W ciągu sześciu lat Zuhra nauczyła się mówić po polsku tak dobrze, że wzięła udział w miejskim konkursie recytatorskim, na którym zaprezentowała klasyczny polski utwór.
Wiadomości | Rzetelne i zawsze z pierwszej ręki
Pracownicy UNHCR do spraw informacji w Europie Środkowej dostarczają dziennikarzom i mediom najaktualniejszych, dokładnych i wartych opublikowania informacji o pracy agencji – zarówno na poziomie regionalnym, jak i krajowym. Wielu z tych informacji nie można uzyskać nigdzie indziej, co często stawia UNHCR na pozycji jedynego wiarygodnego źródła..
Wiadomości
Ludzie z próżni. Niewidzialni. Obcy
Azim dotarł tu z Mjanmy, z tropików. Jest po studiach, ma całe życie przed sobą. Oleg jest ze Związku Radzieckiego, z mroźnej Syberii. Ma 50 lat i coraz mniej nadziei. Różni ich wszystko, ale dla świata i tak są tacy sami. Jako bezpaństwowcy są znikąd, są niewidzialni, nie istnieją.
Na świecie jest aż 70 milionów osób przesiedlonych. Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców apeluje o większą solidarność
Zainspirowany rekonstrukcją warszawskiej starówki uchodźca z Aleppo chce odbudować swoje miasto
Po II wojnie światowej miejsca takie jak warszawska starówka zostały odtworzone w najdrobniejszym szczególe w oparciu o stare plany i mapy – mówi Al-Hakam Shaar z syryjskiego Aleppo. Korzystając ze swojej wiedzy i zapału, chce w podobny sposób odbudować swoje miasto.
Kraków daje syryjskiej poetce schronienie i możliwość tworzenia
Syryjska poetka Kholoud Charaf zamierza wykorzystać swój pobyt w Krakowie, by głośno mówić o cierpieniach swoich rodaków w kraju i na wygnaniu.
Polskie i czeczeńskie dzieci razem w małej wiejskiej szkole
Niewielka szkoła w Berezówce na wschodzie Polski to placówka jedyna w swoim rodzaju. Tam zawsze ponad połowę uczniów stanowią dzieci cudzoziemskie. Między nimi, a ich polskimi rówieśnikami nawiązują się prawdziwe przyjaźnie. Warto o tym przypomnieć z okazji Dnia Nauczyciela, a także dlatego, że zysk ze sprzedaży książki Khaleda Hosseiniego “Modlitwa do morza” wydanej w Polsce przez wydawnictwo Albatros trafi właśnie do tej szkoły.
IOM i UNHCR apelują do UE o działania w związku z sytuacją na Morzu Śródziemnym
Apel do Państw UE o wypracowanie skutecznego planu, który doprowadzi do zażegnania tragicznej sytuacji na Morzu Śródziemnym. Potrzebne są wspólne działania. Inaczej nadal będą ginąć ludzie.
Na świecie jest 68,5 miliona osób, które musiały uciekać w obawie przed wojną i prześladowaniami
Na koniec 2017 roku na całym świecie było 68,5 miliona osób przymusowo przesiedlonych. To o prawie 3 miliony więcej, niz rok wcześniej.
Ucieczka rowerem z wojennej zawieruchy
Do ich miasteczka na wschodzie Ukrainy wojna wkraczała powoli. Do samego końca rodzina Zubków miała nadzieję, że wszystko się ułoży i znów będzie tak jak kiedyś. Nie ułożyło się. Trzeba było uciekać. Najpierw do Kijowa, a potem do Gdańska.
Polskie miasto przykładem solidarności z uchodźcami
To portowe miasto kiedyś stanęło na czele walki o wyrwanie Polski z objęć komunizmu. Dziś Gdańsk pokazuje inne oblicze solidarności – z migrantami i uchodźcami.
Wojny, przemoc i prześladowania przyczyną rekordowej liczby przymusowych przesiedleń
Wojny, przemoc i prześladowania przyczyniają się w stopniu większym niż kiedykolwiek wcześniej do wzrostu liczby osób przymusowo przesiedlonych – wynika z raportu opublikowanego dziś przez UNHCR, Agencję ONZ ds. Uchodźców.
Pomagałem polskim uchodźcom
Pamiętam Polkę, która uchodźczynią była aż trzykrotnie – mówi Eduardo Yrezabal de la Torre, szef UNHCR w Rumunii. W latach 80. w Hiszpanii zajmował się uchodźcami z Europy Środkowej.
Wrzuć na Facebook Wrzuć na Twitter