Всесвітній день біженців 2019

Тисячі людей по всій Україні проявили солідарність із біженцями та внутрішньо переміщеними особами.

20 червня по всьому світу відзначали Всесвітній день біженців із провідною темою #StepWithRefugees  (пер. – «Крокуй разом із біженцями»). Агентство ООН у справах біженців закликало громади, школи, підприємства, релігійні групи та усіх небайдужих робити маленькі або великі дії, як прояв солідарності із біженцями у час коли число тих, хто тікає від війни, переслідувань і конфліктів перевищило 70 мільйонів осіб у 2018 році. Це найбільший показник, який зафіксувало УВКБ ООН, Агентство ООН у справах біженців, за усі свої 70 років.

УВКБ ООН в Україні презентувало останній звіт про Глобальні тенденції щодо переміщення у світі на прес-конференції, де були присутні представники УВКБ ООН, державних органів влади та громадські організації, які працюють із шукачами притулку й біженцями.

Пабло Матеу, Представник УВКБ ООН в Україні, поінформував журналістів, що станом на кінець 2018 року, 70,8 мільйонів людей стали вимушеними переселенцями: кожен – із власною історією, яку можна розповісти; кожен – із власним зламаним і загубленим життям, родиною, яку вирвали зі звичного життя або втратили.

Більше половини з них (понад 41 мільйон) – внутрішньо переміщені особи (ВПО). На жаль, Україна, зробила свій внесок у цю цифру, у зв‘язку з найбільшою, у своїй історії, кризою внутрішнього переміщення. Нині Міністерство соціальної політики України зареєструвало більше ніж 1,3 мільйони (1 383 700) ВПО.

У 2018 році, у світі було близько 26 мільйонів біженців, більшість з яких тікали до сусідніх країн. Більше 2/3 біженців у світі походили лише з п’яти країн: Сирії, Афганістану, Південного Судану, М’янми та Сомалі. Люди часто їх плутають із мігрантами, але різниця в тому, що біженці не можуть повернутися в рідну країну, адже це могло б поставити їхнє життя під загрозу.

На сьогоднішній день Україна прийняла 2620 біженців і осіб, яким надано додатковий захист. Також, ще 6500 шукачів притулку чекають результатів розгляду заяви про надання їм притулку міграційною службою або судами.

«В УВКБ ООН ми часто зустрічаємо позитивні історії біженців, які успішно інтегрувалися в Україні. Проте все ще залишається багато проблем, і більшість біженців та шукачів притулку мають невеликі шанси стати економічно незалежними в Україні. Незважаючи на ці виклики, під час проведення Спільної оцінки потреб навесні 2019 року, біженці та шукачі притулку говорили про великий інтерес до вивчення мови та грантів самозабезпечення, що свідчить про те, що багато хто з них бачить в Україні свій дім на довший час», – пояснив Пабло Матеу, Представник УВКБ ООН в Україні, на прес-конференції, присвяченій Всесвітньому дню біженців.

УВКБ ООН тісно співпрацює з органами державної влади над побудовою системи надання притулку, яка розширить надання захисту та сприятиме довготривалим рішенням. На основі аналітичної оцінки системи притулку в Україні, розробленої спільно з Державною міграційною службою у 2018 році, а також оцінкою потреб біженців та шукачів притулку у 2019, УВКБ ООН виступає за внесення цілого ряду удосконалень в систему надання притулку вже у 2019-2020 роках.

Зокрема, УВКБ ООН закликає український уряд прийняти процедуру розгляду заяв про надання притулку в міжнародних аеропортах, забезпечити належне фінансування та процедури залучення перекладачів, а також уникати практики утримання під вартою шукачів притулку. Ми вважаємо, що шукачі притулку повинні мати доступ до безкоштовної ургентної медичної допомоги, а доступ до працевлаштування має бути простим і практичним.

DSC_2033

DSC_2050

DSC_2061

DSC_2085

DSC_2086

DSC_2090

DSC_2107

DSC_2131

DSC_2135

Теле-марафон на онлайн-телеканалі UkrLife  TV 

Біженці та експерти, які з ними працюють, взяли участь в теле-марафоні на UkrLife TV. Ви можете ознайомитися з інтерв’ю українською, англійською та російською мовами: https://www.youtube.com/watch?v=O7rSM0rDsOc&t=1661s

65313826_812896972444550_6268863213597622272_n

64869517_437693550294545_4769034958519926784_n

marath92

marath91

marath9

marath7

marath6

marath5

marath4

marath3

 

Святкування Всесвітнього дня біженців в Україні протягом 17-25 червня.

