Свято життя у Міжнародний день просвіти з питань мінної безпеки: історія 5-річної Оленки

Міжнародний день просвіти з питань мінної безпеки привертає увагу світу до страшних наслідків збройних конфліктів для мирного населення

Коли дивишся на п‘ятирічну Оленку, ніколи не подумаєш, що два роки тому вона пережила жахливий випадок – біля Оленки розірвався мінометний снаряд, коли вона гралась із іншими дітьми.

Оленка – дуже активна і грайлива дитина, і вона дуже любить увагу до себе. Вона залюбки демонструє елементи гімнастики і як вміє їздити на велосипеді, водночас розповідаючи про своїх друзів і садочок.

4 квітня Оленка буде святкувати свій день народження. Цього ж дня, у світі відзначатимуть Міжнародний день просвіти з питань мінної безпеки. І в Оленки є історія, щоб поділитись.

«Я гралась зі своїм другом Денисом у нього вдома. Він показав мені шматок металу, який він знайшов у себе в дворі. Ми захотіли зробити свисток із цього шматка металу. І як тільки Денис вдарив молотком по металу – він вибухнув», – розповідає Оленка.

Як тільки Денис вдарив молотком по металу – він вибухнув…”

Дівчинці довелось пережити три операції, щоб вилікувати страшні пошкодження її шлунка та шлунково-кишкового каналу. Зараз близько 50 маленьких часточок  мінометного снаряду залишаються у її печінці, нирках та інших органах, оскільки їх неможливо було вилучити. ЇЇ друг Денис теж отримав жахливі травми і втратив пальці.

Протягом цього складного часу, Оленку дуже підримувала її родина. Вона наймолодша із п‘яти дітей. Родина живе у селі, що на лінії розмежування на сході України, де триває збройний конфлікт.

«Через тривалі бої багато будинків у селі були пошкоджені», – згадує мама Оленки. «Ми чуємо звуки обстрілів майже кожного дня. Наш будинок теж був пошкоджений через вибух міни у дворі. Завдяки допомозі від УВКБ ООН та НРБ, ми замінили вікна й утеплили стіни, тож тепер усі мої діти живуть у безпечному і теплому домі».

Інтенсивні збройні сутички мали місце щоденно у Красногорівці й Мар‘їнці. «Біло-червоні» таблички про навність мін встановлені вздовж дороги від Мір‘їнки до Красногорівки. Згідно останніх даних, ці райони самі засмічені нерозірваними боєприпасами (UXO) на підконтрольних уряду територіях, а також у Березовому. Як діти, так і дорослі продовжують знаходити вибухонебезпечні залишки війни (ВЗВ) всюди у містечку, його околицях і у своїх подвір‘ях. Дехто легковажно забирає ВЗВ до себе додому як воєнні трофеї.

У 2019 році УВКБ ООН, Агентство ООН у справах біженців, та Норвезька Рада у справах біженців (НРБ) допомогли родині з ремонтом будинка завдяки фінансуванню, наданому в рамках Гуманітарної допомоги Європейського Союзу (ЕСНО).

У 2020 році УВКБ ООН та його партнерська ГО «Право на захист» працюють з Оленкою, щоб допомогти їй отримати державну довідку, яка засвідчує інвалідність, отриману внаслідок нещастя. Залишки снаряду в тілі дівчинки продовжують спричиняти біль і деформувати її тіло. Довідка допомогла б їй отримувати фінансову підтримку від держави, хоч би для придбання ліків, що було би неабияким полегшенням для дуже обмеженого сімейного бюджету (що складає близько 180 доларів на місяць).

Нині понад півмільйона людей проживає на території, де безпосередньо продовжується збройний конфлікт на сході України, і відбуваються регулярні перестрілки через лінію розмежування. У той же час, понад два мільйони людей піддаються ризику від забруднення мінами й вибухонебезпечними залишками війни.

Нині понад півмільйона людей проживає на території, де безпосередньо продовжується збройний конфлікт на сході України

Лише у 2019 році УВКПЛ зафіксували 59 постраждалих серед цивільного населення (17 вбитих і 42 поранених) в Україні від нещасних випадків від мін та необережного поводження з вибухонебезпечними залишками війни (ВЗВ). Ця цифра складає близько 35% від загальної кількості жертв серед цивільного населення.

«Ці дані свідчать, що кількість інцидентів в Україні зменшується», – пояснює Мартін Убрехт, Координатор Сабкластера з питань протимінної діяльності. «Проте» – він  продовжує – «не дивлячись на цю тенденцію, Україна вже четвертий рік поспіль знаходиться серед трьох країн, де найбільше використовуються протитанкові міни. Країна також входить до п‘ятірки держав із найбільшою кількістю жертв серед цивільного населення, уражених мінами та нерозірваними боєприпасами».

Як зазначається в останній Довідці Сабкластера з питань протимінної діяльності, «Незважаючи на те, що рівень забруднення мінами й нерозірваними боєприпасами в Україні величезний, вона посідає лише 12-те місце у фінансуванні програм підтримки донорами, згідно даних Монітору мін 2019 (11.9 млн доларів США). Різні складнощі, такі як брак фінансування, людської та технічної спроможності обмежують протимінну відповідь в Україні. Поза тим, за підтримки міжнародних партнерів, команди із перевірки якості Міністерства Оборони України пройшли тренування і, у 2019 році, перевірили 250,7 гектарів очищеної від мін землі. 169 гектарів очищеної землі були успішно передані місцевій владі у Донецькій та Луганській областях у 2019 році».

«Коли я виросту, я хочу бути гімнасткою», – заявляє Оленка, показуючи непрості гімнастичні елементи. Ми посміхаємось їй і сподіваємось, що здійсненню мрій дітей і дорослих на сході України не завадить конфлікт.

 

Імена були змінені з метою конфіденційності.