Solaf voli sport i sanja o životu u Americi.
Ona i njezina obitelj pobjegli su od rata u Siriji.
Solaf, 9 godina: „Zovem se Solaf i dolazim iz Bosre u Siriji. Sjećam se tamo svoje kuće. Bila je velika i imala je smeđa vrata. Uz nju se nalazio vrt sa stablima masline, limuna, naranči i jabuka. Posadili smo bosiljak, majčinu dušicu, kamilicu, peršin, patlidžane i krumpire. Projektil je pogodio naš krov, pa smo morali ići spavati u džamiju, a onda su bombardirali džamiju, pa smo nakon toga došli u Jordan.“
„Baš mi se i ne sviđa ovdje u kampu. Nema struje. Noću koristimo solarne svjetiljke, ali one traju samo 30 minuta. Kada bi imali struju, voljela bih gledati televiziju… ne, laptop! Želim gledati televiziju na laptopu. Kada nisam u školi, igram se s prijateljima i bavim se sportom. Učim taekwondo kako bih se mogla obraniti kada moj brat nije u blizini. Mogu skoro napraviti špagu, još mi samo malo treba.“
„Želim ići u Ameriku. Jedan od mojih rođaka bio je jednom tamo i rekao mi da je ondje život normalan – velike samoposluge i dobre škole. Tamo bih polagala ispite i imala bih dobre ocjene. Želim postati liječnica i liječiti dijabetes. Zašto? Zato jer moja majka ima dijabetes. Želim pomoći svojoj obitelji jer oni su sve što imam.”
Devetogodišnja Solaf sirijska je izbjeglica koja živi sa svojim roditeljima i starijim bratom u izbjegličkom kampu pored Azraqa u Jordanu. Podrijetlom je iz grada Bosre na jugu Sirije. Ona i njezina obitelj pobjegli su u Jordan 2013. godine nakon što je njihov dom djelomično uništio projektil.
Solaf ima živa sjećanja na sukob u Siriji. „Sjećam se kada je projektil pogodio groblje u našem gradu i kako je tijelo nekog čovjeka koji se zvao Mousa izašlo iz zemlje.” Unatoč svemu što je doživjela, Solaf je veselo i živahno dijete koje se voli baviti sportom s prijateljima u kampu te slagati slagalice u skloništu svoje obitelji. Voli pomagati majci dok kuha i brzo recitira recept svog omiljenog jela – shish barak – okruglice s janjetinom u umaku od jogurta.
Sukob u Siriji traje više od pet godina i uzrok je najveće svjetske izbjegličke krize, s više od 4,8 milijuna Sirijaca koji su pobjegli u Jordan i susjedne zemlje u regiji.
Pokažite solidarnost s izbjeglicma poput Solaf i danas potpišite peticiju #UzIzbjeglice (#WithRefugees).
Da li vam se sviđa Solafina priča? Podijelite s prijateljima!
“Djeca izbjeglice, kao i djeca posvuda, imaju pravo na obrazovanje. Ključno je da djeca koja su raseljena zbog ratova i sukoba ne budu uskraćena za budućnost,” rekao je Filippo Grandi, Visoki povjerenik Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR).
Podaci pokazuju da je samo 53% sirijske djece školske dobi u Jordanu zaista upisano u škole. U kampu Azraq, gdje Solaf sada živi, upisano je 55% djece. Konkretno, to znači da je 3 000 djece upisano u osnovnu i srednju školu.
More stories
BawMeh je pobjegla od nasilja u Mijanmaru.
Sanja o boljoj budućnosti za svoje unuke.
Carmen je pobjegla od nasilja u Kolumbiji.
Nada se da će inspirirati druge žene svojim radom.
Mojtaba je pobjegao od talibana.
Mojtaba sanja o pronalasku lijeka za rak.