УВКБ ООН відкрило мурал «Маленький громадянин» у Києві

Мурал привернув увагу громадськості до важливості боротьби з проблемою безгромадянства в Україні

Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) відкрило мурал у Києві у рамках відзначення 5-річчя глобальної кампанії з викорінення безгромадянства до 2024 року – #IBelong («Я Існую») з метою привернення уваги до важливості подолання проблеми безгромадянства у країні, яка на сьогоднішній день має найбільшу кількість людей без громадянства у Європі.

УВКБ ООН підтримало ідею авторки муралу, художниці Катерини Рудакової, яка надихнулася історією 6-річного хлопчика із Криму, який намалював собі кольоровими олівцями паспорт України. Художниця хотіла донести думку про те, що такий ключовий документ, як паспорт громадянина України, є недоступним для мільйонів людей, які проживають на тимчасово непідконтрольних уряду України територіях.

Однією з цілей УВКБ ООН є допомога людям, які знаходяться під ризиком безгромадянства, отримати свідоцтва про народження та паспорти громадян України, щоб запобігти безгромадянству.

За підрахунками УВКБ ООН, станом на грудень 2018 року приблизно 49 649 дітей, народжених у непідконтрольних уряду Донецькій та Луганській областях, не отримали свідоцтв про народження України, що ставить їх під загрозу безгромадянства у майбутньому. Хоча юридичний процес дозволяє цим дітям отримувати свідоцтва про народження в Україні, він складний і дорогий. Родинам важко подорожувати на підконтрольовані урядом території хоча б на кілька днів і чекати там, поки суд обговорить питання про видачу документа. Це вимагає різних витрат на покриття транспорту, проживання, плати за адміністративні послуги, що є досить дорогим порівняно із середнім рівнем заробітної плати та пенсій в Україні.

Із червня 2017 року по вересень 2019 року УВКБ ООН та його неурядові організації-партнери виявили та надали правову допомогу 2,064 недокументованим особам у Київській, Харківській, Одеській, Закарпатській, Донецькій та Луганській областях. Загалом за 28 місяців 304 особи отримали паспорти (з них 36 паспорти інших країн); 101 особа отримала свідоцтво про народження; 326 осіб отримали дублікати свідоцтва про народження через їх втрату.

«Розчаровує те, що нам вдалося забезпечити документами лише 700 з 2,000 людей, яким ми допомагали останні два роки», – пояснив Пабло Матеу, Представник УВКБ ООН в Україні. «Процедури довгі в часі, складні та коштовні. Юристи повинні допомагати людям збирати документи з місця їхнього народження та проживання. Їм потрібно надати документи з фотокартками та привести свідків, щоб встановити їх особу. Це особливо важко для тих, чиї документи та свідки знаходяться на тимчасово непідконтрольній уряду території Донецької та Луганської областей, а також для літніх, хворих та бідних людей».

Хоча в даний час Агентство покриває певні збори та надає безкоштовну правову допомогу у вищезгаданих областях України, доступ до паспортних документів значно б покращився, якби уряд включив недокументованих громадян до суб’єктів на яких розповсюджується вторинна безоплатна правова допомога, а також скасував деякі адміністративні та судові збори.

Крім того, УВКБ ООН підтримує запровадження процедури встановлення безгромадянства в Україні. Ця процедура створила би шлях до ідентифікації та легалізації людей, які не мають документів і не мають громадянства. «Це гарна новина, що Верховна Рада зареєструвала новий законопроект щодо процедури визначення безгромадянства», – зазначив пан Матеу. «Цей текст було розроблено консультативно Міністерством внутрішніх справ, Державною міграційною службою, членами парламенту та представниками громадянського суспільства, і він відображає міжнародно-правові стандарти».

Агентство вітає покращення у питанні подолання безгромадянства на місцевому рівні, зокрема, які були запроваджені у п’яти регіонах України: Донецькій, Закарпатьскій, Київський, Харківській та Одеській областях. На церемонії в Києві 4 листопада 2019 року одинадцять співробітників Державної міграційної служби та Міністерства юстиції (ДРАЦС) були нагороджені УВКБ ООН за їхню активну участь та наполегливу роботу з подолання безгромадянства.

«До завершення глобальної кампанії #IBelong залишилось лише п’ять років. Для багатьох людей це буде ще п’ять років у бідності, відсутності доступу до основних послуг та прав. Разом ми повинні зробити все можливе, щоб зупинити цю дискримінацію та покласти край безгромадянству в Україні», – додав пан Матеу.

Катерина Рудакова, українська художниця. Народилась в 1981-му році, закінчила художнє училище в Дніпропетровську а також Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури в 2007 році в званні магістра на факультеті монументального живопису. Катерина працює декоратором та художником-постановником в київських театрах, викладає живопис і малюнок в університеті театру і кіно імені Карпенка-Карого. З 2013 Катерина є членом Всеукраїнської спілки художників, бере участь у всеукраїнських та міжнародних пленерах і виставках.