Carmen se nada da će svojim radom nadahnuti druge žene.

Ona je s kćeri pobjegla od nasilja u Kolumbiji.

Carmen Perea, 41 godina: „Zovem se Carmen Perea. Rođena sam u Buenaventuri, u Kolumbiji. Trenutno živim u Ekvadoru. Izrađujem obuću za žene. NapustiIa sam svoju zemlju zbog nasilja koje se tamo događalo. Morala sam pobjeći nakon što su ubili mojeg brata. Bilo je preopasno. Nisam mogla odgajati kćeri u tako nasilnom mjestu.

Došla sam u Ekvador prije 10 godina. Ovdje sam se uključila u kampanju integracije izbjeglica, te sam postala glasnogovornica njihove kampanje #SmileWeAreIntegrating (Nasmiješite se mi se integriramo). Zahvaljujući suradnji s njima, upoznala sam Ilu Mirandu, poznatu ekvadorsku dizajnericu obuće. Zajedno s njom, stvorili smo sandale „gladijatorice“ nazvane „She loved me” by Ile.
Naziv predstavlja borbu obične žene koja želi poboljšati svoj život. Vjerujemo da, ako volimo sebe i vjerujemo u sebe, možemo poboljšati ne samo naše živote, već i živote naše djece.”

“Ljudi u Ekvadoru pružili su mi toplu dobrodošlicu, a to je učinila i Vlada. U smislu razvoja i pruženih prilika, bilo je to dobro iskustvo za moju malu obitelj.”

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (1)

Kolumbijska izbjeglica Carmen ručno izrađuje svaki par sandala „gladijatorica“ u svojoj radionici obuće, dok njezina najmlađa kćer promatra. ©UNHCR / S. ARCOS

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (5)

Kolumbijska izbjeglica Carmen provodi vrijeme sa svojim kćerima kada nije u svojoj radionici gdje izrađuje sandale. ©UNHCR / S. ARCOS

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (7)

Najmlađa kćer kolumbijske izbjeglice Carmen igra se među remenjem za sandale u radionici svoje majke. ©UNHCR / S. ARCOS

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (3)

Carmen, kolumbijska izbjeglica, vjeruje da će njezin rad potaknuti ostale žene izbjeglice da budu ustrajne. Carmen je pobjegla iz Buenaventure u Kolumbiji nakon što je ubijen njezin brat. Željela je odgojiti svoje kćeri na sigurnom mjestu. ©UNHCR / S. ARCOS

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (4)

Kolumbijska izbjeglica Carmen ručno izrađuje svaki par sandala „gladijatorica“ u svojoj radionici, često radeći do kasno u noć. Nada se da će inspirirati druge žene kroz svoj rad. ©UNHCR / S. ARCOS

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (6)

Kolumbijska izbjeglica Carmen ručno izrađuje svaki par sandala „gladijatorica“ u svojoj radionici. Njezina najmlađa kćer pravi joj društvo. ©UNHCR / S. ARCOS

2016WRD_Carmen_Ecuador_ Gallery (2)

Oznaka kolumbijske izbjeglice Carmen na sandalama „gladijatoricama“ njezine vlastite proizvodnje. ©UNHCR / S. ARCOS

Carmen Perea pobjegla je u Ekvador 2006. godine nakon što je ubijen njezin brat. Taj tragični događaj potaknuo ju je na bijeg iz svoga rodnog grada Buenaventure usred oružanog sukoba. Kolumbija ima drugi najveći broj unutarnje raseljenih osoba u svijetu – otprilike 6,5 milijuna osoba – nakon Sirije.

Buenaventura trpi nasilje i sukobe više od pet desetljeća. Taj industrijski lučki grad ima jednu od najviših stopa nasilja i raseljavanja zbog borbi između ilegalnih naoružanih skupina. Žene su česta meta tih skupina koje učestalo pribjegavaju mučenju, silovanju i ubojstvima iz osvete kako bi zadržale kontrolu. Otprilike 200.000 izbjeglica iz Kolumbije stiglo je u Ekvador od 2000. godine.

Neumornim radom na integraciji u ekvadorsko društvo, Carmen je uspjela pokrenuti mali obrt koji se bavi izradom obuće za žene.

Pokažite solidarnost s izbjeglicma poput Carmen i danas potpišite peticiju #UzIzbjeglice (#WithRefugees) .


Sviđa li vam se Carmenina priča? Podijelite je s prijateljima!

Right Petition Text – HR

Pokaži solidarnost #UzIzbjeglice

Potpiši peticiju

Potpiši danas

Oružani sukob u Kolumbiji koji traje više od pedeset godina uzrokovao je nastanka druge najveće skupine interno raseljenih osoba na svijetu, odmah poslije Sirije. Otprilike 6,7 milijuna osoba je interno raseljeno što je oko 13 posto cjelokupnog stanovništva. 360 000 izbjeglica pobjeglo je iz zemlje, najvećim djelom u Ekvador koji pruža utočište najvećem broju izbjeglica u Latinskoj Americi.

U Ekvadoru, UNHCR sudjeluje u Inicijativi za sveobuhvatna rješenja koja je pomogla kambođanskim izbjeglicama i tražiteljima azila da ostvare svoja prava na zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, rad i stambeno zbrinjavanje i pružila im pravnu podršku i savjete.

Pin It on Pinterest

X