Заступник Верховного комісара УВКБ ООН з питань операцій закликає поліпшити доступ внутрішньо переміщених осіб до пенсій та інших прав

За результатами тижневої робочої поїздки до України, де внаслідок чотирьох років конфлікту були переміщені приблизно 1,5 мільйона осіб, пан Джордж Окот-Оббо, заступник Верховного комісара УВКБ ООН з питань операцій, закликав докладати більше зусиль для покращення становища постраждалого від конфлікту населення та забезпечення їхніх прав, включаючи доступ до пенсій та свободу пересування.

Пан Джордж Окот-Оббо, заступник Верховного комісара УВКБ ООН з питань операцій, на КПВВ «Майорськ».
© Хуго Райхенбергер, УВКБ ООН

Заступник Верховного комісара провів у Києві зустріч з декількома біженцями, вислухавши їхні історії та проблеми, а також з представниками неурядових організацій-партнерів, які надають їм допомогу.

На зустрічі з Тетяною Ковальчук, заступником Міністра внутрішніх справ України, пан Окот-Оббо закцентував увагу на низькому рівні визнання шукачів притулку в Україні. Він також закликав владу України полегшити для УВКБ ООН та партнерів доступ до шукачів притулку в міжнародних транзитних зонах аеропортів для надання правової допомоги.

«УВКБ ООН стурбоване тим, що певним шукачам притулку, особливо громадянам Сирії, не дозволяють подавати заяви про надання захисту в аеропортах, – заявив пан Окот-Оббо. – Отримавши до них доступ, УВКБ ООН зможе допомагати цим шукачам притулку в поданні таких заяв, а також розширювати співпрацю з Державною міграційною службою України».

Після цього пан Окот-Оббо побував на сході України, де спостерігав за роботою УВКБ ООН на місцях і зустрівся із людьми, які потребують гуманітарної допомоги. Першим місцем його візиту була школа у с. Богородичне поблизу Святогорська, в якій разом із місцевими дітьми навчаються також і внутрішньо переміщені. Після цього пан Окот-Оббо зустрівся із групою внутрішньо переміщених осіб (ВПО) різного віку в громадському центрі, яким опікується БФ «Слов’янське серце», партнер УВКБ ООН. Люди розповіли про свої проблеми з доступом до пенсій, про неспроможність сплатити за проживання у центрах і загрозу виселення з них, погані умови проживання у цих центрах та висловили свої сподівання на те, що їм нададуть право голосувати на місцевих виборах.

З часу початку конфлікту в 2014 році жителям непідконтрольних уряду територій (НПУТ) доводиться їздити на підконтрольну уряду територію, реєструватися там як ВПО та проходити регулярну процедуру перевірки – все це необхідно для того, щоб просто отримувати пенсію. За одну таку поїздку людям доводиться два рази переходити через один з п’яти КПВВ на лінії розмежування, що є особливо виснажливим випробуванням для людей похилого віку та людей з інвалідністю. Пан Окот-Оббо був глибоко вражений, ставши свідком довгих черг в холодну та сніжну погоду на КПВВ «Майорськ».

«Ці люди є двічі травмованими, – каже він. – По-перше, внаслідок конфлікту, що триває, а по-друге – через комплексні вимоги та процедури, які серйозно ускладнюють, а інколи навіть позбавляють цих людей можливості отримання законних пенсій та соціальних виплат».

На інших зустрічах з представниками української влади –з паном Вадимом Чернишом, Міністром з питань тимчасово окупованих територій та ВПО, паном Сергієм Кислицею, заступником Міністра закордонних справ, та пані Людмилою Денисовою, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, пан Окот-Оббо дізнався, що, завдяки підтримці від УВКБ ООН і партнерів, Уряд України зміг покращити умови перебування та обслуговування громадян на КПВВ. Але, разом із тим, зазначив, що попереду ще багато роботи.

Пана Окот-Оббо супроводжували пані Паскаль Моро, Директор Бюро Європи УВКБ ООН, та пан Пабло Матеу, Представник УВКБ ООН в Україні.