Живий блог: Відповідь УВКБ ООН на кризу COVID-19

Ми розповідаємо вам про те, як співробітники УВКБ ООН, переміщені люди та партнерські організації в Україні вживають заходів, щоб подолати розповсюдження коронавірусу.

Переселенці та приймаючі громади в усьому світі піддаються підвищеному ризику внаслідок поширення пандемії коронавірусу.

Ми розповідаємо вам про те, як співробітники УВКБ ООН, переміщені люди та партнерські організації в Україні вживають заходів, щоб подолати розповсюдження коронавірусу.

Дивіться оновлення на цій сторінці.


5 травня. Для переселенців, які мешкають зараз в місцях компактного поселення наявність гігієнічних засобів та засобів індивідуального захисту — це питання збереження власного здоров’я. Тож маски, санітайзери та елементарне миття рук — єдина можливість для людей принаймні мінімально убезпечити себе від вірусу. Агентство ООН у справах біженців разом із партнерськими організаціями Право на захист та БФ “Славянское сердце” доставили 132 гігієнічні набори до 43 центрів компактного поселення ВПО у Донецькій, Запорізькій, Дніпровській та Харківській областях. Доставка здійснювалася через Нову Пошту або партнерами особисто. Сподіваємось, що вони допоможуть вберегти місцевим мешканцям найважливіше та найцінніше — здоров’я.

У квітні 2020 року Vodafone Україна та УВКБ ООН надали підтримку постраждалим від конфлікту на сході України, забезпечивши безкоштовний доступ до мобільного зв’язку. На підставі даних УВКБ ООН, компанія Vodafone Україна надала безкоштовний зв’язок 2489  людям, які найбільше страждають від наслідків збройного конфлікту та обмежувальних заходів щодо запобігання поширенню коронавірусу в Україні. Це допоможе людям залишатися на зв’язку, поки їх ресурси виснажені, а мобільність обмежена. Починаючи з 24 квітня, 2489 людей, які проживають в ізольованих селах уздовж лінії контакту на сході України, отримали безкоштовно 1000 хвилин для дзвінків на номери всіх операторів в Україні або щомісячний пакет послуг: безлімітні дзвінки в мережі Vodafone Україна та 500 МБ Інтернету.

27 квітня 2020 року. Жителі Старомар’ївки зможуть купувати продукти, отримувати свою пенсію та матимуть доступ до медичних послуг. Після перемовин з гуманітарними місіями включаючи гуманітарну місію «Проліска» та ООС, було прийняте рішення дозволити пропуск людей до села Гранітне. Завдяки фінансовій підтримці УВКБ ООН, був встановлений ящик з дезінфектором, масками та термометром, що б забезпечити, що люди, які перетинають чекпоінт дотримувалися правил, встановлених на час дії карантину.

17 квітня 2020 року 500 захисних масок були передані медпрацівникам фельдшерсько акушерського пункту (ФАП) м. Золоте-4 і ще 500 штук передали співробітникам комунального закладу «Попаснянський районний центр надання соціальних послуг».

Захисні маски пошили місцеві волонтери, а матеріали для їх виготовлення були надані Гуманітарною місією “Проліска” за фінансової підтримки УВКБ ООН в Україні. Устаткування, тканину і фурнітуру закупили, щоб підтримати ініціативи від 15-ти прифронтових громад з пошиття масок, де дані вироби пропали з продажу через ажіотаж, спровокований пандемією СOVID-19.

Щоб запобігти поширенню інфекції, Кабінет міністрів України прийняв рішення про посилення карантинних заходів, введених до 24 квітня по всій території України. Одна з обов’язкових обмежень – надягати захисну маску, перебуваючи в громадських місцях.

