Tinalbarka chce zostać prawniczką.
Wraz z rodziną uciekła przed wojną w Mali.
Tinalbarka, 16 lat: “Pochodzę z Mali. Razem z rodziną uciekłam z Bamako z powodu wojny. Przyjechałam z rodzicami do obozu uchodźców Mbera w Mauretanii i tu teraz mieszkamy. Na szczęście mogę się tu uczyć, ponieważ w obozie działają szkoły. Chodzę do dziewiątej klasy. W przyszłości chciałabym ukończyć studia, żeby zdobyć dyplom i mieć szansę na znalezienie pracy.”
“Marzę, by zostać prawniczką, ponieważ chcę pomagać niewinnym ludziom prześladowanym za zbrodnie, których nie popełnili.”
Szesnastoletnia Tinalbarka jest najlepszą uczennicą i wzorem do naśladowania dla równieśników z obozu uchodźców Mbera w Mauretanii. Tinalbarka należy do wędrownego plemienia Tuaregów z północnego Mali. Pomimo podpisanego w 2015 roku porozumienia pokojowego sytuacja w północnej części Mali wciąż jest niestabilna. Po wybuchu zamieszek na tle etnicznym jej rodzina znowu musiała opuścić swoją ojczyznę.
Analfabetyzm nadal jest powszechny wśród nomadów zamieszkałych w obozie, zwłaszcza dziewcząt. UNHCR pracuje nad uświadamianiem rodzinom, jak ważne jest, by posyłały dzieci do szkoły, a także organizuje kursy czytania i liczenia dla dorosłych. Dzięki niedawno przeprowadzonym kampaniom „Edukacja dla wszystkich” i „Edukacja dla dziewcząt” dziewcząt uczęszczających do szkół podstawowych w obozie jest niemal tyle samo, co chłopców.
W ramach kampanii edukacyjnych prowadzonych w obozie Tinalbarka odgrywała scenkę o dziewczynce, która wbrew woli rodziców jest zdeterminowana, by chodzić do szkoły. W rzeczywistości jednak ojciec Tinalbarki, znany muzyk Amano Ag Issa, wspiera córkę w jej marzeniach o prawniczej przyszłości. Aby okazać wsparcie dla Tinalbarki i edukacji kobiet, Amano i jego zespół Tadiatz, wykonujący tradycyjną muzykę tuareską, dadzą w Światowy Dzień Uchodźców 2016 w Nawakszucie koncert promujący ideę szkolnictwa dla dziewcząt.
Kampania #WithRefugees na Światowy Dzień Uchodźcy 2016 to apel o pokazanie solidarności z uchodźcami przez popisanie petycji #WithRefugees. Pokaż, że jesteś z Tinalbarką .
Spodobała Ci się historia Tinalbarki? Prześlij ją znajomym!
Szkolnictwo podstawowe odgrywa kluczową role w stosowanej przez UNHCR strategii budowania samowystarczalności uchodźców z obozu Mbera. Od początku kryzysu uchodźczego priorytetem jest wspieranie dostępu dzieci to edukacji, dzięki której można będzie uniknąć zjawiska „straconego pokolenia”. Dzięki temu programowi wiele rodzin, które w swoim kraju pochodzenia nie miały dostępu do edukacji może teraz posyłać dzieci do szkoły i korzystać z kursów dla dorosłych.
Od 2014 roku UNHCR wraz z partnerami otworzyło stołówki w każdej ze szkół podstawowych. Dzięki zatrudnieniu na drodze konkursu 112 nauczycieli, zwiększeniu ich wynagrodzeń i przeprowadzeniu kampanii uświadamiających wśród rodziców i dzieci liczba dzieci zapisanych do sześciu szkół podstawowych w obozie wzrosła z 3716 w połowie 2015 r. do 4696 na koniec marca 2016 r.
More stories
Carmen uciekła przed przemocą w Kolumbii.
Chce, by jej działalność stała się inspiracją dla innych kobiet.
Modżtaba uciekł przed talibami
Modżtaba chce się poświęcić walce z rakiem.
Solaf przeżyła wojnę w Syrii.
Uwielbia sport i marzy, by zamieszkać w Ameryce.