КИЇВ

20 червня УВКБ ООН, разом із організаціями-партнерами Благодійний Фонд «Рокада» та ГО «Право на захист», організували захід у парку Шевченко. Відвідувачі змогли взяти участь у розмовному клубі з дарі, фарсі, англійської та французької мов, різноманітних майстер-класах, а також насолодитися концертом музичного гурту з Анголи. Близько 500 людей відвідало захід, під час якого УВКБ ООН наголосило на важливості відзначення мужності, стійкості та рішучості тих, хто змушені були залишити свій дім у пошуках безпеки, а також подякувало українцям за теплий прийом біженців у той час, коли інші країни здіймають стіни.

wrd97

wrd96

wrd95

wrd94

wrd93

wrd92

wrd91

wrd9

wrd8

wrd7

wrd5

wrd4

wrd3

wrd2

Окрім цього, 26-го травня 2019 року УВКБ ООН долучилося до щорічної наймасовішої спортивно-благодійної акції в Україні “Пробіг під каштанами”. Цього року організатори Пробігу закликали учасників зробити символічний акт солідарності з біженцями та переселенцями, з метою зібрати 50 тисяч кілометрів в рамках кампанії Агентства ООН у справах біженців «2 мільярди кілометрів до безпеки».

IMG_2876

IMG_2924

IMG_2985

IMG_3028

UNHCR Пробіг під каштанами 2019 06232

Загалом тисячі людей в Україні приєдналися до кампанії УВКБ ООН «2 мільярди кілометрів до безпеки» #StepWithRefugees:

Step3

Step4

Step5

Steps1

Steps2

ХАРКІВ

Польовий офіс УВКБ ООН у Харкові організував забіг на 5 та 10 кілометрів у рамках кампанії #StepWithRefugees, зібравши разом переселенців та місцевих, щоб виявити таким чином свою солідарність, підтримку та співчуття людям, які були змушені покинути свої домівки. Захід був підтриманий місцевою владою й проводився за фінансової підтримки Посольства Канади в Україні та місцевих компаній.

СЛОВ’ЯНСЬК

20 червня у Слов’янську відбулася розширена робоча зустріч групи з питань захисту. Зустріч була присвячена відзначенню Всесвітнього дня біженців та кризі внутрішнього переміщення на сході України. Серед питань, що обговорювалися, була оптимізація співробітництва в рамках програми «Зв’язок між програмами гуманітарного реагування і програмами розвитку» (HDN); виклики, запобігання та реагування на сексуальне та гендерне насильство в регіоні та досягнення партнерів у боротьбі з нею; ситуацію та потреби у вдосконаленні умов на контрольних пунктах в’їзду-виїзду на сході України; ситуації в колективних центрах, що приймають ВПО і багато іншого. Жіночий клуб із м.Святогірська презентував театральний форум, під час якого кожна із учасниць поділилась своїм досвідом п’яти років внутрішнього переміщення. Серед більше ніж 50 учасників були представники державної влади, міжнародних організацій та місцевих громадських організацій.

СВЯТОГІРСЬК

Святогірськ – це маленьке місто на півночі підконтрольної уряду території Донецької області, де проживає 5000 місцевих жителів та 7000 вимушених переселенців. Ініціативна група ВПО, за підтримки БФ «Слов’янське серце», організації-партнера УВКБ ООН, організувала захід у рамках глобальної кампанії «Крокуй разом із біженцями». Близько 400 людей приєдналися до нового виду спорту в Україні «плогінгу», що означає «підбирати сміття під час пробіжки». Захід супроводжувався концертом за участі ВПО та дітей місцевого танцювального гуртка, клубом танцюристів на візках зі Слов‘янська, грецької спільноти міста Чермалик та активних громад із Луганська. Під час заходу БФ «Слов’янське Серце» організував ярмарок виробів ручної роботи, вироблених ВПО та місцевою громадою в рамках проектів з мобілізації громади, що фінансуються УВКБ ООН. Всі кошти, зібрані на ярмарку, підуть на допомогу особам, що постраждали від сексуального та гендерного насильства, яких підтримує БФ «Слов’янське серце».

МАР’ЇНКА

20 червня УВКБ ООН спільно з органами влади Мар’їнського району, місцевої адміністрації та Департаменту соціального захисту Мар’їнського району відзначили Всесвітній день біженців. У заході також взяли участь представники різних комунальних установ, у тому числі керівник Центру для дітей з інвалідністю «Вогник Надії», а також місцеві ЗМІ. З метою посилення солідарності місцевих громад з тими, хто був примусово переміщений, УВКБ ООН спільно з місцевими громадами, які постраждали від конфлікту та ВПО, посадили 20 саджанців вічнозелених туй «Дерев миру і солідарності» на алеї, розташованої біля Центру для дітей з інвалідністю. Також, під час заходу керівник Мар’їнського району підписав заяву «Міста з біженцями», підкреслюючи прагнення місцевих органів влади до створення інклюзивних спільнот та підтримки надії, яка ще ніколи не була такою важливою.

Міста, місцеві органи влади та комунальні підприємства відіграють центральну роль у підтримці й прийомі біженців та ВПО. Вони пропонують безпеку та житло і можуть забезпечити доступ до місцевих послуг, освіти та можливостей для працевлаштування.

