Оценка и проучвания | Анализи, върху които се гради работата ни
ВКБООН насърчава проучвания на тематика, свързана с бежанците, миграцията и хуманитарната помощ, както и обмен на идеи, опит и информация между представители на хуманитарната, академична, политическа и медийна сфера.
ВКБООН работи усилено за систематичен анализ и оценка на собствените си проекти, програми, практики и политики. Службата насърчава проучвания на тематика, свързана с бежанците, миграцията и хуманитарната помощ, както и обмен на идеи, опит и информация между представители на хуманитарната, академична, политическа и медийна сфера.
По-долу ще намерите събрани изследвания и доклади, академични и изследователски реферати, статии от вестници и списания, както и материали от проучвания, проведени в различни държави. Наборът от изследователски инструменти е предназначен да помогне на специалистите в работата им. В терминологичния речник са обяснени основните използвани понятия.
Изследвания и доклади:
- “Има ли желание, има и начин: Ангажираност на частния сектор в заетостта на получили международна закрила лица.” Представителството на ВКБООН в България, 26 април 2017г.
- Проучване на нуждите на търсещите и получили международна закрила лица по възраст, пол и принадлежност към социална група за 2016 г. Представителство на ВКБООН в България
- “Здрави и невредими: какво могат да направят държавите, за да гарантират зачитането на най-добрия интерес на непридружените и разделени от семействата си деца в Европа,” ВКБООН/УНИЦЕФ, октомври 2014 г.
- Мониторингов доклад за условията на приемане и социална защита на непридружени малолетни и непълнолетни лица, търсещи или получили международна закрила в Република България, 2014г.
- Мониторингов доклад за сексуално и основано на пола насилие в контекста на международната закрила в Република България, 2014г.
- Проучване на нуждите на търсещите и получили международна закрила лица по възраст, пол и принадлежност към социална група за 2014г. Представителство на ВКБООН в България
- “Къде е домът ми?: Бездомност и настаняване сред търсещите убежище и бежанците в България,” А. Пампоров, З. Ванкова, И. Шишкова, София 2013г.
- Образование на бежанци: Световен обзор. Сара Драйден-Питърсън. ноември 2011г.
- „Без покрив над главата: преглед на прилагането на политиката на ВКБООН за бежанците в градските райони в България”. Лари Ботиник, Арети Сиани, май 2011г.
- „Пари в брой. Бежанците в градските райони, правото на труд и дейностите за застъпничество на ВКБООН”. Елизабет Умлас, май 2011г.
- „Промяна на начина, по който работи ВКБООН? Оценка на стратегията за съобразяване с възраст, пол и принадлежност към социална група, 2004-2009г.” Предварително издание. Вирджиния Томас, Тони Бек. юни 2010г.
- „Влизането забранено! Преглед на отговора на ВКБООН към затварянето на граници в ситуации на масов приток на бежанци”. Кейти Лонг, юни 2010г.
- „Дърветата се клатят само от вятъра: Проучване на непридружените афгански деца в Европа”. Кристин Моон, юни 2010г.
Академични и изследователски реферати:
- „Микрофинансиране и бежанци: поуки от опита на ВКБООН”. Мишел Азорбо
- „Трафик на хора за сексуална експлоатация: закрила на жертвите в международното и вътрешно законодателство.” Тайлър Мари Кристенсен
- „Спасение в технологията: практики за комуникация в бежанските лагери и местата за принудително настаняване на имигранти”. Линда Лунг
- „Уязвими и невидими? Търсещи убежище с увреждания в Европа.” Клара Страймер
- „ВКБООН и развитието на общността: слабо звено във веригата на бежанската закрила?” Ноел Калхун
Вижте повече на глобалния уебсайт.
Сподели във Файсбук Сподели в Туитър