Ārkārtas stāvoklis Sīrijā

Kopš 2011. gada vairāk nekā 5,4 miljoni sīriešu ir devušies bēgļu gaitās.

Kopš 2011. gada vairāk nekā 5,4 miljoni cilvēku no Sīrijas ir devušies bēgļu gaitās, meklējot drošību Libānā, Jordānijā, Irākā un citās valstīs.

ANO Bēgļu aģentūra (UNHCR) vada un koordinē palīdzību sniegšanu visā reģionā. Kopā ar partneriem, nevalstiskajām organizācijām un uzņēmējvalstu valdībam mēs sniedzam palīdzību visiem, kam tā ir nepieciešama.

Ziedot

13,1 miljonam
cilvēku Sīrijā nepieciešama palīdzība

6,1 miljons
iekšēji pārvietotu cilvēku

2,98 miljoni
cilvēku atrodas grūti sasniedzamos apgabalos

 

2018. gada 7. janvāra dati

Miljoniem sīriešu bēg pāri robežām, glābjoties no bumbām un lodēm, kas izpostījušas viņu mājas.

Turcija ir uzņēmusi vairāk nekā 2,7 miljonus reģistrētu sīriešu bēgļu. Lielākā daļa no tiem dzīvo pilsētu teritorijās, apmēram 260 000 ir izmitināti 23 bēgļu nometnēs Hatajā, Gaziantepā, Kilisā un Šanliurfā.

Libānā daudziem Sīrijas bēgļiem ir maz vai nemaz nav finanšu līdzekļu, un katra diena ir cīņa par izdzīvošanu. Apmēram 70 procenti bēgļu dzīvo zem nabadzības līmeņa, iztiekot ar 3,84 dolāriem uz cilvēku dienā. Libānā nav oficiālu bēgļu nometņu, tādēļ vairāk nekā miljons reģistrēto sīriešu bēgļu dzīvo vairāk nekā 1700 rajonos un apdzīvotās vietās, bieži mazos, pārpildītos dzīvokļos kopā ar citām bēgļu ģimenēm.

“Viņi mums iedeva cepumus, sieru, dateles, žāvētu gaļu – par ko esam ļoti pateicīgi… Viņi mums iedeva arī matračus, segas un virtuves traukus,”

– stāsta Faizeha, trīs bērnu māte, kura nometināta Jordānijas Zaatari nometnē.

Jordānijā trimdā ir iestrēguši vairāk nekā 600 000 vīriešu, sieviešu un bērnu. Apmēram 80 procenti no viņiem dzīvo pilsētu teritorijās, bet vairāk nekā 100 000 ir atraduši patvērumu Za’atari un Azraq nometnēs. Daudzi ir ieradušies ar ierobežotiem līdzekļiem, kuru nepietiek pat pamatvajadzību apmierināšanai, tagad arvien vairāk nepieciešama palīdzība arī tiem, kuri sākumā varēja paļauties uz ietaupījumiem vai uzņemošo ģimeņu atbalstu. Arī Irākā ierodas arvien lielāks Sīrijas bēgļu skaits, tā ir uzņēmusi gandrīz 25 000 cilvēku, savukārt Ēģiptē UNHCR nodrošina aizsardzību un palīdzību vairāk nekā 100 000 cilvēkiem.

Lai gan dzīve trimdā var būt grūta, dzimtenē sīriešiem tā ir vēl grūtāka.

“Mums likās, ka ir pienākusi mūsu kārta mirt. Bet mēs negribējām mirt. Tādēļ nolēmām bēgt.”

Sāra, 25 gadus veca sīriešu bēgle Libānā.

Ko UNHCR dara, lai palīdzētu?

Mēs Sīrijas bēgļiem sniedzam dzīvību glābjošu humāno palīdzību, vismazāk aizsargātākajiem palīdzot ar naudu zāļu un pārtikas iegādei, plītīm un degvielu apkurei, telšu siltumizolāciju, termosegām un ziemas apģērbu.

2016. gada sākumā, kad karš Sīrijā bija turpinājies gandrīz sešus gadus un bez izredzēm, ka tuvākajā nākotnē karadarbība varētu beigties, mēs apvienojām spēkus ar citām Apvienoto Nāciju Organizācijas humanitārajām un attīstības aģentūrām un aicinājām nodrošināt vitāli svarīgu jaunu finansējumu USD 7,73 miljardu apmērā, lai palīdzētu 22,5 miljoniem cilvēku Sīrijā un visā reģionā.

Pirmais aicinājuma aspekts ir UNHCR Reģionālais bēgļu un izturētspējas plāns (3RP)(🇬🇧), kura mērķis ir nodrošināt USD 4,55 miljardus 4,8 miljoniem bēgļiem kaimiņvalstīs un četriem miljoniem bēgļu uzņemošajās kopienās. Otrais aspekts ir Sīrijas 2016. gada humānās palīdzības reaģēšanas plāns, kura īstenošanai nepieciešami gandrīz 3,2 miljardi, lai nodrošinātu humāno palīdzību un aizsardzību 13,5 miljoniem cilvēku Sīrijā.

Jūs varat palīdzēt radīt pārmaiņas.

“Sīrija ir mūsdienu lielākā humānā un bēgļu krīze, nepārtraukts ciešanu avots miljoniem cilvēku, kuriem jāsaņem plašs sabiedrības atbalsts visā pasaulē.”

Filipo Grandi, UNHCR Augstais komisārs bēgļu jautājumos