English Serbian Latin
Naslovna Dokumenti Istraživanja Procena potreba interno raseljenih lica u Srbiji

Procena potreba interno raseljenih lica u Srbiji

Putna isprava-kontrola
Cilj istraživanja:
1. Definisati broj IRL u stanju potrebe
2. Identifikovati posebne potrebe IRL i razmere tih potreba
3. Mapirati lokacije sa visokom koncentracijom IRL
4. Doprineti procesu definisanja strateških rešenja za IRL.

Analiza IRL utvrđuje:
- Glavne socio-demografske karakteristike domaćinstava
- Položaj IRL na tržištu rada
- Finansijsku situaciju
- Životne uslove IRL i stanje njihove imovine na Kosovu
- Socijalnu zaštitu
- Socijalno uključivanje i
- Nameru za povratkom.

Neki od nalaza/zaključaka o IRL u Srbiji:
a) U Srbiji živi oko 22.886 domaćinstava ili  97.286 IRL u stanju potrebe. Većina se naselila u gradskim područjima, u regionu zapadne Srbije i Šumadije; većina posebno ugroženih IRL romske nacionalnosti nalazi se u Vojvodini gde čine gotovo polovinu svih raseljenih. 

b) Najveća koncentracija interno raseljenih domaćinstava u stanju potrebe zabeležena je u Beogradu (21,9%) i Kragujevcu (11,6%). Zatim slede Novi Sad (9%) i Niš (8,2%). Srbi su u većini, Romi na drugom mestu.

c) 74,5% interno raseljenih Roma nalaze se u stanju potrebe u poređenju sa 41,7% interno raseljenih ne-Roma.

d) Nezaposlenost kod interno raseljenih lica u stanju potrebe iznosi 39%; nezaposlenost među stanovništvom uopšte je 19,2%. Većina interno raseljenih domaćinstava u stanju potrebe (74,3%) preživljava od prihoda koji su majnji od RSD 20.000 (oko EUR 200) mesečno. Prosečno interno raseljeno domaćinstvo u stanju potrebe ima 4.42 člana.

e) Stanovanje je glavni problem IRL. 94% svih interno raseljenih lica u stanju potrebe naglasilo je ovaj problem.

f) 49% interno raseljenih lica u stanju potrebe poseduje stan/kuću na Kosovu; većina njihove imovine je uništena ili uzurpirana.

g) 24,1% interno raseljenih lica u stanju potrebe pate od neke hronične bolesti, dok je 8,5% moguće kategorisati kao invalide.

h) 8% interno raseljenih lica ne poseduje jedan od osnovnih ličnih dokumenata (ličnu kartu i krštenicu). Ovaj procenat je znatno viši mešu Romima (17,6) nego među ne-Romima (5,5%).

i) U poređenju sa prethodnim istraživanjem, znatno manji procenat (20%) IRL izrazio je želju da se vrati na Kosovo (prema našim iskustvima, oko 30-40% onih koji su izrazili želju da se vrate zaista je za tu mogućnost i zainteresovano). Tokom prethodnih istraživanja, broj IRL koji su izrazili želju da se vrate na Kosovo bio je veći od 50% of. Veoma mali broj Roma izrazio je interesovanje za povratak na Kosovo (8,8%).

Preuzmite istraživanje