УВКБ ООН: успіхи в боротьбі з подолання безгромадянства знаходяться під ризиком

Нещодавні успіхи боротьбі з припинення безгромадянства знаходиться під загрозою через зростаючі агресивні форми націоналізму.

Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді застеріг світову спільноту сьогодні, щодо того що нещодавні успіхи  боротьбі з припинення безгромадянства – головної причини порушень прав людини для мільйонів людей у всьому світі – знаходиться під загрозою через зростаючі небезпечні форми націоналізму.

Перед відкриттям щорічного засідання Виконавчого комітету УВКБ ООН в Женеві пан Гранді заявив, що зростання кількості країн, які вживають заходів проти безгромадянства, свідчить про те, що міжнародна спільнота наближається до критичної маси у своїх зусиллях для усунення безгромадянства назавжди.

«Ще п’ять років тому обізнаність громадськості щодо безгромадянства та її наслідки була незначною. Але це змінюється і ніколи ще перспектива подолання безгромадянства повністю не була такою близькою», – сказав Гранді.

“І все ж прогрес не є гарантованим: небезпечні форми націоналізму і маніпулювання настроями проти біженців і мігрантів – це потужні течії які необхідно припинити.

Необхідно терміново приймати рішення для мільйонів людей без громадянства або під загрозою безгромадянства у всьому світі – включаючи етнічну групу Рохінджа у М’янмі та етнічних меншин, які проживають в індійському Ассамі. Без цього ми ризикуємо поглибити відчуження, яке вже впливає на життя мільйонів людей. Подвоєння зусиль є вирішальним. ”

УВКБ ООН, Агентство ООН у справах біженців, у 2014 році розпочало глобальну кампанію #IBelong, спрямовану на припинення безгромадянства до 2024 року. З того часу близько 15 країн приєдналися до двох основних договорів про безгромадянство, Конвенції ООН про статус осіб без громадянства 1954 року Конвенції з подолання безгромадянства 1961 року. Оскільки очікується що нові країни приєднаються до першого з цих договорів, Конвенції 1954 року про статус осіб без громадянства, загальна кількість країн може перевищити 100 країн.

За перші п’ять років Кампанії понад 220 000 осіб без громадянства набули громадянства, в тому числі в результаті узгоджених національних зусиль, які були мотивовані Кампанією, в таких різних місцях, як Киргизстан і Кенія, Таджикистан та Таїланд. У липні цього року Киргизстан став першою в світі країною, яка оголосила про повне вирішення всіх відомих випадків безгромадянства.

Крім того, з моменту початку кампанії дві країни, Мадагаскар та Сьєрра-Леоне, реформували свої закони про громадянство, щоб дозволити матерям надавати громадянство своїм дітям нарівні з батьками. Однак двадцять п’ять країн продовжують ускладнювати або забороняють матеріям надавати громадянство своїм дітям, що є однією з провідних причин безгромадянства в усьому світі. Оскільки не всі закони про національність містять гарантії, які забезпечують, що жодна дитина не народиться без громадянства, ця проблема може переходити із покоління в покоління.

Викорінення всіх форм дискримінації у національних законах допоможе міжнародному співтовариству досягти зобов’язання країн в рамках Програми зі Сталого розвитку та принципа «нікого не залишати позаду».

Сьогодні провідні діячі у ЗМІ, сфері прав людини, біженці та особи без безгромадянства приєднуються до представників країн в Женеві на спеціалізованій сесії Виконавчого комітету щодо подолання безгромадянства до 2024 року.

Серед присутніх – заступник Генерального секретаря ООН Аміна Мохаммед, посол доброї волі УВКБ ООН Кейт Бланшетт, британська тележурналістка та ведуча Аніта Рані, колишня біженка без громадянства та активістка Маха Мамо, Верховний комісар ОБСЄ з питань національних меншин Ламберто Заньє та інші.