Медийна кампания призовава българите да „погледнат бежанците с други очи“
София, България (ВКБООН) – Кампания, с което почти всеки българин може да се идентифицира: самотен млад мъж, далеч от дома, пише писмо до своята майка. „Иска ми се тази пустота да изчезне, не всеки ме приема“, споделя мъжът, който явно е един от двата милиона българи, напуснали страната през последните тридесет години, оставяйки около седем милиона сънародници, много от тях борещи се за финансово оцеляване.
Докато на екрана се редуват сцени от типичен български дом и такива, показващи безразличен бюрократ, който високомерно оставя документи настрана, въздействащият телевизионен клип продължава с писмото на емигранта – „Иска ми се отново да сме заедно…“ – до изненадващия финал. Оказва се, че писмото е написано от „Рами“ – бежанец, живеещ в България.
30-секундният клип, който се очаква да бъде видян от милиони българи следващия месец, е част от новаторска кампания срещу ксенофобията. Кампанията насърчава българите да „погледнат бежанците с други очи“.
„Идеята за тази кампания – най-амбициозната, която някога сме инициирали тук – е да насърчи хората да видят бежанците такива, каквито са – обикновени хора, които са избягали от ужасяващо насилие и преследване“, казва представителят на ВКБООН в България Роланд-Франсоа Вейл.
„Тази кампания има за цел да повлияе на отношението на хората, които заемат умерена позиция“, добавя той. „Ние се опитваме да отклоним дебата от темата за броя на бежанците и предполагаемите заплахи и да позволим на умерените мнения да бъдат чути в обществената дискусия. Тези мнения прекалено често са заглушавани от крайно дясното“.
Миналата година, безпрецедентен брой хора (около 9 000 души) потърсиха закрила в България, повечето бягащи от конфликта в Сирия. Много от тях не бяха посрещнати с необходимото разбиране, някои дори бяха бити и нападани с хладно оръжие. Въпреки апелите на президента и премиера за толерантност, враждебността срещу бежанците отново избухна през април тази година, когато жители на село в централна България изгониха три семейства.
През септември протестиращи родители, учители и представители на местната власт не допуснаха девет деца бежанци, в това число седем първокласници, да започнат училище. Аргументите им бяха, че децата нямало да се впишат и биха забавили учебния процес за българчетата.
„Социално проучване показва, че българите, които са живели в чужбина или имат роднини в друга държава, са по-склонни да проявят съчувствие към бежанците“, каза Иван Хадживеликов от агенция New Moment New Ideas, която стои зад креативната разработка за кампанията. „На това и базирахме нашата кампания „Писма“ – да създадем емоционална връзка със зрителя и да го накараме да погледне на бежанците по различен начин“.
Агенцията дари на ВКБООН своята креативната разработка за кампанията. 30-секундният телевизионен клип ще се излъчи в периода от 24 ноември до 31 декември по двeте частни национални канала бТВ и Нова и обществената телевизия БНТ. За социалните медии е предвиден 60-секунден клип. Музиката за клипа е известна песен от 1916 г., която внушава носталгията, изпитвана от българите мигранти в чужбина.
Телевизионните клипове се допълват от три постера, които могат да бъдат видени на спирките на метрото, на големи билбордове и в различни търговски центрове в страната, както и в 12 списания. Един от вариантите е очите на лицето от портрета да бъдат заменени от огледална повърхност, за да може читателите на списанието буквално да видят бежанците с други очи – своите.
„Надяваме се тази кампания да се превърне в обединяващ център за по-голям брой умерени гласове в България“, каза г-н Вейл. „В крайна сметка, тъкмо толерантните българи ще бъдат тези, които ще могат действително да се противопоставят на ксенофобията в собственото им общество“.
Вижте видеоклипа, предвиден за
социалните мрежи:
-
Образователни материали за учители | Теми с бежанска тематика в класната стая
20 Dec 2016 -
Конвенции за апатридите | Основни документи за закрилата на лицата без гражданство
20 Dec 2016Конвенцията за статута на апатридите от 1954г. признава международния правният статут на “лица без гражданство (апатриди)” и им гарантира упражняване на човешките им права без дискриминация, предоставяйки им достъп до документи за пътуване, документи за самоличност и минимални стандарти на отнасяне.
-
Конвенции | Основни правни документи
20 Dec 2016От създаването си през 1950г. ВКБООН разполага с мандат да ръководи и координира международните действия за закрила на бежанците, а от 1995г. също защитава правата на апатридите и да работи за намаляване на случаите с липса на гражданство.
-
Образование на децата-бежанци | Право и възможност за по-добро бъдеще
20 Dec 2016Всяко дете има право на качествено образование. Стратегията на ВКБООН за образование подчертава важната роля на достъпа на децата-бежанци и търсещи убежище до адекватни образователни възможности.
-
Търсещи убежище | В търсене на международна закрила
20 Dec 2016Терминът “търсещ убежище” често се бърка с термина “бежанец”. Всеки бежанец първоначално е търсещ убежище, но не всеки търсещ убежище в крайна сметка бива признат за бежанец.
-
Вътрешно разселени лица | Търсене на спасение в родината
20 Dec 2016За разлика от бежанците, вътрешно разселените лица (ВРЛ), не са пресекли международна граница, за да потърсят безопасност, а са останали на територията на родината си.
-
Закрила на лицата без гражданство | Изпаднали от системата
7 Dec 2016ВКБООН разполага с мандат да работи с правителствата, за да предотврати възникването на липса на гражданството, да разреши случаите, които съществуват, и да защити правата на лицата без гражданство във всички страни по света.