 

16  квітня телекнал “S Plus” зі Слов’янську показав сюжет про те, як на Донеччині у невеликому містечку Часів Яр у центрі дитячої творчості шиють маски для медиків. Навколо цієї справи об’єдналися 12 місцевих мешканок. Як кімнати для занять з дітьми тимчасово перетворилися на швейну майстерню та чи багато масок вже виготовили, дивіться у сюжеті:

31 березня УВКБ ООН Україна та її партнерська гуманітарна місія Проліска оприлюднили Звіт з моніторингу потреб захисту у населених пунктах поблизу лінії розмежування на сході України. Якби він поширився на території уздовж лінії розмежування, COVID-19 міг би мати руйнівний вплив. Населення в ізольованих населених пунктах уздовж лінії розмежування включає велику частку людей похилого віку (41 відсоток), які страждають від додаткового стресу, що накладається збройним конфліктом. Крім того, інфраструктура для запобігання COVID-19 (наприклад, чиста чиста вода для гігієни) та реагування (медичні установи) була ослаблена конфліктом. Партнерська організація УВКБ ООН Проліска має мережу громадських працівників, які проживають у населених пунктах уздовж лінії розмежування. Вони зібрали початкову інформацію про рівень підготовленості та вплив карантинних заходів у 119 населених пунктах в географічній зоні приблизно за п’ять кілометрів уздовж лінії контактів у контрольованих урядом районах сходу України. Звіт містить деякі визначені проблеми.

Протягом тижня з 23 по 27 березня УВКБ ООН та його партнер – громадська організація «Проліска» підтримали одинадцять ініціатив з виготовлення медичних масок від громад, розташованих поблизу лінії розмежування на сході України. Члени громади виготовлятимуть медичні маски для медичних працівників, персоналу амбулаторій, фельдшерських пунктів, лікарень, будинків людей похилого віку, працівників комунальних закладів та стратегічних підприємств, що працюють на територіях поблизу лінії розмежування в Донецькій та Луганській областях. Маски будуть виготовлені відповідно до рекомендацій ВООЗ.

27 березня співробітники УВКБ ООН та НУО «Право на захист» провели онлайн лекцію для 14 суддів апеляційних судів з різних регіонів України щодо захисту шукачів притулку. Захід був організований Національною школою суддів та висвітлював питання, пов’язані з доступом на територію та процедурами надання притулку та судовим розглядом в Україні. Учасникам було надано положення УВКБ ООН щодо роботи з особами, які шукають притулку під час пандемії COVID-19.

Плакати з профілактики COVID-19 на підконтрольних уряду територіях (ПУТ): УВКБ ООН завершило розміщення 200 плакатів щодо профілактики COVID-19 у селах поблизу лінії розмежування. УВКБ ООН також встановило плакати, що інформують мешканців про останні зміни законодавства, пов’язаного із COVID-19. Плакати розробили колеги із НУО «Право на захист» (R2P). Загалом УВКБ ООН та її партнер – Гуманітарна місія «Проліска» – дісталися до 70 сіл, розташованих поблизу лінії розмежування, та 80 сіл у Донецькій та Луганській областях на ПУТ та розповсюдили 550 плакатів та 24 тисячі листівок щодо попередження інфікування коронавірусом.

26 березня УВКБ ООН та партнери НУО передали миючі та дезінфікуючі засоби, які були надані компанією Unilever Україна, Центрам тимчасового проживання біженців та шукачів притулку. Ці засоби «Доместос» містять гіпохлорит, дезінфікуючий засіб, рекомендований ВООЗ. Наразі в такому пункті в Яготині проживають 84 людини; в Мукачево – 69, та в Одесі – 95 людей. Щиро дякуємо компанії Unilever Україна!

Підвищення рівня обізнаності на тимчасово непідконтрольних уряду територіях (НПУТ): УВКБ ООН та ВООЗ об’єднали зусилля для підвищення обізнаності щодо запобігання COVID-19 на НПУТ. УВКБ ООН отримало 5000 плакатів щодо профілактики COVID-19, які будуть розповсюджені на НПУТ у Донецькій області «Центром розвитку Донбасу», партнером УВКБ ООН на тимчасово непідконтрольних уряду тиреторіях Донецької області. Плакати будуть розміщені у закладах соціального значення, розташованих уздовж лінії розмежування, наприклад, у Дебальцевому, Докучаївську, Горлівці, Донецьку та Новоазовську.

Психосоціальна підтримка (ПСП): «Слов’янське серце», ГО-партнер УВКБ ООН, продовжує надавати психосоціальну підтримку постраждалим від гендерно обумовленого та сексуального насильства (SGBV) вздовж лінії розмежування. Мобільні команди «Слов’янського серця» оснащені дезінфікуючими засобами та індивідуальними масками. «Слов’янське серце» також випустило серію відео про позитивні механізми взаємодії під час карантину та самоізоляції. Відео поділилися з мережею жінок, чоловіків, дівчат та хлопців, які живуть уздовж лінії розмежування, через канали соціальних мереж та електронної пошти.

