Slovenski projekt skuhal delovna mesta za begunske kuharje

Priprava jedi v vrhunskih mariborskih restavracijah predstavlja nov začetek za begunce iz Sirije.

© UNHCR/Zsolt Balla

V času, ko je bil Sajir Husein zaposlen v svojem domačem kraju Deir ez-Zor v vzhodni Siriji, se mu preživljanje svojih osmih otrok ni zdelo težavno. A vse se je spremenilo, ko je izgubil tako zaposlitev kot tudi dom v vojni. Sedaj, po vseh težavah, ki jih je moral prestati, mu je nova zaposlitev v eni izmed najboljših restavracij na glavnem trgu v Mariboru omogočila, da ponovno vzpostavi normalno življenje za svojo družino.

“Sprva smo imeli nekaj zadržkov, ko smo slišali, da bo z nami delal sirski begunec, sedaj pa smo zelo veseli, da imamo Sajirja v ekipi.”

48-letni Sajir pravi, da ima zelo rad svojo novo službo, kjer ga obravnavajo kot prijatelja. Zaposlitev mu pomeni ogromno, saj se po njegovem mnenju človek brez dela počuti prazen in brez vizije. „Delam zavoljo svojih otrok in nimam finančnih težav, “ še pristavi.

Sajir dela v šesturnih večernih izmenah, ko je priljubljena restavracija še posebej zasedena. Njegovo delo je zahtevno, vendar ga podpirajo in mu pomagajo nadrejeni ter sodelavci.

„Sprva smo imeli nekaj zadržkov, ko smo slišali, da bo z nami delal sirski begunec, sedaj pa smo zelo veseli, da imamo Sajirja v ekipi, “prizna natakar, preden odhiti servirati sveže pripravljeno jed.

„Sajir je vedno imel velik potencial. Njegova samozavest je bila že na prvi pogled očitna,” nam zaupa Dominik Raduha, strokovni sodelavec pri projektu ESIRAS, ki ga vodi Rdeči križ Slovenije.

Dominik nam pojasni, da se ljudje nanje obrnejo, ker se želijo vključiti na trg dela. V okvirju projekta vsem v projekt vključenim upravičencem zagotavljajo popolno podporo pri iskanju zaposlitve in jim nudijo pomoč pri vseh njihovih potrebah. „Z zaposlitvijo postanejo begunci veliko bolj samostojni, izboljšajo se njihove socialne veščine, njihova samozavest in posledično njihovo življenje,” še doda.

„V naslednjih petih letih se vidim kot kuharica v lastni restavraciji v Sloveniji. To bo arabska restavracija. Jaz sem kraljica arabske kuhinje, tega mi nihče ne more oporekati. “

Glavni cilj projekta ESIRAS je iskanje zaposlitvenih priložnosti za begunce, ki živijo v Sloveniji.

V nekaterih primerih to pomeni iskanje prostih delovnih mest, v drugih pa spremljanje begunca na razgovor za službo ali celo ob prvem delovnem dnevu v novi službi. V okviru projekta ESIRAS, ki se izvaja v sodelovanju z Zavodom za zaposlovanje, sodelujejo tudi z delodajalci, z namenom da bi preprečili morebitne težave, ki izhajajo iz medkulturnih razlik.

Tudi 44-letna begunka iz Sirije Manar Meknas je našla zaposlitev s pomočjo projekta ESIRAS. Z družino je že pred leti zapustila Sirijo in se naselila v Sloveniji, kjer trenutno dela v drugi vrhunski restavraciji na glavnem mariborskem trgu, ki se nahaja le nekaj korakov proč od Sajirjevega delovnega mesta.

manar_2

© UNHCR/Zsolt Balla

sajir_3

© UNHCR/Zsolt Balla

manar_1

© UNHCR/Zsolt Balla

„Delo v restavraciji zame predstavlja popolnoma novo izkušnjo. Včasih imam težave z jezikom in drugimi stvarmi, vendar se bom privadila in upam, da bo vse v redu, nam zaupa Manar.

V Siriji je bila gospodinja, ki je ostala doma s svojimi štirimi otroki, toda situacija se je sedaj spremenila. Dva otroka sta se že zaposlila, druga dva pa še hodita v šolo. Zanjo je bil to popoln trenutek, da se zaposli in tako je svoje prve delovne izkušnje pridobila v Sloveniji.

A četudi je Manar nova na trgu dela, pa že ima vse potrebne izkušnje, ko gre za kuhanje. Vseeno pa se vedno želi naučiti česa novega. Na svojem delovnem mestu spoznava nove ljudi in se veliko novega nauči, kar jo navdušuje.

Eden največjih izzivov, s katerim se Manar trenutno sooča, je učenje jezika. Zaenkrat je osvojila osnovno znanje slovenščine, vendar se zaveda, da bo za uspeh na dolgi rok potrebno tekoče sporazumevanje v slovenskem jeziku.

„V naslednjih petih letih se vidim kuhati v lastni restavraciji v Sloveniji. To bo arabska restavracija. Jaz sem kraljica arabske kuhinje, tega mi nihče ne more oporekati, ” nam o svoji viziji za prihodnost pove Manar.

Projekt ESIRAS, ki se izvaja v sedmih državah članicah EU, je financiran s strani Programa Evropske unije za zaposlovanje in socialne inovacije (EaSI).