Допомога з ремонтом житла

За підрахунками УВКБ ООН в Україні близько 1500 будинків зазнали пошкоджень у 2017 році на підконтрольній уряду території (ПУТ). Теоретично, приблизно стільки ж будинків були пошкоджені на непідконтрольній уряду території (НПУТ). Згідно бази даних руйнувань Кластера з питань житла внаслідок конфлікту було пошкоджено близько 24 000  будинків на ПУТ Донецької та Луганської областей.

У сфері житла діяльність УВКБ ООН зосереджена на двох головних напрямах. З одного боку – це знаходження довгострокових рішень для переміщених осіб та тих, хто повернувся, а з іншого – реагування на нові невідкладні потреби у зоні поблизу лінії розмежування на сході України.

УВКБ ООН надає низку видів допомоги у сфері житла: від легкого ремонту до повної реконструкції як приватних, так і багатоквартирних будинків. Таким чином, УВКБ ООН запобігає свавільному переміщенню та забезпечує достойне розміщення для найбільш вразливих сімей, постраждалих внаслідок конфлікту, а також для тих, хто вирішив добровільно повернутися до своїх осель. У 2018 році УВКБ ООН продовжує відновлювати пошкоджені будинки по обидві сторони від лінії розмежування. Агентство завчасно розміщує комплекти для аварійного ремонту, до складу яких входять брезент і дерев’яні рейки. Їх використовують для тимчасового ремонту будинків у якості аварійної допомоги постраждалим внаслідок збройного конфлікту та новим переміщеним домогосподарствам.

Починаючи з 2015 року і до березня 2018 року УВКБ ООН надало допомогу з довгостроковим ремонтом 15 948 домогосподарствам (з них близько треті знаходяться на НПУТ), тоді як 11 377 домогосподарств отримали комплекти для аварійного ремонту. Ще близько 4000-6000 постраждалих від конфлікту домогосподарств потребують допомоги з ремонтом житла. Враховуючи поточне відставання в наданні допомоги, можливості реагування та обсяги нових руйнувань, УВКБ ООН сподівається покрити потреби на ПУТ до кінця 2019 року. Надати всю необхідну допомогу постраждалим домогосподарствам на НПУТ вдасться лише через 4-5 років.

У контексті адвокації УВКБ ООН надає консультації та рекомендації органам державної влади України та організаціям у сфері розвитку, які реалізовують пілотні проекти у сфері соціального житла. УВКБ ООН активно лобіює надання ВПО доступу до участі у проектах соціального житла.

Дізнатися більше про Кластер з питань житла можна тут