Мобілізація громад проти COVID-19: У 2017 році, завдяки фінансуванню, наданому GIZ, УВКБ ООН відремонтувало стару будівлю в м.Бахмуті, яка стала багатофункціональним громадським центром під назвою KvARTal. Завдяки швейним машинам, наданим УВКБ ООН у 2018 році, у громаді знайшлись волонтери, які наразі виготовляють 200 масок, які пізніше роздадуть найвразливішим членам громади для використання як заходів обережності. Матеріали, використані для виготовлення масок, надавали місцеві органи влади.

Ситуація на контрольно-пропускних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ): УВКБ ООН отримало повідомлення про те, що деяким особам було дозволено перетнути лінію розмежування з боку контрольованої урядом території (ПУТ) на основі “гуманітарного розгляду” їх конкретного випадку (оскільки вони мали дозвіл на проживання лише на ПУТ), але вони були заблоковані, коли дісталися до неконтрольованої державою сторони КПВВ у зв‘язку із  закриттям лінії розмежування 21 березня. Тому цим людям довелося повернутися до ПУТ. 23 березня УВКБ ООН було повідомлено про такі 13 справ 23 березня та 7 справ 24 березня.

Зустріч із заступником голови Донецької обласної адміністрації

23 березня представники УВКБ ООН зустрілися із заступником голови Донецької обласної адміністрації, який відповідає за питання соціального забезпечення, а також із керівництвом Управління соціального захисту та охорони здоров’я Донецької області. Керівник департаменту охорони здоров’я очолює багатогалузевий підрозділ області, створений для боротьби з пандемією COVID-19. Під час зустрічі було домовлено:

  • УВКБ ООН отримало голосовий запис дій, що рекомендують населенню дотримуватися карантину. Ці записи будуть транслювати представники «Гуманітарної місії «Проліска» – партнера УВКБ ООН – в місцевостях вздовж лінії розмежування через гучномовці, надані УВКБ ООН.
  • На прохання представників влади, УВКБ ООН надрукує карти Донецької області, які будуть розповсюджені серед увсіх органів державної влади у всіх населених пунктах уздовж лінії розмежування. Карти будуть використані під час планування відповіді на ситуацію з COVID-19. Станом на 24 березня УВКБ ООН передало карти. 26 березня близько 50 копій карт будуть також надіслані і до адміністрації Луганської області з метою подальшого розповсюдження серед місцевих адміністрацій Луганської області.
  • Влада попросила УВКБ ООН надати тканину для виготовлення масок та медичних костюмів для лікарень. Як відповідь, УВКБ ООН зараз планує два проекти, які будуть реалізовані за допомогою мобілізації місцевої громади, в рамках яких будуть вироблятися маски.

Під час зустрічі представники обласної влади повідомили, що приблизно 37 900 осіб, котрі проживають поблизу лінії розмежування в Донецькій області, потребують особливої ​​підтримки з продуктами харчування та засрбами гігієни. Згадані люди є одержувачами різних видів державних соціальних виплат, проте не мають доступу до них через вжиті карантинні заходи. Всі вони належать до категорій “високого ризику”. Влада також повідомила, що близько 11 500 осіб, які фізично не можуть залишити свої будинки через інвалідність та інші причини, потребують матеріальної допомоги (продукти харчування та предмети гігієни).