ОДЕСА

21 червня у Міському саду в м.Одесі відбувся фестиваль культур «Celebrate diversity» (пер. – «Святкуємо різноманіття»). Організатором події була ГО «Десяте квітня» за підтримки Агентства ООН у справах біженців та представників національних громад міста. Кожен відвідувач міг знайти собі заняття до душі. Хтось знайомився з секретами приготування справжньої марокканської кави, хтось вивчав техніку нанесення традиційних малюнків хною. Також гості мали можливість скуштувати традиційні страви, приготовлені представниками національних громад міста. Діти із задоволенням веселилися в компанії аніматорів.

Центральною подією фестивалю став забіг, приурочений до глобальної кампанії #StepWithRefugees. Учасники забігу пробігли центральними вулицями міста на знак солідарності з біженцями по всьому світу. Після забігу всі бажаючі могли залишити свої побажання біженцям на спеціальному стенді. Побажань було так багато, що до кінця фестивалю на стіні не залишилося вільного місця! Прикрасив вечір концерт музичних і танцювальних колективів.

Odesa

Odesa1

Odesa2

Odesa3

Odesa4

Odesa5

Odesa6

Odesa7

Odesa8

Odesa9

Odesa99

Odesa999

Odesa9999

Презентація фільму «5 історій»

Також, за ініціативи ГО «Десяте квітня» відбулася презентація фільму на базі PMA Odesa Hub. П’ять різних людей з різних куточків Землі. П’ять різних історій.

Їх об’єднує тільки те, що всі вони вимушені були покинути свої домівки, і в пошуках кращої долі опинились в Одесі. Тепер Україна – це їхня друга батьківщина. Хтось із героїв отримав тут освіту, хтось знайшов хорошу роботу, хтось реалізував себе у спорті.

З яких причин люди залишають свої домівки, чому вони переїжджають саме в Україну, як вони інтегруються в наше суспільство – про все це йдеться у фільмі «5 історій».

В рамках кінопоказу також пройшла презентація виставки дитячих малюнків. Усі роботи, представлені на виставці, були виконані дітьми, що проживають в пункті тимчасового розміщення біженців.

62239366_677318076065684_3421081810795233280_o

62256795_677318192732339_7277633551187574784_o

65202276_677319076065584_2446816291273572352_o

65421690_677318432732315_8430321744580968448_o

65607382_677318236065668_2013553377866153984_n

ПОПАСНА

ГО «Проліска» показала місцевим жителям презентацію про біженців, яка супроводжувалася обговореннями, розповідями особистих історій та читанням поезії. Також на заході був майстер-клас із виготовлення ляльки-мотанки.

ВАЛУЙСЬКЕ

Відзначення Всесвітнього дня біженців об’єднав дітей та молодь на тільки з села Валуйське, а також із сусідніх поселень Макарово, Болотенне, Сизе та Ольхове. Організації-партнери УВКБ ООН ГО «Проліска» та ГО «Право на захист» організували майстер-класи для дітлахів із малювання, виготовлення ориґамі, а також аква-грим. Для молоді була організована презентація про біженців, перегляд кінофільму «Ласкаво просимо», режисера Філіпа Ліоре, та обговорення.

 

БОБРОВО

Під час заходу співробітники ГО «Право на захист» провели захід, під час якого презентували інформацію про біженців, а також, спільно з психологом з ГО «Проліска», організували майстер-клас з арт-терапії та психологічної підтримки.

ІВАНО-ФРАНКІВСЬК

Громадські організації ВПО в містах Івано-Франківськ, Полтава і Лубни приєдналися до відзначення Всесвітнього дня біженців. Глобальну кампанію УВКБ ООН «2 мільярди кілометрів до безпеки» підтримали захоплюючим футбольним змаганням для дітей та скандинавською ходою.

Так, громадська організація «Ліга Толерантності» в Івано-Франківську 22 червня організувала футбольний турнір для дітей і молоді ВПО і місцевої громади, де 100 учасників і учасниць змогли продемонструвати свою солідарність із біженцями і внутрішньо переміщеними особами. Молоді футболісти також мали нагоду переглянути фото-виставку від Фонду УЄФА для дітей (UEFA Foundation for Children) з яскравими світлинами соціального футбольного проекту для дітей ВПО в Україні, відомих футболістів-біженців у світі від мережі ФАРЕ (FARE network).

Проект Школа корисного дозвілля “Вулик” з Полтави та ініціативна група «Скандинавська хода +» спільно з Полтавська обласна молодіжна громадська організація «Твій Світ» в Лубнах організували скандинавську ходу, як акцію на підтримку біженців.

Заходи були підтримані Агентством ООН у справах біженців в Україні спільно з партнерською організацією ГО «Крим SOS».

iv2

iv3

iv-frank

ВІДЕО

Маюмі Мураяма, волонтерка Корпусу миру США, зробила відео до Всесвітнього дня біженців: