Poziv europskim državama da učine više kako bi zaštitile i pomogle djeci izbjeglicama i migrantima

Samo ove godine 1041 osoba izgubila je život ili nestala prelazeći Sredozemlje na putu prema Europi.

Europske države moraju uložiti više napora u zaštitu djece izbjeglica i migranata koja su, uz to što su pretrpjela teška i opasna putovanja, jednom kada stignu u Europu, i dalje suočena s raznim opasnostima i preprekama, poput nesigurna smještaja, činjenice da ih se pogrešno registrira kao odrasle osobe i nedostatka odgovarajuće skrbi, poziva UNHCR, Agencija UN-a za izbjeglice.

U posljednjemu izvješću UNHCR-a „Putovanja očajnika“, koje je objavljeno danas, navodi se kako je od siječnja do rujna 2019. godine u Europu mediteranskim rutama stiglo otprilike 80.800 ljudi, što predstavlja pad u odnosu na 102.700 ljudi u istome razdoblju 2018. godine. Više od četvrtine novih dolazaka čine djeca, a mnoga su od njih putovala bez roditelja.

„Ta su djeca možda pobjegla od sukoba, izgubila članove obitelji, daleko su od doma mjesecima, čak i godinama, a neka su od njih tijekom putovanja usto pretrpjela strašno zlostavljanje, no njihova patnja ne prestaje na granici“, rekla je Pascale Moreau, ravnateljica UNHCR-ova ureda za Europu. „Diljem Europe djeca bez pratnje posebno se često smještaju u velike centre bez odgovarajućeg nadzora, čime se izlažu daljnjemu zlostavljanju, nasilju i psihološkoj uznemirenosti te većemu riziku da će nastaviti s putovanjem ili nestati.“

U Grčku je ove godine došao najveći broj novih dolazaka u mediteranskoj regiji: više nego u Španjolsku, Italiju, Maltu i Cipar zajedno. Dosad je u Grčku morskim putem stiglo više od 12.900 djece, uključujući gotovo 2.100 djece bez pratnje, a velik je dio njih stigao iz Afganistana, Sirije i drugih država obilježenih sukobima i nasiljem. Uvjeti u prenapučenim i nehigijenskim prihvatnim centrima na grčkim otocima u Egejskome moru vrlo su zabrinjavajući.

Grčke su vlasti najavile mjere kojima bi se trebala ublažiti prenapučenost, a postoje i pozitivni primjeri modela dobrih praksi koji se trenutačno provode, uključujući udomiteljsku skrb u zajednici. Međutim krajem rujna u Grčkoj se većina djece bez pratnje još uvijek nalazila u neprikladnom smještaju. Imajući u vidu iznimno rizične uvjete s kojima su suočena, UNHCR poziva europske države da u znak solidarnosti oslobode mjesta za preseljenje te djece te da ubrzaju postupke premještaja za djecu koja ispunjavaju uvjete za spajanje s članovima obitelji.

Iako je diljem Europe učinjeno mnogo pozitivnih koraka kako bi se unaprijedila zaštita, u izvješću se ističe kako se treba učiniti još više kako bi se riješili neki od izazova s kojima su djeca i dalje suočena. U izvješću se, uz ostale preporuke, iznosi poziv europskim državama da hitno obustave primjenu mjera detencije imigranata na djecu, imenuju kvalificirane skrbnike ili socijalne radnike i pobrinu se da se djeci izbjeglicama i migrantima osigura pristup obrazovanju. Diljem Europe djeca također mogu imati poteškoća s time da budu prepoznata kao djeca pa se ovim izvješćem poziva na upotrebu holističkih i multidisciplinarnih metoda u procjeni dobi djeteta.

Prateći korake koji su izloženi u ovome izvješću, države će djeci moći pružiti bolju zaštitu i bit će bolje opremljene za utvrđivanje načina na koje mogu postupiti u najboljemu interesu te djece, što može uključivati rješenja izvan Europe.

Poveznica na izvješće: https://data2.unhcr.org/en/documents/details/71703

Molimo vas da se za više informacija obratite: