Bývalí Vysokí komisári | Od van Heuvena Goedharta po Guterresa

Od svojho založenia v roku 1950 mal UNHCR už desať Vysokých komisárov.

Prvým bol Gerrit Jan van Heuven Goedhart, holandský novinár a právnik, ktorého úspešná práca v prospech utečencov bola ocenená v roku 1954, kedy UNHCR dostal prvú Nobelovu cenu. Goedhart zomrel náhle v roku 1956.

Goedharta nasledoval ďalší bývalý novinár, Švajčiar Auguste Lindt, ktorý krátko po nástupe čelil obrovskej výzve – zabezpečiť pomoc pre asi 200 000 maďarských utečencov, ktorí opustili svoj domov po potlačení Maďarského povstania v roku 1956 Sovietskymi ozbrojenými silami. Po Lindtovi nastúpil ďalší Švajčiar, Félix Schnyder,  ktorý post v roku 1965 odovzdal Sadrddinovi Aga Khanovi z Iránu. Aga Khan strávil v úrade UNHCR 12 rokov, teda dlhšie obdobie ako ostatní Vysokí komisári. Pre organizáciu pracoval ešte predtým ako sa ujal najvyššej funkcie.

Ďalší Vysoký komisár, Paul Hartling, bol prvým z troch predsedov vlád, ktorý viedol organizáciu – Rudd Lubbers a súčasný Vysoký komisár Antonio Guterres, boli tiež predsedami vlád svojich krajín, Holandska a Portugalska. Počas Hartlingovho osemročného pôsobenia sa začal obrovské vysídľovanie v Indočíne, prebehli veľké operácie v oblasti tzv. Afrického rohu a v Strednej Amerike, a aj vysídľovanie afganského obyvateľstva v Ázii. Pod Hartlingovým vedením UNHCR dostal v roku 1981 druhú Nobelovu cenu.

Jean-Pierre Hocké, ďalší švajčiarsky občan, bol Vysokým komisárom v rokoch 1986 – 89. Na krátke obdobie ho vystriedal nórsky politik Thorvald Stoltenberg. V roku 1990, sa Sadako Ogata stala prvou Vysokou komisárkou pre utečencov a organizáciu viedla desať rokov. Počas jej funkčného obdobia, sa organizácia zaoberala krízou na Balkáne a v oblasti Veľkých jazier , ale aj návratom 360 000 utečencov do Kambodže.

V roku 2001 ju v úrade nahradil Ruud Lubbers, bývalý holandský predseda vlády. V čase jeho pôsobenia v úrade, organizácia pomáhala pri najrozsiahlejších repatriačných programoch, vrátane operácie v Afganistane. Od roku 2015, je na čele úradu, súčasný Vysoký komisár, Filippo Grandi.