Щорічний звіт УВКБ ООН про Глобальні тенденції показав найвищий рівень вимушеного переміщення у світі

Кількість людей, змушених тікати від війни, переслідування і конфліктів перевищила 70 мільйонів у 2018 році. Це найбільша цифра, яку УВКБ ООН, Агентство ООН у справах біженців, спостерігав за майже 70-річну історію свого існування.

ЖЕНЕВА/КИЇВ, 20 червня 2019 року, Агентство ООН у справах біженців (UNHCR).

Переміщення у світі сягнуло рекордних 70 мільйонів осіб, наголошує Голова Агентства ООН у справах біженців і закликає до більшої солідарності у відповідь

Колумбія. Венесуельці ризикують життям, шукаючи шляхів дістатись допомоги у сусідній Колумбії. Фото: УВКБ ООН/Вінсент Тремо

Дані зі щорічного звіту УВКБ ООН «Глобальні тенденції», виданого сьогодні, засвідчують, що у світі майже 70,8 мільйонів вимушено переміщених осіб. Якщо подивитись на цифру в історичному контексті, то вона вдвічі більше ніж 20 років тому, на 2,3 мільйони більше ніж торік і майже відповідає кількості населення Таїланду і Туреччини.

Цифра 70,8 мільйонів не повною мірою відображає поточну ситуацію, оскільки криза у Венесуелі лише частково відображена в цьому числі. Загалом, близько 4 мільйонів венесуельців, за даними урядів, що їх приймають, залишили свою країну, і, таким чином, ставши однією з найбільших криз вимушеного переміщення у світі. Хоча більшість біженців потребує міжнародного захисту, на сьогодні, лише близько півмільйона зробили крок формального звернення за притулком.

«Те, що ми бачимо в цих цифрах, є подальшим підтвердженням довгострокової тенденції до зростання кількості людей, які потребують захисту від війни, конфліктів і переслідувань. Хоча мова навколо біженців і мігрантів часто викликає розбіжності, ми також спостерігаємо неймовірні прояви щедрості і солідарності, особливо з боку громад, які самі приймають велику кількість біженців. Ми також спостерігаємо безпрецедентну залученість нових учасників, включаючи агентств з розвитку, приватного бізнесу та приватних осіб, що не тільки відображає, але й втілює дух Глобального договору про біженців», – зазначив Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді. “Ми повинні побудувати на цих позитивних прикладах і подвоїти нашу солідарність з багатьма тисячами невинних людей, які щодня змушені залишати свої домівки“.

Цифра 70,8 мільйонів у звіті про глобальні тенденції включає три основні групи. Перша група – біженці, тобто люди, які змушені покинути свою країну через конфлікт, війну або переслідування. У 2018 році кількість біженців сягла 25,9 мільйонів людей у всьому світі, що на 500 тисяч більше, ніж у 2017 році. До цієї цифри входять 5,5 мільйонів Палестинських біженців, які перебувають під опікою Близькосхідне Агентства ООН з надання допомоги палестинським біженцям та організації робіт (UNRWA).

Другу групу становлять шукачі притулку – люди, які перебувають за межами своєї країни походження та отримують міжнародний захист, але чекають на рішення щодо своєї заяви на отримання статусу біженця. Наприкінці 2018 року в світі налічувалось 3,5 мільйони шукачів притулку.

Третя і найчисельніша група – 41,3 мільйони осіб – це люди, переміщені в інші області в межах своєї країни, категорія, яку зазвичай називають внутрішньо переміщеними особами або ВПО.

Матір п’яти дітей проживає у таборі для біженців у Доміз, що на півночі Іраку. Чоловік молодої жінки помер два роки тому і тепер Ронія сама ростить п’ятьох доньок.Фото: УВКБ ООН/ Ендрю МакКоннелл

Загальне зростання кількості переміщень продовжує перевищувати темпи, за якими знаходяться рішення для переміщених осіб. Найкращим рішенням для біженців є можливість добровільного повернення додому, у безпеці та гідності. Інші рішення включають інтеграцію в приймаючу громаду або переселення в третю країну. Однак у 2018 році було переселено лише 92 400 біженців, що складає менше 7 відсотків тих, хто очікує на переселення. Орієнтовно 593 800 біженців змогли повернутися додому, тоді як 62 600 стали натуралізованими.

«У кожній ситуації з біженцями, де б вона не була, і скільки б не тривала, має бути постійний акцент на необхідності пошуку рішень і усуненні перешкод для того, щоб люди могли повернутися додому», – сказав Гранді. «Це складна робота, якою УВКБ ООН постійно займається, але яка також вимагає, щоб всі країни об’єдналися для спільного блага. Це один із найбільших викликів нашого часу».

****

Звіт про глобальні тенденції-2018 – 8 фактів про біженців, які потрібно знати:

  • ДІТИ: У 2018 році кожен другий біженець був дитиною, багато хто (111 000) один і без родини.
  • МАЛЮКИ: Уганда повідомила про 2 800 дітей-біженців у віці до п’яти років без супроводу або розлучені із сім‘єю.
  • МІСЬКИЙ ФЕНОМЕН: Як біженець, ви, переважно, живете в невеликому містечку або місті (61%), а не у сільській місцевості або таборі для біженців.
  • БАГАТІ Й БІДНІ: Країни з високим рівнем доходу в середньому приймають 2,7 біженців на 1000 населення; країни середнього та низького рівня доходів в середньому приймають 5,8 біженців; найбідніші країни приймають третину всіх біженців у всьому світі.
  • ПРОЖИВАННЯ: Близько 80% біженців проживають у країнах, що межують зі своїми країнами походження.
  • ТРИВАЛІСТЬ: Майже 4 із 5 біженців перебувають у ситуаціях переміщення, які тривають не менше п’яти років. Кожен п’ятий з них перебував у ситуаціях переміщення, які тривали 20 і більше років.
  • НОВІ ШУКАЧІ ПРИТУЛКУ: Найбільша кількість нових заяв про надання притулку у 2018 році була від венесуельців (341 800).
  • ВІРОГІДНІСТЬ: Частка людства, яка є біженцями, шукачами притулку або внутрішньо переміщеними особами, зараз становить 1-зі-108; десять років тому це було 1-зі-160.

Звіт про глобальні тенденції УВКБ ООН та супровідний пакет мультимедійних активів доступні на нашій медіа сторінці: https://media.unhcr.org/Package/2CZ7A2RQ87WO

КІНЕЦЬ

Для отримання додаткової інформації звертайтеся до Вікторії Андрієвської, радниці з питань громадської інформації, UNHCR в Україні: +380 50 413 8404, [email protected]