Інтеграція внутрішньо переміщених осіб – це надзвичайно важливе питання для Маріуполя, адже у цьому місті оселилося понад 100 000 внутрішньо переміщених осіб, що становить чверть від населення Маріуполя до початку конфлікту. Місто сприйняло таку радикальну зміну як можливість. Місцева влада та жителі Маріуполя активно відреагували на ситуацію. Місцеві громадяни мобілізувалися, щоб надати невідкладну базову допомогу, а місцева влада створила сприятливе середовище для новоприбулих переміщених осіб. Представники бізнесу долучилися, щоб надати гуманітарну допомогу та робочі місця. Релігійні спільноти та меншини надали предмети першої необхідності та екстрену допомогу ВПО та жителям небезпечних зон поблизу лінії розмежування.
Рік потому Маріуполь примножив свій досвід: ефективні методи, завдяки яким ВПО відшукали собі нові оселі у Маріуполі, та проблеми впродовж усього часу. Настав час поділитися цим досвідом з іншими містами України, жителі та влада яких також проявили щедрість та креативність, допомагаючи ВПО знайти собі нові оселі.
Міста відіграють вкрай важливу роль в інтеграції ВПО. Тепер більша увага зосереджена на діяльності центральної влади, яка відповідає за прийняття загальної правової бази та виділення необхідних коштів. Однак, нерідко саме місцева влада – як на районному, так і на міському рівні – повинна запроваджувати новоприйняту політику. Окрім того, ВПО більше взаємодіють не з центральною, а саме з місцевою владою, оскільки остання відповідає за переважну більшість питань, які прямо впливають на життя громадян: такі як освіта, охорона здоров’я та соціальний захист. Політика децентралізації, запроваджена в Україні, передає більше повноважень та ресурсів місцевій владі. Таким чином, саме остання відіграє важливу роль у наданні сприятливих умов для інтеграції ВПО.