Особи без громадянства

Офіційне міжнародне визначення особи без громадянства: «особа, яка не вважається громадянином жодної держави в рамках її законодавства». За приблизними підрахунками близько 10 мільйонів людей не мають громадянства. Біля третини з них – діти.

Часто проблема безгромадянства виникає через недоліки законодавчих систем: дискримінацію,  довільні закони та практику. Осіб без громадянства нерідко ізолюють від суспільства та позбавляють базових прав, таких як реєстрація народження, освіта, охорона здоров’я, реєстрація шлюбу та працевлаштування; у разі смерті такої особи не видається свідоцтво про смерть і не відбувається офіційне поховання.

На фото зображений мурал “Маленький громадянин”, який УВКБ ООН відкрило у Києві у рамках відзначення 5-річчя глобальної кампанії з викорінення безгромадянства.

Мурал можна знайти за адресою: вул. Ярославська, 11.

Багато хто з них передає тягар безгромадянства своїм дітям, які передають його далі наступним поколінням.

Останні точні дані про рівень безгромадянства в Україні датуються ще 2001 роком, коли проводився перепис населення: тоді 82,550 осіб задекларували себе особами без громадянства. Більшість таких осіб знаходилися в Автономній Республіці Крим, Одеській, Донецькій та Дніпропетровській областях. Наступний перепис населення проводитиметься у 2020 році. За оцінкою УВКБ ООН, станом на  2020 рік в Україні проживають понад 35,600 осіб без громадянства (ОБГ) та осіб під загрозою безгромадянства, з них на 31.12.19 лише 5,642 ОБГ мають посвідку на проживання.

осіб без громадянства та осіб під загрозою безгромадянства проживають в Україні

Як встановило УВКБ ООН, більшість осіб під ризиком безгромадянства  – це члени ромських меншин, діти, народжені на непідконтрольній уряду території Донецької та Луганської областей, (54,673 станом на 31.12.2019), бездомні особи, люди похилого віку, які є власниками радянських паспортів (переважно у сільській місцевості), та засуджені особи. Окрім того, є люди, які прибули до України з інших колишніх радянських республік після розпаду СРСР, і не мають громадянства через суперечливі закони про громадянство та пробіли у законодавстві.

У Закарпатській області роми – це п’ята за чисельністю меншина, до якої належать близько 80,000 осіб (третина ромського населення України), які проживають у 78 населених пунктах. Близько 10% з них не мають паспортів чи свідоцтв про народження.

У 2013 році Україна приєдналася до Конвенції ООН 1954 року про статус осіб без громадянства і до Конвенції ООН 1961 року про скорочення безгромадянства. 16 червня 2020 року Парламент України прийняв Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства. 

18 липня 2020 року закон набрав чинності. З введенням даної процедури визнані особи без громадянства зможуть регулювати своє перебування шляхом отримання дозволів на тимчасове проживання. Вони матимуть право на свободу пересування, на роботу та доступ до освітніх та медичних послуг. Для того, щоб процедура визначення безгромадянства набула чинності, необхідно прийняти підзаконний акт про процедуру визначення безгромадянства. Очікується, що підзаконний акт буде прийнятий 18 жовтня 2020 року.

З червня 2017 по 31 грудня 2019 УВКБ ООН та партнери реалізовували проекти з усунення безгромадянства: було надано правову допомогу 2,284  особам без громадянства та особам під ризиком безгромадянства у Донецькій, Закарпатській, Київській, Одеській, Харківській та Луганській областях. За 31 місяців реалізації проекту, паспорти отримали 369 осіб (включаючи 43 паспортів інших країн); 124 осіб отримали свідоцтво про народження; 396 особи отримали дублікати свідоцтва про народження через його втрату.

Читайте більше у звіті за жовтень: Безгромадянство в Україні – жовтень 2019

Всесвітня кампанія із подолання безгромадянства #IBelong

Ви можете підписати відкритий лист щоб викорінити проблему безгромадянства до 2024 року і стати частиною глобального руху з метою припинення цієї несправедливості.

Кампанія #IBelong розпочалася у листопаді 2014 року. Разом із урядами держав, громадянським суспільством та іншими агенціями ООН, ми прагемо викорінити безгромадянство до 2024 року, запобігаючи появі нових випадків і краще ідентифікуючи і захищаючи осіб без громадянства.

Ця кампанія ефективно мобілізувала уряди і громадянські суспільства по всьому світу.