Розповсюдження плакатів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) на сході України: 18 березня команди УВКБ ООН на сході України почали розміщувати плакати ВООЗ COVID-19 для підвищення обізнаності щодо коронавірусу. Двісті плакатів, які рекламують миття рук та інші профілактичні заходи, будуть розміщені в колективних центрах, ізольованих селищах уздовж «контактної лінії» , КПВВ, а також у деяких місцях на тимчасово непідконтрольних уряду територіях (НПУТ). 18 березня УВКБ ООН та її партнер громадська організація «Слов’янське серце» розпочали розміщувати плакати ВООЗ COVID-19 у колективних центрах для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у Святогірську. У багатьох ВПО, які там проживають, є інвалідність та серйозні медичні стани. 19 березня УВКБ ООН та Гуманітрана місія “Проліска” продовжували розміщувати плакати ВООЗ COVID-19 в ізольованих селах уздовж лінії розмежування. Згідно з оцінкою ситуації, проведеної у 2019 році, в цих ізольованих населених пунктах близько 41% членів родини старше 60 років, а 13% мають інвалідність. Крім того, партнер УВКБ ООН «Право на захист» виготовляв, друкував та розповсюджував плакати з інформацією про нещодавно змінене законодавство, що стосується виплат пенсій, надання соціальних послуг тощо.

Ситуація на пунктах пропуску на сході України: УВКБ ООН та її партнери громадські організації «Проліска» та «Право на захист» посилили моніторинговий захист пунктів пропуску на сході України. 18 березня УВКБ ООН відвідало КПВВ Новотроїцьке та Мар‘їнка. Зазвичай ці два контрольно-пропускні пункти мають близько 7000 переїздів на день разом; вчора трохи більше 1000 осіб здійнили перехід на НПУТ, а близько 100 – на підконтрольну уряду територію. Кількість переїздів різко скоротилася. Обидва контрольно-пропускні пункти повідомляють, що кількість людей, які їдуть на непідконтрольну уряду територію, вдесятеро більша, ніж осіб, які виїжджають звідти. Люди, які перетинають лінію розмежування, продовжують стикатися з труднощами в пунктах пропуску. УВКБ ООН було свідком чотирьох випадків, коли батьки були розлучені зі своїми дітьми чи сім’ями через те, що вони перебували в різних місцях на час карантину чи мали різні місця реєстрації на проживання. Тим не менш, обидва пункти пропуску повідомили УВКБ ООН та його партнерів, що вони робитимуть винятки з гуманітарних міркувань та індивідуально, консультуючись з Операцією Об’єднаних сил, особливо якщо люди їдуть для медичного лікування чи відвідування похорон. Крім того, з боку НПУТ у Донецьку оголосили, що їхня сторона лінії розмежування закриється починаючи з 00:00 21 березня. Як відповідь, партнер УВКБ ООН, НУО Донбас SOS (ця НУО управляє гарячою лінією для постраждалих від конфлікту та внутрішньо переміщених осіб) інформує всіх абонентів про перетин лінії розмежування, і вони створили автовідповідач з інформацією про закриття пунктів пропуску.

Люди, які не можуть перетинати лінію розмежування: партнер УВКБ ООН, Гуманітарна місія «Проліска», збирає інформацію про осіб, які не можуть перетнути пункти пропуску через карантинні обмеження. Всього за три дні з моменту введення нових обмежень (16 березня) Проліска зареєструвала 81 випадок. Більшість випадків (52) були задокументовані в перший день (понеділок), як повідомлялося раніше. З них 31 було дозволено перетнути КПВВ. Серед задокументованих випадків 35 були визначені як вразливі ситуації або особи зі особливими потребами (розлука з сім’єю, серйозний медичний стан, опікуни осіб із серйозними медичними станами та відсутність житла для студентів). З цих вразливих категорій осіб 21-й було дозволено перетнути лінію розмежування та 14 не було дозволено. Зауважте, що Проліска підтримує зв’язок з тими, хто не зміг перейти і слідкуватиме за їхньою ситуацією.

