Faysina zogdba
Ljubljana, 15.junij (UNHCR) – Velike temne oči in proseč pogled trinajstletnice. »Naj mi kdo pomaga«. Faysa je v Adis Abebi, štiri milijonskem mestu, sama. Za tujo družino pomiva posodo, pere perilo, kuha, prinaša vodo v hišo. Dela kot sužnja.
Faysa je v Etiopijo pribežala iz Somalije, ene najbolj nevarnih držav na svetu, kjer že več kot dve desetletji divja vojna. Na begu iz domovine deklici ubijejo brata. Še prej že očeta. Mama je hudo bolna v psihiatrični bolnišnici. Faysina sestra, njena edina sorodnica, živi v Sloveniji, kamor je, kot begunka prišla pred tremi leti.
» Ko sredi noči zazvoni telefon, pripoveduje Farax, in ko poslušam sestrico, ki joče v slušalko, mi od žalosti poka srce «, pripoveduje. »Vedno, ko govoriva, me vpraša, kdaj bo konec njenih muk, kdaj bo lahko prišla živet k nam. Pa ne vem, kaj naj ji rečem. «
Farax je v Sloveniji prosila za združitev družine, a je Ministrstvo za notranje zadeve njeno prošnjo zavrnilo. Zakon namreč omogoča združitev le najožjim sorodnikom. In sestra to ni.
Če se v zgodbo ne bi vpletli lokalni novinar, fotograf in pravna svetovalka za begunce, bi bil verjetno to konec. Zdaj je usoda mladoletne Fayse v rokah slovenskih ustavnih sodnikov. Presoditi morajo ali so deklici kršene osnovne človekove pravice in ali je zakon, ki ne dovoljuje izjem pri združevanju družin, sploh ustaven.
Fotograf in Faysin stric Faysal sta februarja odpotovala v Etiopijo, da bi deklici uredila vsaj začasne dokumente in jo bolj varno nastanila. » Fajsa nima nič. Če se ji kaj zgodi, nihče sploh ne bo vedel, da je obstajala«, pripoveduje Faysal. »Mladoletnica, za katero nihče ne skrbi, pa je v Adis Abebi, ves čas v nevarnosti. Pred posilstvom, pred tem, da jo kdo za vedno zasužnji… «.
Na svetu je 168 milijonov otrok vpetih v suženjsko delo . Ogromne večine ne bomo nikoli poznali. Fayso poznamo.
Iz Afrike proti Evropi, se kljub negotovi usodi vsako leto poda na 10.000 ljudi. Tihotapci povečujejo nevarnost potovanj. Po zadnji veliki tragediji pri otoku Lampedusa, v kateri je umrlo najmanj 400 beguncev, je Italija okrepila patruljiranje ob svojih obalah in v reševalnih akcijah je sodelovala tudi Slovenija. Slovenski ustavni sodniki pa bi tokrat trinajst letno Fayso lahko rešili, še preden bo ponjo morala kakšna ladja.
Janja Kobal Ocvir – novinarka POP TV
Na tej povezavi najdete več zgodb beguncev v angleškem jeziku
Stran 1 od 2
-
V čem je razlika med beguncem in migrantom?
14 Jan 2020 -
Khaled Hosseini obeležuje milijontega južno-sudanskega begunca v Ugandi
18 Aug 2017Medtem, ko je milijonti južno-sudanski begunec prečkal mejo z Ugando, UNHCR-jev odposlanec dobre volje in avtor romana Tek za zmajem, izraža spoštovanje sočutni begunski politiki države, v kjer se je mudil na obisku.
-
UNHCR poziva k podpori za alternative nevarnim potovanjem beguncev
18 Jul 2017 -
Obeleževanje Svetovnega dne beguncev po celotni Sloveniji
28 Jun 2017 -
Vojna, nasilje in preganjanje povzročajo razseljenost nepredstavljivih razsežnosti
19 Jun 2017 -
Nogometne zvezde pričele kampanjo za pomoč beguncem
16 Jun 2017 -
Azraq, prvo begunsko taborišče, ki ga poganjajo obnovljivi viri energije
18 May 2017 -
Poglabljanje krize v Južnem Sudanu zahteva vse več sredstev za begunce
16 May 2017 -
Sirska plavalka Yusra Mardini je nova UNHCR-jeva ambasadorka dobre volje
28 Apr 2017 -
S stopnjevanjem konflikta v Jemnu se UNHCR pripravlja na nove razselitve
26 Apr 2017