянства у всьому світі вже стикаються з додатковими викликами через COVID-19.

Останні точні дані про рівень безгромадянства в Україні датуються ще 2001 роком, коли проводився перепис населення: тоді 82,550 осіб задекларували себе особами без громадянства. Це ті, хто прибули до України з інших колишніх радянських республік після розпаду СРСР, і не мали громадянства через суперечливі закони про громадянство та пробіли у законодавстві. Більшість таких осіб знаходилися в Автономній Республіці Крим, Одеській, Донецькій та Дніпропетровській областях.

осіб без громадянства та осіб під загрозою безгромадянства проживають в Україні

За оцінкою УВКБ ООН, станом на  2020 рік в Україні проживають близько 40,000 осіб без громадянства та осіб під загрозою безгромадянства. Більшість осіб під ризиком безгромадянства  – це члени ромських меншин, діти, народжені на непідконтрольній уряду території Донецької та Луганської областей, бездомні особи, люди похилого віку, які є власниками радянських паспортів (переважно у сільській місцевості), та засуджені особи. УВКБ ООН та його партнери надають їм правову допомогу.

Також, за оцінками УВКБ ООН, близько 60,000 дітей, народжених на непідконтрольних уряду України територіях, ще не отримали свідоцтва про народження в Україні. Без українських свідоцтв про народження їм може загрожувати безгромадянство. УВКБ ООН продовжує виступати за спрощення реєстрації народжень, щоб процедура відповідала конкретним потребам сімей на непідконтрольних територіях.

 

У 2013 році Україна приєдналася до Конвенції ООН 1954 року про статус осіб без громадянства і до Конвенції ООН 1961 року про скорочення безгромадянства. 16 червня 2020 року Парламент України прийняв Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства. 

Прийняття цього закону є важливим кроком на шляху до припинення безгромадянства в Україні. УВКБ ООН вітає це досягнення. Закон дасть тисячам людей, які не мають громадянства, можливість легально працювати, навчатися та отримувати доступ до медичної допомоги серед інших прав та можливостей, і врешті-решт забезпечить шлях до громадянства, як тільки вони будуть визнані особами без громадянства. Дуже важливо, щоб закон був запроваджений найближчим часом. УВКБ ООН готове підтримати органи влади у здійсненні закону і запропонувало свою допомогу Державній міграційній службі України для підготовки ключового персоналу у своїх регіональних департаментах, а також юристів, у тому числі з державних Центрів безоплатної правової допомоги. УВКБ ООН також підвищить обізнаність зацікавлених груп населення щодо можливості подати заяву на отримання статусу безгромадянства.

Читайте більше у звіті за жовтень: Безгромадянство в Україні – жовтень 2019

Всесвітня кампанія із подолання безгромадянства #IBelong

Ви можете підписати відкритий лист щоб викорінити проблему безгромадянства до 2024 року і стати частиною глобального руху з метою припинення цієї несправедливості.

Кампанія #IBelong розпочалася у листопаді 2014 року. Разом із урядами держав, громадянським суспільством та іншими агенціями ООН, ми прагемо викорінити безгромадянство до 2024 року, запобігаючи появі нових випадків і краще ідентифікуючи і захищаючи осіб без громадянства.

Ця кампанія ефективно мобілізувала уряди і громадянські суспільства по всьому світу.