“Фінансова допомога від УВКБ ООН дала мені можливість зібрати онуку до школи”

Починаючи з 2014 року, Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) впроваджує програму надання фінансової допомоги для задоволення нагальних потреб у захисті для внутрішньо переміщених осіб та постраждалого від конфлікту населення в Україні.

Валентина, 68 років, та її онучка, Ангеліна, 9 років, з невеликого містечка східної України, розташованого на лінії розмежування. Родина жила в постійному страху, особливо коли майже щоночі чула звуки вибухів і стрілянини. Як тільки сонце сідало за обрій, вони ховалися у безпечному місці, думаючи, чи їхній будинок не буде наступним, що постраждає від обстрілу.

На жаль, це є доля мешканців багатьох населених пунктів, що знаходяться біля лінії розмежування на сході України, де будинки ні в чому не винних цивільних осіб пошкоджуються чи знищуються щодня під час обстрілу у ході конфлікту. Ось чому Валентина та її онука вирішили покинути своє рідне місто 2015 року, відходячи далі від лінії розмежування, у пошуках безпеки та миру. З того часу, як родина оселилась на новому місці, єдиний заробіток на життя був із продажу вирощеної зелені і овочів. Проте зароблених коштів ледве вистачає вижити і сплатити високу вартість оренди житла, яке, до того ж, знаходиться у дуже поганому стані. Саме тому Валентина була визначена ГО “Проліска”, партнером УВКБ ООН, для отримання індивідуальної допомоги у формі готівки.

У рамках своєї більш широкої програми захисту, УВКБ ООН надає індивідуальну допомогу у захисті через надання допомоги в грошовій формі або у вигляді непродовольчих товарів для найбільш уразливих груп серед переміщених осіб та інших осіб, які постраждали від конфлікту на сході України. Програма “Індивідуальна допомога з захисту” (IPA) надає одноразову грошову або допомогу неппродовольчими товарами особам з особливими потребами захисту, щоб запобігти їхньому подальшому погіршенню ситуації. Потенційні бенефіціари визначаються як УВКБ ООН, так і партнерськими НУО, коли вони відвідують населені пункти вздовж лінії розмежування, під час регулярних моніторингових місій на місцях.

«Я не могла відправити онуку до школи, бо не могла дозволити придбати теплий одяг і шкільне приладдя для неї. Ми ледве можемо дозволити собі базові речі за ті гроші, що маємо, – каже Валентина. – Завдяки грошовій допомозі від УВКБ ООН я змогла придбати теплий одяг і шкільне приладдя для Ангеліни, щоб вона азмогла відвідувати школу і продовжити навчання».

З 2014 року, програма індивідуальної фінансової допомоги УВКБ ООН (ІРА) допомогла понад 4 400 ВПО та особам, котрі постраждали внаслідок конфлікту, таким як Валентина.

Програма індивідуальної фінансової допомоги також підтримує проекти сталих рішень для колись внутрішньо переміщених осіб, які вирішили повернутись додому, наприклад, 55-річній Тетяні, яка у 2015 році змушена була тікати з дому, що знаходиться на лінії розмежування. У 2017 році, розуміючи, що вона більше не оже собі дозволити винаймати житло на новому місці проживання, куди вона втікла від конфлікту, Тетяна вирішила повернутись у рідне село.  Проте, свій будинок Тетяна застала понівиченим і розграбованим. У будинку не залшилось жодної цінної речі. Окрім всього, Тетяна ще й зіткнулась із бюрократичними перешкодами у своєму праві на отримання пенсії. ож не могла отримувати свою пенсію. Завдяки нашому партнеру, ГО «Проліска», Тетяна отримала продуктові набори, а також юридичну допомогу у відновленні виплати пенсії. Зважаючи на відсутність будь-якої можливості зберігати їжу, а також через причину погіршення стану здоров’я, Тетяні була надана грошова допомога. «Завдяки цій фінансовій підтримці я змогла поїхати до найближчоо райцентру і потрапити на прийом до лікаря, а також придбати новий холодильник, де тепер зберігатиму їжу», – каже Тетяна.

Інші форми допомоги, що надаються УВКБ ООН та його партнерами, включають спеціальне обладнання для людей з інвалідністю, подушки для інвалідних візків, обладнання для моніторингу глюкози крові, меблі, теплий одяг, приладдя для школярів, а також обігрівачі. Потрібне визначає отримувач допомоги.

Тільки з січня по жовтень 2018 року близько 2 700 людей отримали підтримку через програму фінансової допомоги Агентства. Більшість із цих людей проживають у межах 20 км від лінії розмежування.

Як пояснює Умар Ях‘яєв, Старший радник з питань захисту УВКБ ООН на сході України, “Конфлікт на сході України змусив мільйони людей втекти зі своїх домівок. Багато хто з цих людей вичерпав свої ресурси і часто змушений робити важкий вибір щодо купівлі продуктів або медикаментів, заплатити за теплий одяг для своїх дітей чи за комунальні послуги. Завдяки індивідуальній грошовій допомозі УВКБ ООН, найбільш уразливі категорії осіб мають можливість знайти швидкі рішення для задоволення найгостріших потреб. Така допомога додає сил їм і допомагає почуватись гідно і самодостатньо».

Щоб подати заявку на отримання індивідуальної фінансової допомоги з питань захисту, будь ласка, телефонуйте за номером гарячої лінії: 0-800-307-711.

Для отримання додаткової інформації щодо програми УВКБ ООН «Індивідуальна допомога з захисту” (IPA), будь ласка, читайте Тематичну довідку