Непродовольчі товари: У містечку Станиця Луганська УВКБ ООН підтримує територіальні центри у відповіді на COVID-19 та передало памперси для немобільних літніх людей. В іншому випадку УВКБ ООН продовжує діяти на сході України зі звичним реагуванням на проблеми захисту та житла з обох боків лінії розмежування.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) підвищила статус спалаху COVID-19 з епідемії до пандемії. Днем раніше, 10 березня, Філіппо Гранді, Верховний комісар ООН у справах біженців заявив, що COVID-19 “може впливати на будь-кого, і наша колективна відповідальність – забезпечити, щоб глобальна відповідь включала всіх людей”. З 16 березня уряд України ввів обмеження, спрямовані на зменшення ризиків, пов’язаних із поширенням коронавірусної інфекції. Серед інших заходів були запроваджені обмеження, пов’язані з перетином лінії розмежування на сході (через наказ Головнокомандувача Об’єднаних сил) та через адміністративний кордон з Кримом (через Указ 291-Р Кабінету Міністрів України від 14 березня 2020 року). На період проведення карантинних заходів, реєстрація місця проживання визначає, хто може перетинати лінію розмежування та в якому напрямку: Особи, які мають реєстрацію проживання на тимчасово непідконтрольних урядом територіях (НПУТ) або в Криму, можуть відповідно в’їхати до НПУТ / Крим, а особи, які мають реєстрацію проживання на контрольованих урядом територіях (ПУТ) можуть в‘хати до ПУТ. Отже, людям дозволяється їздити додому, зареєстрованому в їхньому паспорті. Відповідно до нового регламенту, посвідчення ВПО не розглядаються як доказ проживання на ПУТ.

Оскільки обмеження було оголошено менше ніж за 24 години до цього, вони серйозно вплинули на свободу пересування через лінію розмежування (лише невелика частка звичайної кількості мандрівників) та спричинили цілу низку ускладнень для осіб, які хотіли перетнути лінію розмежування. У перший день введення обмежень (16 березня) НУО, включаючи партнерів УВКБ ООН Проліска, Донбас SOS та Право на захист, отримали понад 450 індивідуальних запитів (особисто через моніторів, присутніх на КПВВ та через гарячі лінії) щодо проблем із перетином. Серед таких проблем були озвучені:

  • ВПО, які подорожували на короткостроковий термін до НПУТ (наприклад, щоб перевірити їхнє майно) не змогли повернутися до введення карантинних заходів;
  • Студенти-ВПО, які мають реєстрацію проживання у своїх гуртожитках на ПУТ. Гуртожитки були закриті, а студентам не дозволяється повертатися додому до батьків на НПУТ;
  • мешканці НПУТ із хронічними захворюваннями; вони залежать від лікарських засобів, наявних лише на ПУТ;
  • особи, які мають ID картки, як посвідчення особи, але не мають документу для підтвердження реєстрації місця проживання (наприклад, на КПВВ «Майорське» немає машин для зчитування ID карток);
  • Фізичні особи без реєстрації місця проживання взагалі (багато власників ID картки з НПУТ не змогли отримати жодного документа, що підтверджує реєстрацію їхнього місця проживання);
  • Матері, які подорожували короткий час та розлучилися зі своїми неповнолітніми дітьми;
  • Жінки, які зареєструвались за місцем проживання на ПУТ, але фактично проживають в НПУТ, бо доглядають за літніми батьками;
  • Пари, які розлучились через те, що чоловік і дружина мають реєстрацію проживання в різних місцях (ПУТ та НПУТ);
  • Пенсіонери, які приїхали для підтвердження особи / верифікації / інших справ, бажають повернутися додому, але не можуть підтвердити реєстрацію проживання в НПУТ.

 Приклади окремих історій

 

Жінка зареєстрована на НПУТ Луганської області. Вона має посвідчення ВПО і живе в Києві. Вона поїхала на НПУТ, щоб відвідати свого новонародженого правнука. Зараз вона не може повернутися додому до Києва.

 

Студентка, котра навчається у Києві та має лише студентське посвідчення. Її університет і гуртожиток потрапили під карантинні заходи. Їй не дозволили потрапити у Донецьк на самоізоляцію до батьків; тепер їй немає куди піти на самокарантин і в Києві. Літня жінка виїхала з Донецька до ПУТ, щоб отримати пенсію та зареєструватись у Запоріжжі (хоча вона насправді проживає у місті Донецьку), але повернутися додому їй відмовили. Літня жінка зареєстрована в Івано-Франківську (ПУТ), але насправді живе в місті Красний Луч (НПУТ). Поїхала до ПУТ купити ліки для свого паралізованого чоловіка і тепер не може повернутися додому.

Допомога на КПВВ:

На щастя, у багатьох із тих, хто не зміг перетнути, були члени родини та друзі в цьому районі, щоб їх розмістити. У багатьох випадках Проліска сприяла розміщенню або полегшувала їхнє перебування у наметах УВКБ ООН, якими оперує Державна служба з надзвичайних ситуацій.